Indija će možda postati prva zemlja koja će spustiti svemirsku letelicu u blizini južnog pola Meseca, i to nakon pokušaja Rusije da sleti na Mesec koji se završio neuspehom zbog kvara motora.
Chandrayaan-3 - indijska svemirska letelica koja je lansirana prošlog meseca - trebalo bi da sleti u 18.04 po lokalnom vremenu u sredu, nakon što se ruska Luna-25 srušila na Mesec u nedelju. Rover, nazvan Pragyan, ili mudrost, zatim će analizirati hemijski sastav površine Meseca i tražiti vodu tokom jednog lunarnog dana, što je ekvivalentno 14 dana na Zemlji.
Vikram, letelica Chandraiaan-3, u trendu je na platformi X, nekada poznatoj kao Twitter, dok industrijalci milijarderi i bolivudski glumci željno iščekuju istorijski trenutak. Škole pozivaju učenike širom najmnogoljudnije nacije na svetu koju čini 1,4 milijarde ljudi da gledaju događaj uživo.
Opširnije
Svet će na svemir trošiti 41 odsto više u narednih pet godina
Najveći segment industrije svemira je prodaja podataka o položaju, navigaciji i vremenu.
25.07.2023
Propao japanski pokušaj osvajanja Meseca
Nije uspeo prvi pokušaj sletanja letelice japanskog startapa Ispace na prirodni Zemljin satelit.
26.04.2023
Nasa okuplja posadu za pohod na Mesec sledeće godine
Nasa stremi lansiranju misije s posadom na put oko Meseca u novembru 2024, posle uspešnog probnog leta bez posade.
09.03.2023
SpaceX lansira lunarnu letelicu japanskog startapa Ispace na Mesec
Lansiranju svemirske letelicu su prethodila dva odlaganja.
12.12.2022
To će takođe značiti da će Indija postati druga zemlja, uz Kinu, koja će imati operativni rover na Mesecu.
Uspešno sletanje će podići prestiž Indije u globalnoj svemirskoj trci, nakon što je zemlja pretrpela neuspeh zbog misije na Mesecu 2019. Premijer Narendra Modi želi da ojača mesto te zemlje među državama koje se takmiče u svemiru, a Indija je u junu potpisala Artemis Accords, inicijativu koju podržavaju SAD sa više od dvadeset drugih zemalja za upravljanje zajedničkim misijama i civilnim istraživanjem svemira.
Vodeni led prisutan na neistraženom južnom polu Meseca izazvao je interesovanje zemalja koje putuju svemirom, uključujući SAD i Kinu. To bi mogao biti ključni resurs za piće, disanje i raketno gorivo za unapređenje ljudskog svemirskog istraživanja dublje u Sunčevom sistemu.
Misija američke svemirske agencije Artemis III planira da pošalje prve ljude da istraže područje blizu južnog pola 2025. Kina takođe nastoji da izgradi istraživačku stanicu u blizini regiona i postavi astronaute na Mesec do 2030. Japan ima misiju bez posade planiranu za lansiranje 26. avgusta.
Indija ima i druge planove. Planira da demonstrira sposobnost ljudskih svemirskih letova kroz svoju misiju Gaganiaan, koja će lansirati članove posade u orbitu od 400 kilometara na tri dana pre nego što ih bezbedno vrati na Zemlju.
Indijska svemirska agencija i Nasa dogovorile su se da pošalju indijskog astronauta na Međunarodnu svemirsku stanicu. Ova južnoazijska nacija je takođe u razgovorima sa Japanom da zajedno rade na misiji na Mesecu.
Akcije indijskih kompanija iz svemirskog sektora, kao što je PTC Industries Ltd., koja je isporučila kritične komponente koje se koriste u raketi Chandriaan-3, Zen Technologies Ltd. i Centum Electronics Ltd. porasle su u trgovanju u Mumbaiju u utorak.