Sa putovanjima na novu svemirsku stanicu, misijom na Mesec radi uzimanja uzoraka i rekordnim brojem lansiranja satelita, kineski svemirski program ima ispunjen kalendar. Kina planira 100 lansiranja do kraja 2024. godine, što je 40 odsto više u odnosu na prošlu godinu, u pokušaju da pretekne SAD kao dominantnu silu izvan Zemlje.
Ali u zemlji od 1,4 milijarde ljudi, ovi napori se suočavaju sa osnovnim izazovom: pronalaženjem bezbednog mesta za lansiranje raketa. Iako se skoro sve američke rakete lansiraju sa priobalnih lokacija gde je putanja leta iznad vode, čime se smanjuje rizik za ljude i imovinu, tri kineska lansirna mesta nalaze se duboko u unutrašnjosti gde su rakete prinuđene da prelete kopno nakon poletanja. Četvrto se nalazi na obali južne ostrvske provincije Hainan, u blizini koje živi pola miliona ljudi.
Za startap Orienspace sa sedištem u Pekingu, odgovor je da rakete treba lansirati daleko od obala Kine. Orienspace je u januaru lansirao u orbitu raketu Gravity-1 sa tri satelita sa broda u Žutom moru oko tri kilometra (1,9 milja) od obale grada Haiyang. Kasnije ove godine očekuju se još dva lansiranja raketa s mora.
Opširnije
Poznati danski kuvar nudi obroke u svemiru po ceni od 500.000 dolara
Ljubitelji hrane dubokog džepa i svemira uskoro će moći da uživaju u gurmanskim obrocima u stratosferi.
21.03.2024
'Zagrljaj Meseca' naziv lendera kojim će Kina do 2030. pokušati da sleti na Mesec
Kineska svemirska agencija otkrila je nazive novog svemirskog broda sa ljudskom posadom i lendera za svoju misiju slanja astronauta na Mesec.
25.02.2024
SAD upozorile da će Rusija možda ove godine rasporediti nuklearno oružje u svemir
SAD su poručile saveznicima da bi Rusija mogla da rasporedi nuklearno oružje ili lažnu bojevu glavu u svemir već ove godine, tvrde izbori.
21.02.2024
Raketa SpaceX-a krenula ka Mesecu da okonča pola veka američkog zatišja
Raketa kompanije SpaceX poletela je u četvrtak, noseći svemirski brod američke firme u misiji sletanja na Mesec.
15.02.2024
Tridesetjednogodišnji Yao Song, koji je bio suosnivač AI kompanije za proizvodnju poluprovodnika pre nego što se pridružio Orienspaceu kao jedan od izvršnih direktora 2021, kaže da lansiranje raketa iz okeana njegovoj kompaniji nudi veću fleksibilnost. Brod, kojim upravlja kompanija koju podržava vlada, može da ide praktično bilo gde, dozvoljavajući projektilima da izbegnu opasne putanje leta, kaže on. Lansiranje s mora takođe može da smanji troškove u vezi sa transportom raketa do kopnenih lansirnih mesta u unutrašnjosti, dodaje, jer se većina raketne proizvodnje odvija u istočnim obalnim regionima.
Orienspace je jedna od nekoliko kineskih kompanija koje su počele da koriste brodove za lansiranje raketa. Raketa Smart Dragon-3 duga 31 metar, koju je napravila Kineska akademija za tehnologiju lansirnih vozila, podružnica državne kompanije China Aerospace Science and Technology, poletela je u februaru sa broda u Južnom kineskom moru, noseći devet satelita u orbitu. Kineska industrija je od 2019. godine videla desetak takvih lansiranja.
To nije prvi put da svemirske kompanije koriste okean. Sredinom devedesetih, Boeing se udružio sa partnerima iz Norveške, Rusije i Ukrajine kako bi formirao Sea Launch, koji je prenosio rakete na preuređenu naftnu platformu iz Južne Kalifornije do lokacije u Pacifiku bliže ekvatoru, gde letelica lansirana u orbitu može bolje iskoristiti brzinu rotacije Zemlje. Sea Launch je imao skoro 30 uspešnih misija pre nego što je obustavio operacije 2014. usred prve ruske invazije na Ukrajinu, što je dovelo do raskida partnerstva.
Lansiranja raketa sa mora mogla bi da dožive preporod u drugim zemljama osim Kine, jer kopneni objekti širom sveta prelaze svoje granice. Dve najpopularnije lokacije za lansiranje u SAD, Kejp Kanaveral na Floridi i baza svemirskih snaga Vandenberg u Kaliforniji, verovatno će postati još više zauzete jer kompanije poput Amazon.com i Lynk Global brzo postavljaju satelite kako bi se takmičili sa SpaceX-ovom mrežom Starlink.
SpaceX, koji se suočio sa lokalnim otporom prema planu proširenja zemljišta u Teksasu, najavio je svoje namere da se uputi ka moru. Iako je predsednica kompanije Gwynne Shotwell rekla novinarima u februaru 2023. godine da je kompanija odustala od planova da koristi dve naftne platforme kao lansirne rampe, ona je izjavila da će na kraju "imati mnogo platformi na moru".
U Evropi, konzorcijum German Offshore Spaceport Alliance (GOSA), želi da ponudi opciju regionalnim operaterima koja ne podrazumeva putovanje u Južnu Ameriku. Trenutno najpopularniji evropski kosmodrom nalazi se u Francuskoj Gvajani, u Kourou. "Nije tako lako pronaći mesta za lansiranje sa teritorije Evropske unije", kaže izvršna direktorka GOSA Sabine fon der Reke. "Moramo ih potražiti na moru".
GOSA planira da krajem juna lansira svoje prve rakete sa platforme u Severnom moru. Prvi letovi će biti suborbitalne demonstracije, ali u budućnosti alijansa planira da pošalje satelite u orbitu.
Lansiranja s mora imaju svoje izazove. Maxime Puteaux, glavni savetnik u svemirskoj konsultantskoj kompaniji Novaspace, kaže da brodovi moraju biti sposobni da reše probleme u poslednjem trenutku, koje je teško rešiti na moru. Zamena dela na kopnu može potrajati nekoliko sati ili dana, ali mnogo duže kada je brod daleko od luke. "Na moru moraš imati sve", kaže on. "Nije loš način za lansiranje, ali troškovi održavanja letelice ili lansirnog broda na moru su i dalje visoki u poređenju sa održavanjem lansirne rampe na kopnu, koja je samo od betona".
Kina takođe proširuje svoje mogućnosti za lansiranje raketa sa kopna, uključujući novi kompleks u kosmodromu u provinciji Hainan koji je isključivo za kompanije iz privatnog sektora. Planirano je da uskoro ima svoju prvu misiju.
Ali za Orienspace, koji je u januaru najavio završetak kruga prikupljanja sredstava u vrednosti od oko 600 miliona juana (77 miliona evra), korišćenje broda može da uštedi mesec dana i milione juana. "To je značajno poboljšanje poslovne efikasnosti", kaže Yao.
Zaključak: Lansiranja raketa s mora mogu poboljšati pozicioniranje pri poletanju i uštedeti novac na transportu raketa, ali postoje logistički izazovi