Kako temperature ovog leta iz meseca u mesec dostižu nove rekorde, a požari uništavaju delove Grčke, Kanade i Italije, vrućina postaje sve veća briga pri planiranju putovanja. Promena destinacije je jedna strategija; kupovina putnog osiguranja je druga.
Nijedna od ove dve opcije nije crna ili bela. Vremenske prilike su svuda nepredvidive, a polise putnog osiguranja mogu značajno da variraju. Osim toga, vrućina može uticati na putnike na bezbroj načina, a situacije mogu biti neprijatne i nezgodne (kašnjenja letova), ili zaista opasne (toplotni udar). Neke polise će pokriti određene rizike, ali ne i druge, a sve morate ugovoriti pre odlaska.
Na američkom tržištu je od prvog avgusta dostupna i platforma Freely, aplikacija za putno osiguranje koja je nakon godinu dana testiranja zvanično dostupna svim američkim putnicima. Jedna od njenih inovativnijih pogodnosti uključuje besplatan pristup medicinskim stručnjacima koji je non-stop dostupan putem aplikacije, telefona ili imejla, i to preko kanadske organizacije World Travel Protection, usluge koja je obično dostupna rukovodiocima preduzeća.
Opširnije
Hoćete da leti trošite manje struje? Uključite ventilator
I ventilatori troše električnu energiju, ali neuporedivo manje nego klima-uređaji.
22.07.2023
Evropski toplotni talas se sprema da sprži Grčku tokom vikenda
Temperature na italijanskom ostrvu Sardinija u sredu su se popele blizu rekordnih 47,7°C, ali Grčka i Balkan postaju novo žarište saharskog anticiklona.
21.07.2023
"Recimo, na primer, da ste dobili toplotni udar, možete da pozovete akreditovanog i iskusnog medicinskog profesionalca koji vam može reći šta da radite", kaže Douglas Skoog, šef marketinga u Freeliju. "On će vam reći koju medicinsku službu da tražite gde god da se nalazite", dodao je. Ti stručnjaci takođe mogu da vam kažu da li treba da podnesete zahtev za nadoknadu troškova, i da vam pomognu da ostvarite to svoje pravo.
Međutim, Freely, kao i drugi osiguravači, ima svoja ograničenja. Njegova Ahilova peta je to što ne uključuje politiku otkazivanja iz bilo kog razloga (enlg. cancel-for-any-reason - CFAR). Takozvana CFAR polisa je jedina opcija za one koji žele da odustanu od putovanja iz razloga mimo bolesti, povrede ili lošeg vremena koje onemogućava da se stigne na odredište.
"Nažalost, ekstremna vrućina nije nešto što bi bilo posmatrano kao dovoljan razlog za otkazivanje putovanja pod standardnom polisom", objašnjava Steven Benna, menadžer marketinga u kompaniji Squaremouth, koja se nalazi na Floridi i bavi se poređenjem putnog osiguranja. Kompanija ima uvid u 102 različite polise i ponude 21 pružaoca osiguranja.
Standardne polise putnog osiguranja obično predstavljaju pet do 10 odsto ukupnih troškova putovanja; CFAR polise mogu koštati otprilike 50 odsto više od toga. Cene kompanije Freely su među pristupačnijim: osiguranje jednonedeljnog putovanja od 5.000 dolara u Francusku sredinom septembra 2023, na primer, koštalo bi samo 101 dolar. Slična politika kompanije Seven Corners, konkurenta sa sličnim ponudama, koštala bi 280 dolara, navodi Squaremouthov mehanizam za poređenje.
Dakle, način na koji ćete osigurati svoj sledeći odmor je veoma individualan izbor, koji se svodi na ono šta je za vas najbitnije. Evo nekoliko pitanja za razmatranje:
Da li putno osiguranje pokriva kašnjenje letova?
Ekstremna vrućina je veći krivac za kašnjenje letova nego što većina ljudi misli.
"Neke fleksibilnije polise pokrivaju svako kašnjenje obične avio-kompanije", kaže Benna iz Squaremoutha, dodajući da se obično sitnim slovima propisuje da kašnjenje mora biti duže od određenog vremena, obično najmanje tri sata.
Osnovna polisa Freelija, koju potpisuje Zurich American Insurance Company, više se fokusira na "osnovne stvari" – hitne medicinske troškove do 500.000 dolara, hitnu evakuaciju i repatrijaciju u iznosu od jednog miliona dolara i pokriće za prekid putovanja do 150 odsto vašeg unapred plaćenog troška putovanja. Međutim, ova kompanija nudi i dodatne stvari kao što su osiguranje od izgubljenog prtljaga (20 dolara po putovanju) ili od kašnjenja leta povezanih sa vremenskim prilikama (20-25 USD po putovanju).
