Dok domaće tržište nekretnina i Naftna industrija Srbije beleže padove, američka privreda ostvaruje rast. A posle onih u Americi, rastu i kamatne stope u Evropskoj uniji. U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Cene nekretnina će verovatno pasti za pet odsto
Usporavanje našeg tržišta nepokretnosti rezultat je spleta više okolnosti - otrežnjenja nakon intenzivnog prometa i gradnje iz godina pre pandemije, ali i rasta potražnje i gradnje kuća za vreme i nakon pandemije.
Možda najveća prepreka daljem rastu cena jesu skupi krediti, poručila je u autorskom tekstu Marina Petrov, viši analitičar za tržišta u Bloomberg Adriji. U drugom tromesečju ove godine je samo 16 odsto kupovine stanova finansirano putem kredita - što je najmanje u prethodnih pet godina. Nakon niza godina povoljnih stambenih kredita, kamatne stope su se u velikoj meri prilagodile rastu euribora, što na primeru stambenih kredita u Srbiji znači da se kamatna stopa više nego duplirala.
"Nije za očekivati da će se kamatne stope u narednim godinama vratiti na rekordno niske nivoe iz prethodnih nekoliko godina. Štaviše, kamatne stope će se pre stabilizovati oko i malo iznad trenutnih nivoa zbog normalizacije u finansijskim sistemima kroz smanjenje novca u opticaju", ocenila je Petrov.
Dodala je da će promet nepokretnostima u Srbiji u idućih godinu dana još opadati, a njihove cene će se smanjiti za oko pet odsto. "Pad cena će biti izraženiji kod stambenih jedinica u urbanim područjima, dok je kod kuća i vikendica bolja perspektiva. Sve je veći fokus na kvalitetu, odnosno izgradnji luksuznijih kuća za odmor, što će im održati cenu."
Drastičan pad profita NIS-a
Naftna industrija Srbije (NIS) prethodne godine ostvarila je rekordne rezultate, uglavnom na krilima visoke cene nafte i pristupa jeftinijoj sirovoj nafti iz Rusije. Cena nafte je krenula da slabi, a profit najveće energetske kompanije Srbije je dobrano opao.
Prosečna cena nafte je u prvom polugodištu 2023. bila za 26 odsto niža u odnosu na isti period prošle godine, dok je profit kompanije zabeležio pad za 69 procenata.
Gostujući na Bloomberg Adria TV, analitičar Ipopema Securitiesa Vladan Pavlović kazao je da ovde nije posredi samo makrookruženje, već i to što je u drugom kvartalu isplaćena donacija državi od 7,2 milijarde dinara. "Na kvartalnom nivou imamo faktički pad od 92 procenta."
Pavlović smatra da se za treći i četvrti kvartal mogu očekivati bolji finansijski rezultati kompanije, koja bi onda u ovoj godini mogla da zabeleži profit od, kako je rekao, 30 do 35 milijardi dinara.
Cene zaduživanja u evrozoni nikad više
Bazna inflacija u evrozoni je primorala centralnu monetarnu instituciju na istorijski korak. Nakon sastanka izvršnog odbora Evropske centralne banke (ECB) održanog u četvrtak, kamatna stopa na depozitne olakšice nalazi se na nivou na kom se našla samo jednom, i to pre više od 20 godina - od oktobra 2000. do maja 2001. godine.
Cene zaduživanja su podignute za po četvrtinu procentnog poena, pa stopa na glavne operacije refinansiranja iznosi 4,25 odsto, dok su stopa na depozitne olakšice i stopa na kreditne olakšice podignute na 3,75 i 4,5 odsto.
Najnovija odluka ECB nije donela mnogo novosti, rekao je glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez.
Prema njegovim rečima, fokus ECB u narednom periodu biće rešavanje pitanja viška likvidnosti, prvenstveno kroz smanjenje svog bilansa. "Konačan rezultat bio bi smanjenje bilansa za čak trećinu, odnosno preko dva biliona evra kroz naredne tri godine, ne bi li se normalizovalo stanje u finansijskom sistemu evrozone."
Ubrzao rast američke privrede
Privredni rast Sjedinjenih Američkih Država (SAD) neočekivano je ojačao u drugom kvartalu zahvaljujući otpornosti među potrošačima i preduzećima pred visokim kamatnim stopama.
Bruto domaći proizvod (BDP) porastao je po stopi od 2,4 odsto na godišnjem nivou, nakon tempa od dva odsto u prethodna tri meseca, pokazala je prvobitna procena tamošnjeg ministarstva trgovine u četvrtak. Potrošnja domaćinstava je porasla za 1,6 odsto - više od prognoziranog.
Američka privreda je u boljem stanju nego što su ekonomisti očekivali da će biti pre samo nekoliko meseci. U Federalnim rezervama (Fed) više ne predviđaju recesiju, rekao je u sredu predsedavajući Jerome Powell. On je takođe kazao da je njegovo lično očekivanje da Fed može da ohladi inflaciju bez velikog povećanja nezaposlenosti.
Sledi...
Republički zavod za statistiku objaviće u petak izveštaj o registrovanoj zaposlenosti u zemlji za drugi kvartal 2023. Agencija Moody's ažuriraće kreditni rejting Srbije.
Zvanična statitika za evrozonu pokazaće kakvo je poverenje tamošnjih potrošača, dok će Nemačka saopštiti najnovije podatke o inflaciji. Francuska i Španija izvestiće i o inflaciji i o BDP-u.
O raspoloženju među potrošačima takođe će podatke objaviti SAD, uz izveštaje o visini njihovih dohodaka i troškovima zapošljavanja.