Cena nafte raste pošto je Evropska unija predložila zabranu ruske sirove nafte u narednih šest meseci, a rafiniranih naftnih derivata do kraja godine.
Terminski ugovori (futures) Brenta porasli su za čak 3,8 odsto do blizu 109 dolara po barelu. Plan EU je najznačajniji energetski odgovor bloka na rat u Ukrajini jer nastoji da smanji zavisnost od Moskve.
"Ovo će biti potpuna zabrana uvoza ruske nafte, i morem i naftovodima, i sirove nafte ili derivata", rekla je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen Evropskom parlamentu. "Osiguraćemo da se odvaljavanje od ruske nafte odvija redovno, na način koji će nama i našim partnerima omogućiti da obezbedimo alternativne puteve snabdevanja i minimizujemo uticaj na svetsko tržište“, dodala je ona.
Pored zabrane sirovih i rafinisanih proizvoda, predlog će pogoditi sve usluge u vezi sa transportom ruske nafte, kao i osiguranje, kažu sagovornici upućeni u temu.
Evropa je u velikoj meri zavisna od ruske sirove nafte, ali nekim zemljama će biti lakše da promene način snabdevanja nego drugima.
Mađarska i Slovačka, koje su se suprotstavile brzom napuštanju ruske nafte zbog velike zavisnosti od ruskog uvoza, dobile su duži period prilagođavanja i imaće rok do kraja 2023. da u potpunosti uvedu sankcije, navode izvori upoznati sa predlogom Evropske komisije.
Postepeno ukidanje ruske nafte u Evropi dolazi u trenutku kada se svet bori sa krizom rafinisanih proizvoda – što bi potencijalno moglo da učini da odvikavanje od ruskih goriva kao što je dizel postane još skuplje. Američki institut za naftu prijavio je u utorak nedeljni pad zaliha benzina i destilata u SAD za oko 4,5 miliona barela, što je najnoviji znak zategnutosti na tržištu goriva.
Naftni investitori odbrojavaju do sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njenih saveznika u četvrtak. Očekuje se da će grupa od 23 zemlje ratifikovati još jedno skromno povećanje snabdevanja usred znakova da alijansa ne uspeva da isporuči dogovorene količine.