Je li TikTok samo aplikacija na kojoj se mogu gledati kratki videozapisi šašavih plesova i tutorijali o šminkanju ili je reč o vrlo sofisticiranoj pretnji američkoj nacionalnoj bezbednosti.
Budući da je TikTok u vlasništvu kineske kompanije ByteDance i kako je poznato da je Kina zainteresovana da njene tehnološke kompanije dele podatke koje prikupljaju, njegova sveprisutna popularnost među Amerikancima nosi geopolitičke implikacije daleko izvan ekrana mobilnog telefona.
Ove nedelje je izvršni direktor TikToka Shou Chew branio svoju kompaniju od salve kritika neprijateljski raspoloženih američkih zakonodavaca, ponovo insistirajući na tome da je kompanija nezavisna od svojih kineskih vlasnika. Donosimo odgovore na ključna pitanja o tome zašto se TikTok našao na nišanu američkih, ali i evropskih vlasti.
Opširnije
Kina se protivi bilo kakvoj prinudnoj prodaji TikToka
Kina će se odlučno protiviti bilo kakvoj prodaji TikToka koju prisili Vašington, rekao je portparol njenog ministarstva trgovine.
23.03.2023
Holandska vlada traži od svojih zvaničnika da prestanu da koriste TikTok
Holandija je zatražila od svojih vladinih zvaničnika da odmah prestanu da koriste TikTok i slične aplikacije na svojim mobilnim uređajima zbog straha od deljenja privatnih podataka.
21.03.2023
UK zabranjuje vladi korišćenje TikToka
Odluka će biti saopštena kasnije u toku dana.
16.03.2023
TikTok razmišlja o odvajanju od ByteDancea ako pregovori u SAD propadnu
Odvajanje, koje bi moglo da rezultira prodajom ili izlaskom na berzu, trenutno se vidi kao krajnja mera.
15.03.2023
Barikada za TikTok u Srbiji nema, zlatno doba tek dolazi
Dok Zapad uvodi regulacije - pa čak i neke zabrane - TikToka, broj korisnika te društvene mreže raste, kao i njen uticaj.
15.03.2023
Čime se TikTok razlikuje od ostalih društvenih mreža?
Poput američkih društvenih mreža, kao što su YouTube, Facebook i Instagram, TikTok prikuplja razne vrste podataka o svakom korisniku i, koristeći algoritam, koristi te informacije da bi prikazao korisniku više onog sadržaja koji se čini da interesuje korisnika.
Međutim, TikTok se smatra potencijalno najnaprednijim i, neobjašnjivo efikasnim u sticanju saznanja o vašim interesovanjima, u zavisnosti od toga koliko vremena provedete gledajući video, da li ga lajkujete, komentarišete ili delite, i pomoću algoritma, pruža vam više sadržaja u delu koji je "Preporučen za vas" (eng. "For you"). Neki u šali kažu da ovaj deo bolje poznaje vas, nego što vi poznajete sami sebe.
To pokazuje da je činjenica da je TikTok u kineskom vlasništvu, najveća razlika između njega i ostalih društvenih mreža, u očima kritičara SAD, posebno zabrinjavajuća. Kao i sledeća činjenica: odrasli korisnici TikTok-a u Americi, u proseku će dnevno provesti 56 minuta na ovoj aplikaciji ove godine, što je mnogo više u odnosu na vreme koje provode na Facebook-u ili Instagram-u, prema istraživačkoj kompaniji Insider Intelligence.
Koje su najveće brige oko TikToka?
Brige oko nacionalne bezbednosti uključuju hipotetičke, ali ne i nemoguće, scenarije, u kojima vlada Kine koristi svoj uticaj u kompaniji ByteDance, kako bio od TikTok-a stvorila sredstvo kojim će naneti štetu američkom interesu, i to kroz više mehanizama.
Prikupljanje podataka
Pored onoga za šta se čini da se interesujete, TikTok takođe saznaje vašu jedinstvenu adresu internet protokola (IP adresu), kao i, ako vi to dopustite, podatke o vašoj preciznoj lokaciji i o tome ko se nalazi na vašoj listi kontakata. Sve to bi moglo da se iskoristi radi "kreiranja profila miliona Amerikanaca", koji bi mogli da se iskoriste za njihovu ucenu, napisali su u novembru Marco Rubio, senator iz Floride i Mike Gallagher, kongresmen iz Viskonsina, obojica republikanci.
Špijunaža
Izvršna naredba bivšeg predsednika SAD Donalda Trumpa 2020. godine, otvorila je mogućnost da bi Kina mogla da koristi podatke sa TikTok-a kako bi "pratila lokaciju službenika", kao i da bi mogla da "sprovodi korporativnu špijunažu".
Uticaj na poslovanje
Službenici nacionalne bezbednosti SAD zabrinuti su oko toga da bi TikTok mogao da oblikuje javno mnjenje SAD, tako što ili strateški promoviše ili ne prikazuje određene video snimke.