Još jedna jedinstvena opcija dolazi od kompanije Berkshire Hathaway Travel Protection. Njena "AirCare" polisa vam omogućava da dobijete osiguranje samo za vaše letove, koje pokriva kašnjenje ili otkazivanje leta, kašnjenja na pisti, gubitak prtljaga ili kašnjenje na povezani let. Najjeftinija polisa košta 29 dolara.
Slično tome, kompenzaciju možete dobiti i u slučaju zatvaranja aerodroma zbog dima ili požara. Uzmite u obzir požare koji su izbili na Siciliji u julu, i doveli do zatvaranja dva aerodroma, zbog čega je nastao haos sa otkazivanjem letova. Iako se ovo ne dešava često, u ovom slučaju bi otkazani let bio dovoljan za aktivaciju polise. To znači da biste dobili nadoknadu unapred plaćenih troškova u vezi sa bilo kojim delom putovanja koji propustite, uključujući i avionske karte.
Rezervisane aktivnosti koje su otkazane zbog vrućine - Šta povlači pravo na naknadu?
U julu je jedna od najposećenijih znamenitosti u Grčkoj, Akropolj, počela da se zatvara od 11 do 17.30 u posebno vrućim danima, što je znatno ograničilo broj turista koji mogu da ga posete. Putnici koji nisu mogli da ga posete kako je planirano, takođe su imali poteškoća da dobiju bilo kakvu nadoknadu putem putnog osiguranja; većina polisa nudi ograničenu pokrivenost za takve situacije.
Međutim, ako rezervišete karte za atrakciju kao deo turističkog paketa, a ona vanredno postane nedostupna, Benna preporučuje da od osiguravajuće kuće zatražite povraćaj novca. Ako su oni "sitnim slovima" izbegli odgovornost za otkazivanja zbog vremenskih prilika, možete probati da povraćaj dobijete od banke koja vam je izdala kreditnu karticu.
Ista logika važi i za aktivnosti na otvorenom koje ste rezervisali, mada Freely nudi "avanturistički" paket koji može da vam pomogne da dobijete nadoknadu ako ste, recimo, planirali da surfujete, a vremenska prognoza je pokazala da će temperatura tog dana dostići opasne nivoe. Ovde je važno da budete upoznati sa svim detaljima polise: Moraćete da se uverite da ste otkazali aktivnost u skladu sa uslovima organizatora putovanja.
Šta ako mi se sloši zbog vrućine?
Ako se tokom putovanja razbolite zbog ekstremne vrućine - i obolite od toplotne iscrpljenosti ili toplotnog udara - verovatno možete da dobijete nadoknadu na osnovu potrebne hitne medicinske nege. Ova klauzula je uključena u većinu polisa osiguranja i obezbeđuje pokriće za posete lekaru, troškove lekova i naknade za hitnu pomoć.
Ovo nije isto što i pokriće za medicinsku evakuaciju i repatrijaciju, kojim se nadoknađuju troškovi transporta kući ili do bolnice koja je najbliža vašem domu u slučaju hitnog medicinskog problema. Neke polise takođe nude opciju evakuacije u slučajevima koji nisu hitni, a ona pokriva troškove prevoza sa opasne lokacije na bezbedno mesto u slučaju prirodne nepogode ili građanskih nemira. Ovaj dodatak je često skup.
Kako se još osigurati osim osiguranjem?
Brojne osiguravajuće kompanije, uključujući Freely, predlažu da putujete na hladnija mesta. Međutim, ako ste već rezervisali putovanje, moraćete da idete po planu - ili iskoristite CFAR polisu da biste nazad dobili otprilike 75 odsto troškova putovanja i promenili planove za putovanje. (Uslovi se razlikuju u zavisnosti od osiguravača.)
Međutim, ako ipak odlučite da odete na destinaciju gde su temperature ekstremno visoke, najbolje je da pored kupovine polise putnog osiguranja preduzmete mere predostrožnosti da biste ostali bezbedni i zaštitili svoje telo. Na tom planu, sve je u principu stvar zdravorazumskog razmišljanja: budite hidrirani i nanesite (i nanosite) kremu za sunčanje.
Vodite računa o tome da vas konzumiranje alkohola može učiniti podložnim toplotnim udarima. Pažljivo razmislite o tome šta ćete spakovati, ponesite udobnu odeću, šešir sa širokim obodom, naočare za sunce, a možda čak i nekoliko manje šik dodataka, poput ventilatora ili peškira za hlađenje.