Još uvek nije vreme da predah u podizanju kamatnih stopa u evrozoni, zaključili su centralni bankari, cene energije pogodile su i potrošače i proizvođače u SAD, što će Fed uzeti u obzir pri svojoj sledećoj odluci o referentnoj kamatnoj stopi, a Kina je drugi put ove godine smanjila stopu obavezne rezerve. Međutim, monetarna politika nije bila jedini fokus u prethodnih 24 časa.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
1. ECB povećala kamate na novi rekord
Donosioci odluka o monetarnoj politici evrozone saopštili su u četvrtak da će kamatna stopa na depozite iznositi od sada četiri odsto, na glavne operacije refinansiranja će biti 4,5 odsto, a na marginalne kreditne olakšice 4,75 odsto.
Opširnije
Najsnažniji ekonomski motor Evrope ponovo u kvaru
Ekonomisti očekuju pad nemačkog BDP-a od 0,1 odsto.
11.09.2023
Prognoze za BDP Srbije sve optimističnije kako se bliži kraj godine
Talas recesije ne bi trebalo da zahvati zemlje Adrija regiona.
14.09.2023
Recesija se širi Evropom, ali u Adria regionu nema razloga za paniku
Zemlje u Adria regionu neće biti zahvaćene padom ekonomije, odnosno očekuje se rast i u ovoj i u idućoj godini.
11.09.2023
BDP evrozone skoro stagnirao u drugom kvartalu zbog pada izvoza
Ekonomija evrozone je jedva porasla u drugom kvartalu, pošto su novi podaci koji pokazuju loš učinak izvoza primorali na smanjenje ukupnih stopa rasta u regionu.
07.09.2023
Porudžbine iz fabrika u Nemačkoj pale 11,7 odsto
Analitičari su očekivali pad od 4,3 odsto.
06.09.2023
Nakon objavljivanja odluke, evro je naspram dolara nazadovao za 0,7 odsto i došao na najniži nivo od maja. Prinosi na obveznice su pali, a tržišta novca pokazuju da su šanse za novo podizanje stopa ECB oko 20 odsto.
Analitičari Bloomberg Adrije smatraju da ECB neće više povećavati kamatne stope.
2. Kurti odbio predlog EU, propali pregovori Beograda i Prištine
Pregovori Beograda i Prištine neslavno su se završili u četvrtak pošto je kosovski premijer Albin Kurti odbio predlog Evropske unije.
U fokusu pregovora bila je primena Sporazuma o putu ka normalizaciji, o čemu su Vučić i Kurti postigli saglasnost u Ohridu 18. marta, kao i aktuelna pitanja.
3. Ima nade da će Srbija dostići planirani rast BDP-a ove godine
Analitičari Bloomberg Adrije za Srbiju očekuju rast BDP-a od 2,4 odsto u 2023. godini, sa većim učinkom u drugoj polovini 2023. zbog niske osnovice u drugoj polovini 2022. i normalizacije uvoza energenata posle prošlogodišnje nestašice.
Oni očekuju da će monetarna pooštravanja i visoke kamatne stope (6,7 odsto na nove korporativne kredite, ili rast za 3,7 p. p. međugodišnje u julu 2023) donekle usporiti privatne investicije, ali će to biti ublaženo dobrim korporativnim profitom od 2022. i povećanjem stranih direktnih investicija (33 odsto međugodišnje u prvom kvartalu 2023).
4. Cene nafte nastavljaju da skaču
Fjučersi nafte skočili su u četvrtak pošto je Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila na nedostatak ponude.
Prema projekciji IEA, tražnja će tokom drugog polugodišta prosečno premašivati ponudu za 1,2 miliona barela dnevno. Prethodnog dana su i OPEC i SAD ocenili da očekuju da globalna potrošnja premaši proizvodnju.
Cena nafte WTI je porasla za oko 13 odsto u poslednje tri nedelje.
5. Sledi…
Posle odluke ECB, investitore će zanimati odluka Feda koja dolazi sledeće nedelje, zbog koje će aktivno pratiti podatke o industrijskoj proizvodnji u SAD koji će biti objavljeni u toku dana.
Ekonomske podatke pratiće i oni koje zanima situacija u evrozoni pošto nekoliko članica objavljuje podatke o inflaciji, uključujući Hrvatsku i Francusku, dok će iz Nemačke stići podaci o proizvođačkim cenama. Pored toga, iz Kine će stići podaci o cenama nekretnina, industrijskoj proizvodnji i maloprodaji u trenutku kada postoji bojazan da li će druga najveća privreda dostići planiran rast od pet odsto.
Počinje i samit Grupe 77, koja okuplja zemlje u razvoju.