Postoje li dokazi koji opravdavaju zabrinutost?
U decembru, glavni izvršni direktori ByteDancea i TikToka priznali su da su zaposleni u ByteDanceu na neprikladan način pristupili IP adresi američkih korisnika, uključujući novinare koje su pisali kritike kompanije. Ministarstvo pravde istražuje da li je to značilo neprimeren američki nadzor.
Poslednjih godina se u Kini pojavio veliki broj izveštaja, koji ne uključuju specifično TikTok, ali uključuju pokušaje Kine da kroz razna sredstva utiče na američke političare, kao i na izbore. Ovakve vrste usaglašenih kampanja nastavljaju da se šire kroz sve društvene mreže.
Šta kaže kompanija?
TikTok tvrdi da se njihova nezavisnost ogleda u činjenici da se glavni izvršni direktor nalazi u Singapuru, operativni direktor u SAD, a direktor bezbednosti u Irskoj. "Razumem da postoje zabrinutosti koje proizlaze iz netačnog verovanja da korporativna struktura TikToka deli informacije o američkim korisnicima sa kineskom vladom", izjavio je glavni izvršni direktor TikToka, Shou Chew, u govoru koji je održao u četvrtak na saslušanju pred odborom američkog Kongresa.
"To je potpuno netačno. Dopustite mi da kažem ovo bez ikakve sumnje: ByteDance nije agent Kine, niti bilo koje druge zemlje." TikTok se nadao da će sve brige oko podataka nestati kroz Projekat Teksas, koji podrazumeva partnerstvo sa kompanijom Oracle sa sedištem u Ostinu, u Teksasu, radi zaštite korisničkih podataka i revizije algoritama ove platforme.
Koje je brige TikTok izazvao izvan vladinih krugova?
Uspeh TikToka u privlačenju pažnje korisnika uznemirio je neke roditelje i nastavnike. Qustodio, proizvođač softvera za roditeljsku kontrolu, analizirao je 400.000 porodičnih naloga u TechCrunchu i otkrio da su američki tinejdžeri i deca 2021. godine proveli u proseku 99 minuta dnevno na TikTok-u, u poređenju sa 61 minutom koji su proveli na YouTube-u.
Brojni viralni trendovi TikTok-a takođe su izazvali zabrinutost. Jedan od takvih koji je posebno ozloglašen, "blackout" izazov, bio je povezan sa smrću najmanje petnaestoro dece od 12 ili manje godina, kao i još petoro dece od 13 i 14 godina, tokom perioda od 18 meseci, izvestio je u novembru Bloomberg Businessweek.
Koje su radnje preduzete protiv TikToka?
Pozivajući se na zabrinutost za nacionalnu bezbednost, Indija je 2020. godine zabranila korišćenje TikTok-a i na desetine drugih aplikacija kineskih kompanija. Ovaj potez je usledio nekoliko dana nakon obračuna na granici između Indije i Kine, kada je poginulo 20 indijskih vojnika.
SAD su zabranile preuzimanje ili korišćenje TikTok-a na uređajima savezne vlade, a to su učinile i Velika Britanija, Kanada, Belgija i Tajvan. Više od dvadeset američkih država uvelo je slične zabrane, od kojih se neke odnose i na javne, univerzitetske WiFi mreže.
Trumpova izvršna naredba 2020. godine bi praktično zabranila TikTok u SAD, ali je ona zapala u postupak odugovlačenja na sudu, do kraja Trumpovog mandata. Biden je izabrao drugačiji put, tako što je inicirao proveru aplikacije radi nacionalne bezbednosti, koja traje godinama, bez ikakvog rešenja. Nedavno, Bidenova administracija je izvršila pritisak na ByteDance, da proda udeo u TikToku ili da se suoči sa zabranom u Americi.
Što je još u igri?
Četiri predloga zakona koja su izneta pred američkim Kongresom ograničila bi moć TikTok-a. Onaj koji favorizuje Bidenova administracija bi predsedniku dao ovlašćenje da zabrani ili forsira prodaju stranih tehnologija, aplikacija, softvera ili platforma e-trgovine, ukoliko su one pretnja nacionalnoj bezbednosti američkih korisnika.
Rukovodstvo TikTok-a je, kao poslednju opciju, razmatralo odvajanje od kineske matične kompanije, pisao je Bloomberg.
Što bi zabrana TikToka značila za SAD?
Ne postoji prethodni slučaj zabrane tehnologije koja je u takvoj meri popularna među korisnicima kao što je TikTok u SAD. (To bi se pre desilo u Kini, u kojoj je Facebook zabranjen od 2009. godine).
Takav potez bi mogao da izazove burnu reakciju korisnika za koje je ova aplikacija deo generacijskog identiteta. Drugi se plaše da bi to moglo da izazove talas sličnih odgovora zemalja koje bi blokirale američke tehnološke kompanije.