Banjski kompleks u Vrdniku postao je danas deo svetski poznate hotelske grupacije Accor, koja je u prošloj godini zabeležila promet od 2,2 milijarde evra.
Fruške terme postaće prvi hotel Mövenpick u našoj zemlji, što će ovaj banjski kompleks postaviti na turističku mapu sveta, smatra predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež.
Ugovor o franšizi je potpisan između francuskog Accora (u čijem vlasništvu se nalaze pomenuti hoteli Mövenpick) i domaćeg Promonta, a Čadež je istakao da će nova ulaganja omogućiti da Fruške terme postanu jedan od najvećih uloga u zajedničku turističku ponudu Otvorenog Balkana. Takođe je ocenio da su važan adut za dobijanje organizacije specijalizovane svetske izložbe Belgrade Expo 2027, čiju kandidaturu je predstavio u Parizu u utorak.
Hotel sa 201 sobom, koji se nalazi na obodu najstarijeg nacionalnog parka u zemlji, dočekaće svog prvog gosta do kraja ove godine, najavljeno je iz Accora.
"Srbija postaje jedno od ključnih tržišta za Accor u jugoistočnoj Evropi sa ambicioznim razvojnim planom. Uzbuđeni smo što vidimo kako potencijal čitavog regiona cveta kroz izvanredne projekte", poručio je direktor razvoja za ovo područje, Dilek Sezer.
Kako se ističe na sajtu kompanije, lokacija Mövenpick Fruške terme Resort & Spa je deo Strateškog master plana razvoja turizma Fruške gore, koji je 2021. donela Vlada Srbije.
Promont Grupa, nekada mala porodična kompanija sa jednim hotelom - Premier Aqua, do sada je u kompleks uložila 70 miliona evra.
"Kada potrošite jedan evro u turizmu, to donosi još tri dodatna evra potrošena u drugim oblastima koje su u vezi sa turizmom, poput građevinarstva i proizvodnje hrane, i time najrazličitiji sektori privrede profitiraju", naglasio je Čadež.
U saopštenju PKS se dodaje da Accor Group zapošljava 270.00 ljudi, ima 40 brendova i 5.300 hotela širom sveta, a u Srbiji je prisutna odranije sa više brendova, među kojima su hoteli Mama Shelter i Mercure Belgrade Excelsior.
Kompanija je osnovana 1967. godine. Oko 60 odsto hotelskih soba nalazi im se u Evropi, 25 odsto je u Aziji/Pacifiku, manje od 10 odsto u Južnoj Americi, oko pet na Bliskom istoku i u Africi, a preostalo je na Karibima, u Severnoj i Centralnoj Americi. Većina hotela je pod upravom i franšizom, a ne u njihovom direktnom vlasništvu. Operacije u Evropi, očekivano, generišu većinu ukupnog prihoda Accora.
Posao je organizovan u tri segmenta: hotelske usluge, hotelska imovina i novi biznisi. Grupa je razdvojila hotelski i uslužni sektor u dva odvojena preduzeća 2010. nakon dugog pada cene svojih akcija. Accorovo odeljenje za ugostiteljstvo je generisalo oko 75 odsto prihoda pre podele, i beležilo je pad zarade. Podela je nastala kao odgovor na zabrinutost akcionara u vezi sa problemom hotelskog sektora kompanije koja opterećuje rastuće poslovanje Accora u oblasti usluga.