Japan je u četvrtak započeo da ispušta prečišćenu otpadnu vodu iz nuklearne elektrane Fukušima u Tihi okean, što je razljutilo Kinu koja je najavila da će zaustaviti sav uvoz morske hrane iz Japana.
Jak zemljotres i cunami 11. marta 2011. uništili su sisteme za hlađenje reaktora u Fukušimi, zbog čega je došlo do topljenja tri reaktora i kontaminacije vode za hlađenje. Otpad je delimično nastao jer kompanija Tepco, koja upravlja uništenom elektranom, radi na prečišćavanju vode nakon nesreće iz 2011, koja se rangira kao najgora atomska nesreća na svetu od Černobila.
Oko 1,34 miliona tona vode je sakupljeno, prečišćeno i uskladišteno u oko 1.000 rezervoara, što će napraviti problem Japanu jer će popunjeni rezervoari dostići maksimalan kapacitet elektrane početkom 2024. Kompanija Tepco treba da ispusti ukupno oko 1,3 miliona kubnih metara otpadnih voda, što je ekvivaletno zapremini oko 500 olimpijskih bazena, prenosi Bloomberg.
Opširnije
Japan počinje da ispušta otpadnu vodu iz Fukušime u Tihi okean
Japan će započeti ispuštanje prečišćene otpadne vode iz nuklearne elektrane u Tihi okean 24. avgusta.
22.08.2023
Huawei gradi tajne fabrike čipova, tvrdi američko strukovno udruženje
Udruženje svetskih upozorava da Huawei gradi niz tajnih fabrika za proizvodnju čipova širom Kine.
23.08.2023
Kako BRIKS uzvraća udarac silama Zapada
BRIKS je multilateralna zajednica sveta u razvoju, država takozvanog globalnog juga.
22.08.2023
Peking je najglasniji kritičar japanskog plana, za koji je premijer Fumio Kishida naglasio da će ispuniti bezbednosne standarde.
Kina i administrativna oblast Hong Kong, najveći uvoznici japanskih morskih i poljoprivrednih proizvoda, obećali su ranije da će preduzeti neophodne korake za zaštitu bezbednosti hrane ako Japan počne da ispušta vodu u Tihi okean. Plan Japana "očigledno prenosi rizik od nuklearnog zagađenja na susedne zemlje", rekao je zamenik kineskog ministra spoljnih poslova Sun Weidong. Potez da se "sveobuhvatno" pauzira kupovina morskih proizvoda iz Japana stupa na snagu u četvrtak, saopštila je kineska carinska kancelarija.
Kina je najveće pojedinačno izvozno tržište za japanski izvoz ribe, rakova i druge morske hrane. Japanske kompanije su prošle godine izvezle u Kinu oko 496 miliona dolara, pokazuju podaci Bloomberga. Osim Japana, Kina takođe kupuje morsku hranu iz drugih zemalja, uključujući Ekvador, Rusiju i Kanadu.
Predviđeno je da će proces ispuštanja vode trajati 30 godina, dok prvo ispuštanje podrazumeva oko 7.800 kubnih metara prečišćene vode i biće potrebno je oko 17 dana da se završi, navodi se u dokumentu objavljenom na veb stranici kompanije Tepco. Voda će sadržati 1,1 bilion bekerela (mera radioaktivnosti) tricijuma, što je deo Tepcoove strategije da započne proces sa relativno niskim koncentracijama radionuklida.
Kina će pojačati praćenje radijacije u svojim morskim područjima i pratiti bilo kakav uticaj ispuštanja otpadnih voda iz Fukušime, navelo je u četvrtak Ministarstvo ekologije i životne sredine u saopštenju. Sa druge strane, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) i japanska vlada tvrde da su slična ispuštanja vode uobičajena u nuklearnom sektoru i da Tepcov predlog uključuje manja ispuštanja. Prema istraživanju IAEA, strategija Japana bi imala zanemarljiv uticaj na ljude i životnu sredinu.