Kim Jong Un prvi put u godinu dana sazvao je sastanak na najvišem nivou sa severnokorejskom vojskom koji bi mogao da postavi bazu za prvu nuklearnu probu od 2017, budući da je međunarodna pažnja preusmerena na rat u Ukrajini.
Severnokorejski lider predsedavao je Centralnoj vojnoj komisiji, koja će se baviti politikom za "ključne i hitne zadatke za izgradnju nacionalne odbrane", saopštila je u sredu zvanična Korejska centralna novinska agencija. Ovo je prvi put da se komisija vojnih čelnika sastaje na ovom nivou od juna 2021, a očekuje se da će okupljanje trajati nekoliko dana, javlja NK News.
Glavni zadatak biće analiza mape razvoja oružja koju je Kim izneo neposredno pre nego što je američki predsednik Joe Biden preuzeo dužnost u januaru 2021, a koja je pozvala na jačanje snaga za pokretanje taktičkih nuklearnih napada na američke saveznike Japan i Južnu Koreju, uz istovremeno jačanje sposobnosti Pjongjanga da pogodi američko kopno nuklearnim oružjem.
Jedan od ključnih elemenata te strategije je testiranje minijaturnih nuklearnih bojevih glava kako bi se uklopile u novu generaciju projektila na čvrsto gorivo koje je Kim izbacivao u poslednjih nekoliko godina, kao i većih bojevih glava koje bi bile postavljene na interkontinentalne balističke rakete.
"Očekuje se da će sedma nuklearna proba Severne Koreje biti izvedena ubrzo nakon ovog sastanka", rekao je Cheong Seong-chang, direktor Centra za severnokorejske studije pri "tink tenk" organizaciji Sejong instituta u Južnoj Koreji.
Kim je izveo nuklearni test ubrzo nakon sličnog sastanka 2013, rekao je Cheong, prilažući fotografije državnih medija na kojima se vidi nasmejan Kim kako sedi sa svojim najvišim generalima, što ukazuje na to da je severnokorejski lider zadovoljan napretkom u razvoju nuklearnih projektila.
Tokom ove godine Kim je ispalio više balističkih projektila nego u bilo kojoj drugoj godini svoje decenije na vlasti. Testirao je rakete dizajnirane da izbegnu presretače kojim upravljaju Sjedinjene Američke Države (SAD), što povećava pretnju nuklearnog napada na SAD i njihove saveznike u Aziji.
Satelitski snimci nuklearnog testnog postrojenja Punggye-ri, gde je Severna Koreja sprovela svih šest svojih nuklearnih testova, pokazuju da su radovi na obnovi i priprema u tunelu broj tri dovršeni i spremni za još jednu eksploziju, objavila je prošle nedelje veb-stranica Beyond Parallel.
"Severna Koreja je sada završila pripreme za još jedan nuklearni test i mislim da se mora doneti samo politička odluka", rekao je južnokorejski ministar spoljnih poslova Park Jin pre nedelju dana, posle sastanka s državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom u Vašingtonu.
Svako prikazivanje oružja u Kimovom nuklearnom arsenalu poslužilo bi kao podsetnik na hitne sigurnosne probleme koje postavlja Pjongjang, koji su tinjali dok je Bidenova administracija bila usredsređena na rusku invaziju na Ukrajinu.
Napor SAD da izoluje Rusiju zbog rata Vladimira Putina u Ukrajini, zajedno s rastućim animozitetom prema Kini, omogućio je Kimu da ojača svoj nuklearni sektor bez straha od dodatnih sankcija u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.
SAD su obećale brz i snažan odgovor na severnokorejski test. Međutim, gotovo da nema šanse da bi Rusija ili Kina, koje imaju pravo veta u Savetu, podržale bilo kakve mere protiv Severne Koreje, kao što su to učinile 2017. nakon niza testova oružja zbog kojih je Donald Trump upozorio na "vatru i bes".
Dve su zemlje krajem maja stavile veto na rezoluciju Saveta bezbednosti koju su izradile SAD kako bi se pojačale sankcije Severnoj Koreji zbog njenih ovogodišnjih testova balističkih projektila.