Iz najveće ekonomije sveta stigli su podaci o maloprodaji koji su pokazali da je njen rast bio veći od očekivanog. U Evropi su rast zabeležili fjučersi gasa, jer trgovce brine potencijalni nastavak štrajkova u Australiji. Srbija beleži rast građevinskih dozvola drugi mesec zaredom, a prema rečima ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u julu se u ovom sektoru može očekivati rekord.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
1. Građevinske dozvole već rastu, a ministar najavljuje rekord u julu
U junu je izdato je 2.579 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 17,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Opširnije
Pet stvari koje danas treba znati: Ruska rublja, ECB i inflacija
U ponedeljak su berzanski indeksi u zemljama Zapadne Evrope uglavnom rasli, dok se Rusija suočila sa problemima sa rubljom.
15.08.2023
Pet stvari koje treba znati danas: Tržište energenata se zagreva
Kako se leto privodi kraju i uveliko traju pripreme za zimsku grejnu sezonu, tako se i situacija sa cenama energenata na tržištu zagreva.
10.08.2023
Pet stvari koje danas treba da znate: Odlazi Teslin finansijski direktor
Ovo je pet stvari koje danas treba da znate.
08.08.2023
Pet stvari koje treba da znate danas: Kvar na 'Družbi' i oluja
Balkan je pogodila snažna oluja koja je izazvala štetu u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji.
07.08.2023
Od ukupnog broja dozvola izdatih u junu, 81 odsto dozvola odnosi se na zgrade, a 19 odsto na ostale građevine. Ako se posmatraju samo zgrade, 79,9 odsto dozvola izdato je za stambene, a 20,1 odsto za nestambene zgrade, dok se kod ostalih građevina najveći deo odnosi na cevovode, komunikacione i električne vodove (67,2 odsto).
Međutim, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i pre nego što je statistika saopštila podatke za jun već je izašao sa podacima za prošli mesec. Prema njegovim rečima, u julu su u Srbiji izdate 2.682 građevinske dozvole, odnosno 13,16 odsto više nego u istom mesecu prošle godine.
2. Ruske IT kompanije preko Srbije izvoze u EU
Sumnjive transakcije koje bi mogle biti pranje novca u Srbiji su prošle godine uočene prilikom otkupa sekundarnih sirovina, izvlačenja novca sa kompanijskih računa u vidu pozajmica, kao i prilikom reeksporta, navodi se u godišnjem izveštaju Uprave za sprečavanje pranja para.
Pranje novca pomoću trgovine sekundarnim sirovinama i reeksporta pominjano je i u izveštaju za 2020, ali ne i za 2021. godinu, kada je fokus bio na kriptovalutama. Međutim, u izveštaju za 2022. godinu izostaju kriptovalute.
Goran Radosavljević, profesor FEFA, kaže da je razumljivo što u izveštaju više nema kriptovaluta jer to tržište više nije toliko interesantno. Što se tiče nekretnina, on pretpostavlja da je dobar deo para već opran i da pare koje sada kruže su već legalne. "Kada je reč o nerezidentima, to su verovatno Rusi i Ukrajinci, koji su ovde dolazili i otvarali kompanije."
Na pitanje da li to znači da ruske kompanije preko Srbije prodaju svoje proizvode EU, Radosavljević odgovara potvrdno i kaže da su to ruske IT kompanije.
3. Fjučersi gasa u Evropi skočili 18 odsto
Fjučersi evropskog gasa porasli su za više od 18 odsto, dok ulagači prate pregovore koji se u Australiji vode o štrajkovima radnika koji bi, ukoliko se produže, mogli poremetiti globalne isporuke.
Iako se može reći da su razgovori predstavnika sindikata i Woodside Energy Group Ltd. rezultirali napretkom, dve strane još uvek nisu blizu dogovora koji bi uticao na odluku o štrajku u petak, izvestio je Montel.
Potencijalni prekidi bi mogli dovesti u opasnost čak 10 odsto globalnog izvoza LNG. Iako Evropa retko kupuje australijski gas, u potrazi za zamenom bi morala da se takmiči sa azijskim zemljama.
4. Rast maloprodaje u SAD premašio očekivanja, Amerikanci podstiču potrošnju
Nakon revizija naviše u prethodna dva meseca, vrednost kupovine u maloprodaji u Sjedinjenim Američkim Državama porasla je za 0,7 odsto u julu, pokazali su podaci Ministarstva trgovine u utorak.
Prinosi na obveznice trezora su porasli, a fjučersi na berzanske indekse opali. Trgovci svop ugovorima su neznatno podigli prognoze kada je u pitanju mogućnost da dođe do još jednog povećanja kamatne stope Federalnih rezervi ove godine, na nešto više od 50 odsto.
Sledi...
Eurostat će danas saopštiti procene bruto domaćeg proizvoda za drugi kvartal, a Velika Britanija će objaviti podatke o indeksu potrošačkih cena.
U Narodnoj banci Srbije će biti održana prezentacija izveštaja o inflaciji.