Jevgenij Prigožin, čovek koji je predvodio pobunu koja je predstavljala najveću pretnju vladavini predsednika Vladimira Putina dugoj skoro četvrt veka, smatra se mrtvim.
Ruska agencija za civilno vazduhoplovstvo saopštila je da je on poginuo u kobnoj avionskoj nesreći u sredu, a u kojoj je poginulo svih 10 putnika na letu iz Moskve za Sankt Peterburg.
Nesreća se dogodila tačno dva meseca nakon Prigožinove pobune, koju je Putin proglasio "izdajom" samo da bi brzo pristao na dogovor kojim je šef plaćenika pristao da se povuče u susednu Belorusiju. Mnogi posmatrači Kremlja sumnjali su da će to primirje potrajati s obzirom na Putinov dosadašnji rad.
Opširnije
U Rusiji srušen avion, Prigožin naveden kao jedan od stradalih
Jevgenij Prigožin naveden je među putnicima u privatnom avionu koji se u sredu srušio u ruskoj oblasti Tver, javio je Interfax, pozivajući se na rusku avijacijsku vlast Rosaviaciju.
23.08.2023
Planovi za mir u Ukrajini - verzije razne, šansi malo
Rat može trajati još godinama, u zavisnosti od vojnih procesa i političke stabilnosti Rusije i Zapada, ocenjuje politikolog Aleksandar Đokić.
20.08.2023
Putin se okreće rublji i glasačkim listićima kako bi ojačao autoritet
Rublja pada, šok od neuspele pobune tek treba da izbledi, a rat u Ukrajini je probio 18 meseci trajanja i ne vidi mu se kraj.
20.08.2023
Putin posetio Rostov na Donu prvi put od Vagnerove pobune
Predsednik Rusije Vladimir Putin otputovao je u sedište ruskog Južnog vojnog okruga u Rostovu na Donu, u blizini ukrajinske granice, prvi put od pokušaja pobune Vagnerove plaćeničke grupe u junu.
19.08.2023
Lukašenko: Jevgenij Prigožin se vratio u Rusiju
Vođa privatne vojske Vagner, koja je prošlog meseca izvela neuspeli pokušaj pobune, trenutno se nalazi u Rusiji.
06.07.2023
Scholz vidi pukotine u Putinovoj moći nakon pobune
Nemački kancelar Olaf Scholz izjavio je da je ruski predsednik Vladimir Putin izgubio deo svoje moći nakon pobune.
29.06.2023
Kremlj je ponovo optužen da svoje protivnike osuđuje na smrt, što tamošnji zvaničnici negiraju.
"Ako je Prigožin zaista poginuo u toj nesreći, to znači da je Putin veoma hladnokrvan igrač. Sačekao je da sredi situaciju sa Prigožinovom imovinom i kada je sve bilo u redu i spremno, povukao je poslednji potez", rekao je Andrej Soldatov, stručnjak za ruske tajne službe.
"Politički, Putin je uklonio sve kritičare ruskog učinka u ratu i pokazao svima da potpuno kontroliše situaciju", rekao je on.
Opisan kao "nekadašnji čovek od poverenja" koji je živeo na pozajmljenom vremenu, Prigožin je otvoreno prkosio uslovima primirja. Još u julu je američki predsednik Joe Biden javno rekao za čoveka koga su zvali Putinov kuvar: "Da sam na njegovom mestu, pazio bih šta jedem".
Prigožin je bio poznat po ugovorima svojih ugostiteljskih preduzeća sa Kremljom i nije bio potpuno slep za opasnost u kojoj se našao. Ovaj 62-godišnjak je obično koristio dva aviona za putovanja, jedan kao mamac, za svaki slučaj.
Ali čini se da mu čak i taj dodatni sloj zaštite nije uspeo nakon što je izazvao Kremlj, poznat po nemilosrdnom kažnjavanju izdajnika i protivnika.
SAD i Evropa optužile su Rusiju za korišćenje nervnog otrova "novichok" protiv dvostrukog agenta u Velikoj Britaniji, kojeg je Putin nazvao "ološom" i "izdajnikom", kao i opozicionog lidera Alekseja Navaljnog, koji je sada u zatvoru pošto je preživeo napad.
Federalni istražitelji pokrenuli su krivičnu prijavu zbog potencijalnog kršenja bezbednosti kao uzroka nesreće. List Kommersant navodi da je avion možda oboren eksplozijom, pozivajući se na stručnjake i očevice.
Prigožinov ustanak poljuljao je Putinov imidž potpune kontrole, koji je već pod stresom jer se njegova invazija na Ukrajinu nastavlja već drugu godinu bez kraja. Smrt vođe plaćenika, u okolnostima koje možda nikada neće biti potpuno razjašnjene, šalje jasan signal ruskoj eliti da je Putin i dalje u velikoj meri glavni.
Prigožinovi počeci bili su skromni pre nego što je uspeo da svoje ugovore iz Kremlja pretvori u unosan ugostiteljski posao. Rođen je u Putinovom rodnom gradu Sankt Peterburgu i godinama je važio za bliskog saradnika ruskog lidera.
Bivši osuđenik koji je osamdesetih godina prošlog veka proveo deset godina u zatvoru zbog pljačke, Prigožin je karijeru počeo kao prodavac hot-dogova. Potom je pokrenuo restoran i ketering u Sankt Peterburgu 1990-ih i upoznao Putina, koji je u to vreme bio zamenik gradonačelnika tog grada opterećenog kriminalom.
Prigožinovo bogatstvo je poraslo nakon što je njegova kompanija Concord Management and Consulting dobila velike vladine ugovore, uključujući one za škole i vojsku. Njegov značaj je porastao 2014. godine, kada je njegova novoosnovana Vagner grupa, privatna vojna kompanija, pomogla u podsticanju pobune u istočnoj Ukrajini koju je podržavala Rusija.
Sledeće godine, Vagnerovi borci su igrali ključnu ulogu na terenu u Siriji, gde je Putin intervenisao vazdušnom kampanjom da podrži predsednika Bashara al-Assada.
Prigožinovu slavu u SAD podstakla je optužnica federalnih vlasti koja ga optužuje da vodi "farmu trolova" koja je učestvovala u naporima Rusije da utiče na predsedničke izbore u SAD 2016.
Ona je proširila svoj domet u podršci ciljevima Kremlja na niz afričkih zemalja koje se protežu od Libije do Centralnoafričke Republike. Uveo je poslovni model zasnovan na pružanju bezbednosnih usluga moćnicima u zamenu za pristup rudnom bogatstvu.
Nakon što je Putin u februaru 2022. izvršio invaziju na susednu Ukrajinu, Vagner je ponovo pritekao u pomoć ruskoj državi tako što je rasporedio desetine hiljada svojih veterana. Prigožinu je čak bila dozvoljena mobilizacija u zatvorima, nudeći amnestiju onima koji su se prijavili.
Međutim, Putinov nekadašnji štićenik se sve više sukobljavao sa komandantima vojske, optužujući ih da nisu dovoljno agresivno izveli invaziju i da nedovoljno snabdevaju njegove borce. Njegovi besni javni ispadi na društvenim mrežama stekli su ga veliki broj sledbenika u Rusiji, sa nacionalističkim osećanjima u porastu.