Sony Music Entertainment i pet drugih velikih muzičkih kompanija tužile su neprofitnu organizaciju Internet Archive, navodeći da objave na hiljade starih pesama i snimaka ove organizacije na mreži predstavljaju "krađu na veliko" muzike zaštićene autorskim pravima.
"Očigledno kršenje autorskih prava od strane Internet Archive uključuje stotine hiljada dela nekih od najvećih umetnika dvadesetog veka", rekli su advokati diskografskih kompanija u tužbi podnetoj u petak saveznom sudu na Menhetnu. U tužbi se navode imena umetnika kao što su Frank Sinatra, Billie Holiday, Louis Armstrong i Thelonious Monk.
Kompanije su na spisak koji se navodi u tužbi uključile 2.749 snimaka, uključujući Binga Crosbyja koji peva pesmu "White Christmas", što je "samo mali uzorak" snimaka koje je arhiva objavila bez dozvole, navodi se u žalbi. Oni traže od suda da naloži arhivi da ukloni sav materijal zaštićen autorskim pravima i plati odštetu od čak 150.000 dolara za svako objavljeno delo, što bi za navedene snimke iznosilo 372 miliona dolara.
Opširnije
Sony zbog PS5 očekuje veću prodaju i profit
Sony sada očekuje da do kraja godine zaradi više od šest milijardi dolara, a profit je i u ovom kvartalu bio bolji od očekivanog.
09.08.2023
Vlasnika ChatGPT-ja tuže za krađu podataka
OpenAI je optužen i za rizikovanje civilizacijskog kolapsa.
29.06.2023
Korisnici TikToka podneli tužbu nakon najave zabrane u Montani
Grupa kreatora na TikToku iz Montane pokrenula je tužbu protiv prve zabrane aplikacije u nekoj američkoj državi u celosti.
19.05.2023
Sony se kladi na metaverzum: ulazak u virtuelni svet 360 dolara
Najnoviji gadžet kompanije Sony Group Corp. čini skup nosivih uređaja za praćenje pokreta dizajniranih da dovedu korisnike u metaverzum na njihovim telefonima.
29.11.2022
Internet Archive održava ogromnu digitalnu kolekciju tekstova, video-snimaka i muzike onlajn. Na veb-stranici projekta Great 78, organizacija objavljuje digitalizovane kopije zapisa u zastarelom 78 LP formatu, koje prikuplja od korisnika.
Na sajtu se navodi da je objavljeno više od 400.000 snimaka i da je njegova svrha "očuvanje, istraživanje i otkrivanje zapisa od 78 obrtaja u minuti".
Ipak, diskografske kuće kažu da su altruističke tvrdnje arhive "dimna zavesa" kojom se prikriva krađa.
Snimci su "već dostupni za strimovanje ili preuzimanje sa brojnih servisa" koje su odobrile diskografske kuće, napisali su advokati diskografskih kuća. "Ovi snimci nisu u opasnosti da budu izgubljeni, zaboravljeni ili uništeni."
Kongres je 2018. godine usvojio zakon o modernizaciji muzike, koji je proširio autorska prava za muziku od pre 1972. do 2067. godine.
Kompaniji Sony se u tužbi pridružuju UMG Recordings Inc., Capitol Records LLC, Concord Bicycle Assets LLC, CMGI Recorded Music Assets LLC i Arista Music.
Internet arhiva nije odgovorila na zahtev za komentar posle radnog vremena u petak.