Falsifikovana fotografija eksplozije u blizini Pentagona proširila se na društvenim mrežama u ponedeljak ujutru, što je nakratko spustilo vrednost američkih akcija. Ovo je verovatno prvi put da je fotografija koju je napravila veštačka inteligencija (AI) uticala na kretanje tržišta.
Nekoliko minuta nakon 10 ujutru po njujorškom vremenu, kada je fotografija počela da kruži, indeks S&P 500 pao je za oko 0,3 odsto, na najniži nivo u toj trgovinskoj sesiji. Indeks se brzo oporavio nakon što su se pojavile vesti da je fotografija lažna.
Lažna fotografija, koja se prvo pojavila na Facebooku, prikazuje veliki oblak dima za koji je jedan korisnik ove društvene mreže tvrdio da se nalazi blizu američke vojne baze u Virdžiniji.
Opširnije
Apple poručio zaposlenima da se klone ChatGPT-ja
Kao razlog za ograničenje navode opravdan strah od ugroženosti osetljivih podataka svoje korporacije.
22.05.2023
AI - nova pomodna reč tehnološke industrije ili revolucija?
Otkad je OpenAI pokrenuo ChatGPT krajem prošle godine, veštačka inteligencija je novi sveprisutni termin u industriji.
18.05.2023
Google je lansirao alate za identifikaciju lažnih i Al fotografija
Google pomaže korisnicima da prepoznaju originalni izvor fotografije
15.05.2023
Kina priprema odgovor na ChatGPT
Osim strateškog partnerstva s Alphabetom, Mobvoi je privukao i Volkswagen AG kao investitora.
10.05.2023
Fotografija je uskoro dospela do Twitter naloga koji dopiru do miliona pratilaca, a među kojima se našao i profil medijske kuće RT, koja je u vlasništvu ruske vlade, kao i finansijskog portala ZeroHedge, koji je uključen u novi sistem verifikacije na ovoj društvenoj mreži Twitter Blue.
Dežurni službenik iz Pentagona je u imejlu upućenom Bloombergu napisao da u ponedeljak ujutru nije bilo prijavljenih incidenata. Policijska uprava Arlingtona je takođe objavila tvit: "NIJE bilo eksplozije niti bilo kakvih incidenata u Pentagonu ili oko njega i neposredna opasnost ili opasnost za javnost ne postoji".
Pre nego što su zvanični izvori opovrgli verodostojnost fotografije i tvrdnje objavljene na Twitter nalozima u vezi sa njm, bilo je osoba koje su ukazale na mogućnost da je slika možda generisana veštačkom inteligencijom.
Nick Waters, istraživač u nezavisnoj novinskoj kući Bellingcat, u intervjuu je rekao da ga je šok nakon što je čuo o navodnoj eksploziji u blizini Pentagona naveo ga je podrobnije ispita fotografiju.
"Pogledajte prednji deo zgrade i način na koji se ograda spaja sa ogradama", napisao je on na Twitteru. "Takođe, nema drugih slika, video-snimaka ili ljudi koji objavljuju da su svedoci iz prve ruke."
Kako su objavljene činjenice, nalozi na Twitteru odgovorni za širenje fotografije počeli su da brišu svoje tvitove ili postavljaju ispravke. RT i ZeroHedge su izbrisali tvitove sa slikom, a ZeroHedge je rekao da je potvrđeno da je fotografija lažna. Plaćeni nalog na Twiteru pod nazivom Bloomberg Feed koji je takođe objavio fotografiju suspendovan je u ponedeljak ujutro.
Portparol Bloomberg Newsa rekao je da nalozi Bloomberg Feed i Walter Bloomberg, koji je takođe objavio fotografiju, nisu povezani sa Bloomberg Newsom.
Iako još uvek nije jasno odakle potiče lažna fotografija, spekulacije da ju je generisao AI povećavaju bojazan da tehnologije u razvoju koje pojednostavljuju stvaranje fotografija i drugog sadržaja ubrzavaju širenje lažnih informacija.
Na Facebooku, nalog koji je prvi objavio lažnu fotografiju, zajedno sa drugim objavama povezanim sa grupom QAnon, dodao je markicu "lažna informacija" na svoju originalnu objavu. Facebook je blokirao pristup objavi i saopštio da su fotografiju ispitale osobe koje proveravaju činjenice.
Twitter i Meta Platforms, u čijem vlasništvu je Facebook, nisu odgovorile na zahteve za komentar. Takođe, RT nije odmah odgovorio na upit.
- U pisanju pomogli Daniel Zuidijk, Courtney McBride i Katrine Lewis.