Sa ekonomske strane, novi podaci pokazali su da cene stanova u Srbiji i dalje rastu, mada se primećuje neznatno usporavanje u odnosu na prethodni kvartal. Analiza Bloomberg Adrije donela je podatke o trgovini na malo, koja u Srbiji usporava od druge polovine 2022. godine. Javni dug Srbije takođe je porastao, a rekordan profit i očekivanja dividende podigli akcije Impol Sevala.
Takođe, odgovorili smo na pitanje zašto to ništa ne znači što su srpske akcije prošle bolje od američkih.
Nakon trodnevnog dana žalosti nakon pucnjave u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i napada kod Mladenovca, u ponedeljak je u Beogradu i drugim gradovima održan protest "Srbija protiv nasilja", a opozicija je kao jedan od glavnih zahteva istakla "hitno zaustavljanje dalje promocije nasilja u medijima i javnom prostoru", kao i ostavku pojedinih ministara. Organizatori su najavili da će se ponovo okupiti ukoliko njihovi zahtevi ne budu ispunjeni do petka, 12. maja.
1. Maloprodaja u Srbiji pada drugi mesec uzastopno
Maloprodaja u Adria regionu početkom ove godine pokazala je mešovitu sliku, pri čemu je u prvom kvartalu u Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji i dalje rasla, u Hrvatskoj je stagnirala, a u Sloveniji i Srbiji je pala, pokazuje najnovija analiza Bloomberg Adrije.
Analitičari za glavne faktore smanjenog tempa maloprodaje vide ekonomsko usporavanje i pogoršanje raspoloženja potrošača. S druge strane, jaki fundamenti potrošnje, koje podržava čvrsto tržište rada, zaustavlja značajan pad trgovine na malo.
Što se Srbije tiče, trgovina na malo realno usporava od druge polovine 2022. godine, a konačno je i pala u februaru, izgubivši 3,3 odsto međugodišnje. Još brže je pala u martu, 9,2 odsto međugodišnje. Srbija je trenutno jedina zemlja u regionu u kojoj nije došlo do usporavanja inflacije, iako postoje znaci pada potražnje (jedan od njih je pad u sektoru maloprodaje).
2. Rastu cene nekretnina i javni dug Srbije
Trend rasta cena nekretnina u Srbiji nastavljen je u i 2023. godini, a godišnje stope rasta cena su i dalje dvocifrene i iznose 13,62 odsto u prvom tromesečju. To, ipak, predstavlja neznatno usporavanje rasta, budući da je u poslednjem kvartalu prošle godine iznosio 14,9 odsto, saopštio je Republički geodetski zavod.
Javni dug Srbije blago je porastao u martu, pokazuju podaci Uprave za javni dug Ministarstva finansija. Iznos javnog duga uvećan je sa februarskih 34,94 milijarde dinara na 35,25 milijardi dinara u martu. Udeo u bruto domaćem proizvodu (BDP), porastao je za 0,4 procentna poena i sada iznosi 51 odsto, pokazuju podaci.
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da očekuje da privredni rast ove godine bude 2,5 odsto, a inflacija osam odsto.
3. Region se bori za strane investitore, a protiv klimatskih promena
U Adria regionu se dešavaju velike promene kada je reč o direktnim stranim investicijama, koje pokazuju, između ostalog, da će pored borbe za privlačenje stranih investitora u budućnosti biti i borba za zadržavanje postojećih investicija. Uprkos geopolitičkoj krizi izazvanoj ratom u Ukrajini i visokoj inflaciji, većina zemalja regiona prošle godine je zabeležila rekordne rezultate u pogledu priliva stranih investicija. Za neke od zemalja 2023. godina je počela dobro, s obzirom na to da su uspele da donesu nove velike grinfild investicije, ali je primetno da iz drugih strane kompanije odlaze.
Nemačka kompanija Wabio nedavno je najavila da će uložiti 400 miliona evra u elektrane na biogas u Srbiji. Očekuje se da će prva elektrana biti u Vojvodini i da će koštati 20 miliona evra. Time se nastavlja kontinuirani investicioni talas u Srbiji, koja je ubedljivo lider u regionu po privlačenju stranih investicija i koja je prošle godine ostvarila rekordan priliv od preko 4,4 milijarde evra.
Još jedna regionalna tema bila je u našem fokusu: regionalna saradnja ključna je za razvoj Rešenja zasnovanih na prirodi (RZP, engl. Nature based Solutions - NbS) koja bi Zapadnom Balkanu mogla da pomognu u borbi protiv klimatskih promena a posebno učestalih poplava, suša i drugih prirodnih katastrofa.
4. Banke, politika i vremenske prilike rade protiv Feda
Predsednik Feda Jerome Powell računa da bi privreda SAD mogla da izbegne recesiju. Ipak, stvari mu baš i ne idu u prilog, zahvaljujući bankama, politici, pa čak i vremenskoj prognozi.
Da bi se Powellova prognoza obistinila, potrebno je da američka privreda prevlada tri glavne prepreke, a sve one ukazuju na to da će privreda pasti u drugoj polovini godine.
Prva prepreka je smanjenje kreditne aktivnosti zbog pojačanih finansijskih uslova zahvaljujući delovanju Feda i problemima s bankama, a to će verovatno posebno snažno pogoditi manje kompanije i komercijalne nekretnine.
Drugi je problem spor u Vašingtonu oko gornjeg nivoa zaduženja SAD, oko čega bitku vode demokrate i republikanci. Ako američka vlada zbog toga ne bude u mogućnosti da otplati dug, udarac za privredu će biti kao i onaj 2008. godine.
Treći nepogodan faktor je povratak fenomena El Niño, s ekstremnim vremenskim uslovima koji mogu da poremete lance snabdevanja, gurnu cene dodatno naviše i zadrže fokus Feda na inflaciji.
Sledi...
Devetog maja obeležava se Dan pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, povodom koga će se u Moskvi održati vojna parada. U okviru kompleksa Groblja oslobodilaca Beograda ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković predvodiće državnu ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti stradalima.
Istog dana obeležava se Dan Evrope, a nemački kancelar Olaf Scholz će tim povodom održati govor u Evropskom parlamentu.
U međuvremenu, donosimo vam tekst koji odgovara na pitanje da li postoji mogućnost da nacionalni avio-prevoznik Katara, Qatar Airways, kupi udeo u Air Serbiji, kao i tekst o novoj aukciji obveznica čiji obim prodaje je 10 milijardi dinara.