Vlada Srbije je predložila niz mera, uključujući moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja na dve godine, a u roku od tri meseca mora biti završena revizija svih izdatih dozvola za držanje oružja. To je odlučeno danas u Nemanjinoj 11 posle jučerašnje tragedije u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u kojoj je učenik te škole iz vatrenog oružja usmrtio osmoro dece i pripadnika obezbeđenja i ranio sedam osoba.
Vlada Srbije je dala rok da se za šest meseci završi kontrola kako osobe koje imaju dozvole da drže oružje, a posebno kontrola da li su ispunjeni zakonski uslovi za bezbedan smeštaj i čuvanje oružja, kao i da li se oružje čuva odvojeno od municije i da li je na adekvatan način sprečen pristup oružju i municiji maloletnicima i drugim neovlašćenim licima.
Kontrola streljana počinje odmah
Kontrola svih streljana na području Srbije treba da bude završena u roku od tri meseca, a u roku od mesec dana pripremljeni propisi o uslovima i načinu korišćenja streljana, uključujući zabranu pristupa maloletnim osobama.
Opširnije
Ministar najavio sistemske promene posle masovne pucnjave u školi
Devet osoba je ubijeno u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu.
03.05.2023
Prosvetni sindikat traži hitnu smenu ministra prosvete Branka Ružića
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) zatražio je hitno smenjivanje ministra prosvete Branka Ružića.
03.05.2023
U Srbiji registrovano više od 900.000 komada oružja
Za nošenje oružja se prolaze komplikovane zdravstvene procedure.
03.05.2023
Naloženo je Ministarstvu pravde da u okviru postojeće Radne grupe za izmenu Krivičnog zakonika pripremi izmene zakona kojima bi se propisala krivičnopravna odgovornost za lica koja omoguće maloletnim i drugim neovlašćenim licima da dođu u posed vatrenog oružja i koja maloletna i druga neovlašćena lica obučavaju da rukuju vatrenim oružjem.
Vlada je Ministarstvu pravde predložila da razmotri mogućnost izmena Krivičnog zakonika kako bi se starosna granica za krivičnopravnu odgovornost maloletnih lica snizila sa 14 na 12 godina, uz poštovanje međunarodnih i evropskih standarda.
Ministarstvu prosvete i Ministarstvu zdravlja naloženo je da u saradnji, u roku od mesec dana, pripreme propise kojima će se omogućiti uvođenje obaveznih testova za narkotike u srednjim školama i u osnovnim školama za učenike sedmog i osmog razreda.
Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja
Vlada će u roku od 10 dana formirati Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja koji će, između ostalog, obezbediti organizovanje mobilnih timova za vršnjačko nasilje kroz protokole između centara za socijalni rad i drugih službi (obrazovne i zdravstvene ustanove, policija) koje bi hitno reagovale na slučajeve vršnjačkog nasilja i u konsultacijama sa sindikatima prosvetnih radnika i udruženjima roditelja učenika razmotriti celishodnost donošenja mere zabrane upotrebe mobilnih telefona u školama.
Ministarstvu pravde i Ministarstvu informisanja i telekomunikacija je naloženo da u saradnji, u roku od mesec dana, razmotre mogućnost pooštravanja sankcija za nepoštovanje propisanih obaveza pružalaca medijskih usluga, uključujući internet i druge elektronske platforme kao i društvene mreže, u pogledu zabrane programskih sadržaja kojim se ističe i podržava nasilje, kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje, emitovanje scena brutalnog nasilja i drugih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloletnika.
Vlada će u roku od 10 dana formirati Radnu grupu za bezbednost dece na internetu, koja će razmotriti uvođenje mere zabrane pristupa sajtovima (darknet i slično) koji sadrže savete kako da se izvrši ubistvo, nabavi droga ili vatreno oružje.