Evropska unija (EU) objavila je da će 19 velikih onlajn platformi i pretraživača biti podvrgnuto dodatnoj kontroli u skladu sa novim pravilima o kontroli sadržaja, što će pokrenuti potencijalnu bitku sa kompanijama poput Twittera, koje možda neće imati dovoljno osoblja da se pridržavaju tih pravila.
Twitter, App Store - Apple, YouTube i Google Search - Alphabet, Facebook i Instagram - Meta, kao i TikTok i Snapchat, moraće da ispune dodatne uslove prema novom zakonu o digitalnim uslugama, saopštila je Evropska komisija (EK).
"Posebno sam zabrinut zbog sistema moderiranja sadržaja na Facebooku, platformi koja igra važnu ulogu u stvaranju mišljenja. Pošto je Facebook identifikovan kao veoma velika onlajn platforma, 'Meta' treba pažljivo da istraži svoj sistem i brzo ga popravi tamo gde je to potrebno", izjavio je danas komesar za unutrašnje tržište Thierry Breton.
Opširnije
Plave kvačice na Twitteru misteriozno se vraćaju
Zbrka oko Twittera produbljena je tokom vikenda nakon što su na brojnim nalozima javnih ličnosti vraćene plave kvačice.
24.04.2023
Meta priprema nova otpuštanja u Facebooku, WhatsAppu i Instagramu
Otpuštanja ove nedelje biće praćena dodatnim rezovima u maju.
19.04.2023
Senatori Zuckerberga pritiskaju zbog rizičnih programera u Kini
Procenjuje se da je stotine hiljada visokorizičnih programera imalo pristup poverljivim podacima.
07.02.2023
Kako je TikTok u SAD i Kini postao pitanje nacionalne bezbednosti?
SAD je zabrinut da TikTok može oblikovati javno mnijenje.
25.03.2023
Holandska vlada traži od svojih zvaničnika da prestanu da koriste TikTok
Holandija je zatražila od svojih vladinih zvaničnika da odmah prestanu da koriste TikTok i slične aplikacije na svojim mobilnim uređajima zbog straha od deljenja privatnih podataka.
21.03.2023
UK zabranjuje vladi korišćenje TikToka
Odluka će biti saopštena kasnije u toku dana.
16.03.2023
EK zabranila zaposlenima da koriste TikTok zbog mogućih sajber-napada
Evropska komisija zabranila je zaposlenima korišćenje TikToka zbog zabrinutosti u vezi sa praksom prikupljanja podataka te aplikacije.
23.02.2023
Mnoge ogromne onlajn platforme (VLOP), koje imaju više od 45 miliona aktivnih korisnika mesečno, što je ekvivalentno oko 10 odsto stanovništva u bloku, biće odgovorne za uklanjanje nelegalnog sadržaja, angažovanje odgovarajućih moderatora za sadržaj na svim jezicima EU i slanje godišnjih procena rizika izvršnom organu EU sa detaljima o postupanju sa štetnim sadržajem. Neusklađenost može koštati kompaniju do šest odsto njenog godišnjeg prihoda ili čak zabraniti platformu.
"Od 25. avgusta neće moći da se ponašaju kao da su preveliki da ne brinu o ovome", rekao je Breton.
Pravila obuhvataju ograničenja upotrebe osetljivih podataka kao što su rasa ili vera za ciljanje oglasa, zabranu ciljanja oglasa na maloletne osobe i taktike blokiranja koje navode ljude da pristanu na praćenje na mreži. Svi internet sajtovi biće individualno odgovorni, ali platforme sa više od 45 miliona korisnika moraće da se pridržavaju strogih pravila.
"Kompanije koje je odredila EU sada će imati četiri meseca da ispune kompletan set novih obaveza", navodi se u saopštenju Komisije. Cilj je da se korisnicima i deci na mreži da više prava i zaštite, primoravajući kompanije da ublaže svoje sistemske rizike i da obezbede snažne alate za moderiranje sadržaja.
Twitter će možda imati poteškoća da se pridržava novih pravila pošto je izvršni direktor Elon Musk masovno otpuštao širom Evrope i sveta. Breton je rekao da će EU sprovesti test stresa uživo na Twitteru u junu. Breton je, takođe, rekao da je predložio stres test i za Tiktok.