Na Savi kod Šapca vodostaj će u petak prevazići granicu redovne odbrane od poplava, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Kako navodi RHMZ, Sava i Dunav su u porastu sa tendencijom umerenog porasta naredna četiri dana, dok su vodostaji Tise i Velike Morave u stagnaciji.
Vodostaji na Savi su u domenu srednje visokih, na Dunavu srednjih i srednje visokih, na Tisi srednje niskih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine.
Opširnije
F1 otkazala Imolu zbog poplave
Odluka je doneta nakon razgovora sa predsednikom Međunarodne automobilske federacije i lokalnim vlastima, uključujući relevantne ministre, gradonačelnika grada i predsednika Auto-kluba Italije.
17.05.2023
Novi pristup klimi ujedinjuje Z. Balkan u borbi protiv poplava
Organizovana i dva pilot-projekta: jedan u Srbiji, jedan u Albaniji.
08.05.2023
Redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata. S druge strane, vanredna odbrana od poplava podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima. U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolisanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje.
Situacija na rekama u Srbiji nije redovna i moguće je da dođe do izlivanja posebno na slivu Save, izjavio je jutros klimatolog Vladimir Đurđević.
Đurđević je za Radio-televiziju Srbije (RTS) rekao da prema trenutnim prognozama ne deluje da će biti ozbiljnih poplava poput onih iz 2014. godine, ali da treba biti oprezan.
"Nismo u situaciji koja je ekstremno kritična, ali neka opreznost treba da postoji s obzirom na to da smo imali velike akumulacije padavina i u Hrvatskoj, i u Bosni i Hercegovini. Na celom slivu Save, i u Sloveniji su bile velike padavine. Ta voda jednostavno treba da prođe negde i proći će i kroz Srbiju", kazao je klimatolog.
Đurđević navodi da je upozorenje RHMZ samo prvi stepen upozorenja. "U jednom trenutku ćemo imati viši vodostaj nego što je uobičajeno, u nekim mestima će to biti preko granice za redovnu odbranu od poplava. Možda ćemo se približiti sledećem nivou upozorenja, ali prema trenutnim prognozama, ovo ne bi trebalo da bude situacija koja je ekstremna, poput poplava 2014. godine", kazao je on.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo je da su pripadnici tog ministarstva, zbog posledica obilnih padavina, intervenisali na teritoriji grada Novog Sada i opštine Beočin, kao i u Sremskim Karlovcima, Zrenjaninu, Šapcu, Rumi i Valjevu.
Nakon obilne kiše koja je u sredu uveče pogodila Novi Sad, u tom gradu je situacija stabilna i većina ulica je prohodna za saobraćaj, saopštile su gradske vlasti.
"Trenutno nema ugroženih lica, a pripadnici Sektora za vanredne situacije angažovani su na crpljenju vode iz podrumskih prostorija u Rumi, u mestu Čerević, Žablju, Sremskim Karlovcima i Zrenjaninu", navodi MUP.
U Koceljevi je došlo do plavljenja desetak kuća, kao i u Valjevskoj Loznici gde je voda prodrla u podrumske prostorije jednog lokala, navodi se u saopštenju. Velike količine padavina prouzrokovale su u Zrenjaninu zamućenost vode u gradskoj vodovodnoj mreži, saopšteno je iz preduzeća Vodovod i kanalizacija.
Poplave su prethodnih dana najviše pogodile Italiju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.