Južnokorejci će sutra postati bar godinu dana mlađi pošto će se država, koja tradicionalno računa da novorođenčad ima godinu dana, pridružiti međunarodnim standardima.
Od srede, sve pravne i administrativne oblasti u zemlji počeće da koriste međunarodni standard, nakon što je Narodna skupština to najavila prošle godine. Mera bi trebalo da smanjenji konfuziju i uskladi državu sa globalnim normama.
Južnokorejci se obično smatraju godinu do dve starijim od drugih naroda jer se računa i vreme provedeno u materici, te je Koreja jedina velika zemlja koja ima takvu praksu. Tradicionalni sistem se u velikoj meri koristi u društvenom miljeu i na radnom mestu, gde se starosna hijerarhija smatra važnom.
Opširnije
Netflix ulaže milijarde u korejske drame dok manija raste
Netflix je obećao da će podržati i negovati korejske kreatore serija i studije koji stoje iza popularnih serija.
22.06.2023
Kina i Južna Koreja će bliže sarađivati u području čipova
Kina je saopštila da se dogovorila s Južnom Korejom o jačanju dijaloga i saradnje u lancima snabdevanja poluprovodnicima.
27.05.2023
Predsednik Yoon Suk Yeol tražio je promenu, uz široku podršku javnog mnjenja, kada se kandidovao za funkciju prošle godine.
Južnokorejci neće morati da ažuriraju nikakva dokumenta ili lične karte jer je starost koja se koristi za vladina dokumenta zasnovana na međunarodnom sistemu, baš kao što je to slučaj za penziju i glasanje. Obavezno služenje vojnog roka i prijem u školu prate kalendarski uzrast koji uzima u obzir godinu rođenja.
I nije kao da će pomeranje kalendara odjednom zabraniti mladima da konzumiraju alkohol i cigarete. Prodavnice prate kalendarsku starost, a ne "korejsku starost" kako bi bile sigurne da je neko stariji od 19 godina.
"Ključno je kada deca imaju pravo da kupuju cigarete", rekao je Gye Sang Hyuk, koji već 20 godina vodi prodavnicu u blizini Seula. Službenici će i dalje proveravati godinu rođenja kao i obično, rekao je on.
Tri četvrtine Korejaca je želelo promenu, prema anketi kompanije Hankook Research iz januara 2022.