Vlada Ujedinjenog Kraljevstva (UK) moraće da odgovori na peticiju da se građanima Srbije omogući da uđu u UK bez vize pošto je peticija koja se za to zalaže prevazišla 10.000 potpisa.
"Želimo da Vlada omogući građanima Srbije da posete UK do 90 dana bez potrebe za vizom, isto kao što važi za građane Srbije za posete zemalja Šengena", navodi se u peticiji.
Ovu peticiju, koja je otvorena početkom nedelje, potpisalo je do podneva po lokalnom vremenu 10.358 ljudi u četvrtak. Kada peticija pređe 10.000 potpisa, britanska vlada ima obavezu da odgovori na nju u roku od jednog dana. U slučaju da se desi da peticija dostigne 100.000 potpisa, predlog će ići direktno na razmatranje pred poslanike u Vestminsteru.
Opširnije
Politika u Ujedinjenom Kraljevstvu postaje dosadna. Bilo je i vreme
Pragmatičan, detaljan pristup premijera Rishija Sunaka teško da bi se mogao više razlikovati od njegova dva prethodnika.
08.04.2023
BOE podigla kamatne stope i saopštila da će UK zasad izbeći recesiju
Bank of England (BOE) nastavio je sa još jednim povećanjem kamatnih stopa uprkos previranjima u bankarskom sektoru.
23.03.2023
Vrata za dobijanje zlatne vize se zatvaraju, ali prozori su otvoreni
Portugalija i Irska su nedavno ukinule režim izdavanja zlatnih viza.
05.03.2023
Digitalni nomadi: Hrvatska top lokacija, u Srbiji troše 1.300 dolara
Potrošačka moć digitalnih nomada je 800 milijardi dolara godišnje, a predviđaju se da će ih do 2035. biti čak milijardu.
03.10.2022
Pošto je pokrenuta peticija, mnogi državljani Srbije koji imaju porodicu i prijatelje u UK počeli su da je dele kako bi smanjili troškove i olakšali proceduru putovanja u UK. Prema podacima sa sajta britanskog ministarstva unutrašnjih poslova, kratkotrajna šestomesečna viza za UK građane Srbije košta 118 evra (za jedan ili više ulazaka). Viza koja važi 10 godina košta 985 evra. Poređenja radi, aplikacija za turističku vizu Sjedinjenih Američkih Država košta 160 dolara, a ona može biti izdata i na 10 godina.
Osim što bi dijaspori i njihovim porodicama i prijateljima ova mera olakšala život, ona bi doprinela i rastućoj ekonomskoj razmeni dve zemlje. Srbija i UK su u maju 2021. godine potpisale trgovinski sporazum koji, između ostalog, pokriva preferencijalne carine, kvote, javne nabavke i zaštitu intelektualne svojine.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, robna razmena Srbije i UK se skoro udvostručila u poslednjih sedam godina, tj. od kada je UK izglasalo da izađe iz Evropske unije.
Od čuvenog Bregzita, UK je krenula u potpisivanje niza spoljnotrgovinskih sporazuma ne bi li lakše ekonomski prebrodila izlazak iz EU. Podaci iz 2022. godine pokazuju da je uprkos rastu vrednosti izvoza i uvoza UK bilo 20. na listi trgovinskih partnera Srbije po vrednosti uvoza i izvoza dok je 2016. godine bilo na 18. mestu.
Neto direktna ulaganja UK u Srbiji od 2010. do drugog kvartala 2020. iznosila su ukupno 627 miliona evra, pokazuju podaci Ministarstva spoljnih poslova Srbije. Među najvećim investitorima u Srbiji nalaze se British-American Tobacco, Endava, Aptiv Packard i DS Smith Packaging.
Peticija će biti otvorena za potpise do 14. oktobra 2023. godine.