Koliko smo izgubili zbog zabrane plasiranja robe na Kosovo i Metohiju, a koliko dobili od stranih turista? Dok prebrojavamo novce, u vodećim bankama Evrope već su zbrojali koliko su profitirali u drugom kvartalu i mnogi zadovoljno trljaju ruke. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Srpska privreda u minusu 42 miliona evra zbog blokade na KiM
Naša privreda, zbog zabrane plasmana proizvoda na Kosovo i Metohiju, pretrpela je štetu od oko 42 miliona evra, mereno samo nerealizovanim isporukama. Ovo je najnovija procena Privredne komore Srbije, urađena na osnovu analize 1. avgusta.
Vlada u Prištini je sredinom juna zabranila uvoz robe poreklom iz Srbije. To je bio odgovor na hapšenje trojice kosovskih policajaca na teritoriji centralne Srbije. Policajci su u međuvremenu pušteni da se brane sa slobode, ali rampa na srpsku robu ostala je spuštena.
Najpre je do 8. jula bila na snazi potpuna zabrana prometa srpskih proizvoda, a potom je doneta odluka da se zabrana primenjuje samo na gotove proizvode, a da budu izuzete sirovine, poluproizvodi, mineralna đubriva i hrana za životinje, mašine i oprema. Iako nije poznato do kada će ovo tržište biti zatvoreno za srpske proizvode, činjenica je da šteta po privrede obe strane raste iz dana u dan.
Turizam nam raste na krilima gostiju sa Istoka
Ukupan broj turista u Srbiji dostigao je novi rekord, premašivši prethodni iz pretpandemijske 2019. godine, a rast većinski dolazi od ogromnog broja ruskih državljana koji posećuju Srbiju (i/ili u njoj ostaju) od početka rata u Ukrajini, kao i Kineza, koji pomoću planirane medijske kampanje i direktnih letova sve više priželjkuju da dođu u Srbiju.
"Pre svega, tu je povećana želja za putovanjima kao posledica kovida i tadašnjih restrikcija za putovanja", kaže za Bloomberg Adriju Aleksandar Seničić, direktor Yute. "Takođe, imamo nove navike, nove vidove turističkih kretanja poput glampinga, trekinga i slično, što nas uvodi u nove izazove i obavezu da se prilagođavamo novim trendovima ukoliko želimo da ostanemo na mapi svetskog turizma. Razlozi za rast leže u mnogim stvarima, a pre svega bih rekao u dostupnosti svih destinacija, promociji i na nivou društvenih mreža koja je dostupna najvećem broju ljudi", dodaje on.
Profite evropskih banaka podiglo iznenađujuće malo loših kredita
Većina evropskih banaka je u drugom tromesečju nadmašila prognoze o profitu, a iznenađujuće dobri kreditni portfelji zaslužni su za veliki deo skoka u zaradi.
Rezervacije za loše kredite u francuskoj banci Société Générale u drugom kvartalu bile su za 281 milion evra niže od analitičarskih procena, objavila je u četvrtak ta banka, a to je neto dobit podiglo za 122 miliona evra iznad očekivane. Holandski ING Groep, koji je takođe u četvrtak objavio rezultate, za loše kredite je odvojio 286 miliona evra manje od onoga što se prognoziralo, a ta promena je bila zaslužna za dve trećine neočekivano visoke dobiti.
Saudijci produžili smanjenje proizvodnje nafte za još jedan mesec
Saudijska Arabija je produžila jednostrano smanjenje proizvodnje nafte za još mesec dana i saopštila da bi se ovo smanjenje moglo dalje produžiti ili čak produbiti.
Lider OPEC+ će produžiti smanjenje od milion barela dnevno za septembar, navodi se u saopštenju državne Saudijske novinske agencije.
Sledi...
Republički zavod za statistiku objaviće poslednjeg radnog dana nedelje podatke o maloprodajnim cenama poljoprivrednih proizvoda, kao i indekse cena proizvođača industrijskih proizvoda (i za izvoz i za domaće tržište).
Biće objavljeni podaci o maloprodaji u evrozoni, kao i radnoj snazi u Sjedinjenim Američkim Državama. Ključne zemlje iz alijanse OPEC+ održaće virtuelni sastanak radi procene uslova na tržištu nafte.
Nizom događaja, u Beogradu će biti obeležena godišnjica progona Srba u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluja".