Bivši trener i legenda svetskog fudbala Arrigo Sacchi boravio je nedavno u Beogradu, gde se prisetio poznate utakmice protiv Crvene zvezde koja je prekinuta zbog magle, kao i prepunih stadiona. Poznati trener, za kog kažu da je napravio revoluciju u fudbalu, još jednom je govorio o svojoj fudbalskoj filozofiji i podsetio nas na važnost kolektiva i timskog duha.
Setimo se na trenutak te utamice - u finalu Kupa evropskih šampiona 1988. godine, Crvena zvezda se sastala sa Milanom, koji je u to vreme trenirao Sacchi. Prva utakmica finala odigrana je u Beogradu, na stadionu Crvene zvezde. Međutim, zbog izuzetno guste magle, utakmica je otkazana nakon 23 minuta igre pri rezultatu 0:0. Druga utakmica finala odigrana je 1989. godine na stadionu San Siro u Milanu, gde je Milan pobedio rezultatom 1:0.
"Sećam se da je bilo momenata kad sam osetio strah, ali ta utakmica, koja je bila prekinuta zbog magle, o kojoj se i dalje priča, bila je konstruktivna za nas kao klub. Imao sam sreće da sam imao veliki klub iza sebe, vrhunske igrače koji su bili i odlični ljudi, kao i predsednika koji nas je snažno podržavao. Utakmice protiv Crvene zvezde su bile teške", priseća se Sacchi. Te sezone je, kao i sledeće, Milan osvojio titule prvaka Evrope.
Opširnije
Hellier: Fudbalu predstoji veliki konflikt
Manchester City je ušao u istoriju evropskog fudbala osvajanjem tri najvažnije titule.
14.06.2023
Zašto je Lionel Messi izabrao Majami a ne Rijad
Nakon što je osvojio Svetsko prvenstvo u decembru, Messi je osvojio sve što može da se osvoji u fudbalu.
08.06.2023
Šefu italijanske Serije A treba 1,7 mlrd. dolara da vrati staru slavu
Italijanska Serija A planira da samostalno proizvodi i plasira medijski sadržaj i prava na njihovo emitovanje.
04.06.2023
Bundesliga bi mogla ostati bez milijardi evra privatnog kapitala
Nemački fudbalski navijači spremaju se za obračun kada će poslednjeg dana sezone biti odlučena trka za titulu u Bundesligi.
27.05.2023
Preminuo bivši italijanski premijer Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi preminuo je sa 86 godina, navodi Corriere della Sera.
12.06.2023
"Posle 1:1 kod kuće u prvom meču, jedan od igrača mi je rekao da smo već ispali jer je znao šta nas čeka u Beogradu. Predsednik Berlusconi je tad rekao da nije uložio toliki novac da bismo se predali. Imali smo sreće da se prva utakmica prekine zbog magle, a kad smo dan kasnije, pred 120 hiljada navijača Zvezde prošli dalje na penale, shvatili smo da možemo da napravimo nešto veliko. Osvajanjem dva Kupa šampiona ostavili smo iza sebe nešto zaista veliko, o tome se i danas priča", opisuje Sacchi utakmicu protiv zemlje koju je nazvao rasadnikom fudbalera.
Inače, nedavno preminuli Silvio Berlusconi, bivši italijanski premijer i medijski mogul, bio je poznat po svom snažnom interesovanju za fudbal i dugogodišnjem angažmanu u fudbalskom svetu. Berlusconi bio vlasniku i vodio je AC Milan, jedan od najvećih i najuspešnijih fudbalskih klubova u Italiji. Berlusconi je doveo Sacchija kao trenera Milana 1987. godine, a njihova saradnja rezultirala je velikim uspesima za klub.
Postojale su razlike u filozofiji i pristupu fudbalu između njih dvojice. Sacchi je bio poznat po svojoj strogosti i taktičkoj disciplini, dok je Berlusconi preferirao spektakularan stil igre s fokusom na atraktivnost i zabavu. Pojedini mediji su izveštavali o tenzijama između Sacchija i Berlusconija tokom njihovog zajedničkog rada. Neki su tvrdili da je Berlusconi imao tendenciju da se meša u fudbalske odluke i da je imao visoka očekivanja od tima. Bez obzira na razlike, njihova saradnja je donela jednu od najuspešnijih era u istoriji AC Milana.
"Imao sam veliki klub iza sebe, sa predsednikom Berlusconijem, koji je voleo igrače pobedničkog mentaliteta. Imali smo jasnu viziju, znali smo gde želimo da stignemo i kako to da uradimo", seća se bivši trener. Dodaje da je jedna stvar pobeđivati, a druga pobeđivati i zabavljati publiku u isto vreme. "Uvek sam više voleo ovu drugu vrstu fudbala", opredelio se Sacchi. Njegov stil igre, poznat kao "totalni fudbal" ili "fudbal na italijanski način", bio je inovativan i revolucionaran u to vreme.
Kaže i da je u Beogradu bilo posebnih specifičnih momenata. "Ujutru je bio trening, pa se čula neka pucnjava, pa sam ja rekao nije to ništa. Čuli su se puškomitraljezi u blizini stadiona. Zatim, znamo kako se odigralo to sa maglom. U drugoj utakmici su bila otvorena vrata stadiona, mogli su svi da uđu. Sećam se da je je Gullit razgovarao sa Gallianijem, koji je rekao:
- "Bože, pa kolko će biti ljudi?"
- "Pa, oko 120.000."
- "A koliko ih inače bude?"
- "Pa, oko 40.000."
- "A ko su ostali?"
- "Pa ti ostali su došli da gledaju nas."
Fudbalski stručnjak bio je specijalni gost konferencije za medije u Beogradu, povodom održavanja osmog po redu kampa za decu "Italijanski fudbal u Srbiji" i organizacije izložbe o istoriji međunarodnog fudbala, sa puno ličnih predmeta preminulih velikana Serije A Siniše Mihajlovića i Paola Rossija. Kamp podržavaju Banca Intesa i Generali Osiguranje Srbija.
Sacchi je u Beogradu govorio i o svojoj fudbalskoj filozofiji, timskom duhu i promenama u najpopularnijem sportu na svetu, naglasivši da je fudbal moralna činjenica.
"Fudbal je jedan od najvažnih sportova za izgradnju ličnosti. Fudbal ne znači samo pobeđivati, već igrati, učestvovati, igrati sa timom, za tim. Taj problem ima ne samo italijanski fudbal već fudbal u celini, jer fudbal oslikava istoriju i kulturu jedne zemlje. Ako ne igramo timski, znači da ni u životu ne postupamo timski. Da neko veruje da biti lukav predstavlja vrednost - to nije vrednost, to je nepoštenje", veruje bivši trener.
Sacchi je poznat po svojoj strasti prema fudbalu, visokim standardima i insistiranju na timskom radu i disciplini. Njegov taktički pristup i uspesi s Milanom ostaju zapamćeni kao deo fudbalske istorije. Sacchi kaže da nikad nije preferirao fudbalere koji kažu "ja sam dobar fudbaler, ja mogu šta hoću". "Radije sam birao timske igrače, u svakom trenutku posvećene kolektivu, momke sa jakim karakterom i dobrom energijiom. Takav profil ljudi, njihova jaka povezanost i sreća donose uspeh u fudbalu", dodaje on.
Govorio je o kolektivu i kolektivnom razmišljanju, gnušajući se individualizma, koji je sve izraženiji u svetu fudbala. "U zemlji gde je postalo teško razmišljati kolektivno, zajednički, potrebno je imati motivisanu grupu, a to znači imati velikodušne ljude pred sobom, ljude koji imaju entuzijazam i pružaju sve ono što mogu. Ja sam u tom slučaju bio miran. Imao sam jednom igrača koji je polomio ruku u derbiju sa Interom, ali je završio utakmicu", objašnjava sedamdesetsedmogodišnji trener.
- Želeo sam da imam sposobne igrače, naravno, ali sam želeo da igraju sa timom za tim. Ako bi igrali kao individualci, to ne bi valjalo. Nisam želeo da mi neko kaže: "Ja sam dobar fudbaler i mogu da radim šta hoću". Moraš da radiš za tim. Da bi se to postiglo, treba biti skroman i voleti ono što radiš, i znati da uvek može da se radi više i bolje. Samo tako može da se uspe.
Sacchi je do titule velikog taktičara i jednog od najboljih trenera svih vremena došao nakon godina koje je proveo prodajući cipele. Zato on kaže da fudbal pripada svima. "Želim da svi budu neko, da svako radi ono što voli i da bude svestan da uvek može da bude bolji", poručuje trener. Za Sacchija, fudbal nije samo sport, fudbal je moralna činjenica - to je sve ili ništa.