Italijanska vlada predstavila je nacrt zakona koji će, ako bude usvojen, zabraniti proizvodnju i prodaju kultivisane hrane i mesa.
"Ponosni smo na to što smo prva država na svetu koja će zaustaviti ovu dekadenciju", izjavila je Augusta Montaruli, zakonodavac iz partije Braća Italije, koju predvodi premijerka Giorgia Meloni.
Kultivisano ili ćelijsko meso, pravi se od ćelija živih životinja, koje se potom hrane hranljivim materijama kako bi porasle u bioreaktorima, a potom se preduzimaju dodatni koraci kako bi se od ćelija mogao napraviti mesni proizvod spreman za potrošače.
Opširnije
Sve skuplja pica udara na novčanike Italijana
Izrada klasične italijanske pice margarite poskupela je i tokom januara zbog rasta cena mocarele i maslinovog ulja.
23.02.2023
Italijani će teško svariti najnoviji 'pica indeks'
Bloombergov indeks 'Pizza Margherita' pokazuje da su se cene u Italiji razmahale.
29.01.2023
Moody’s: BDP Nemačke i Italije će pasti na nivo od pre kovida
Evrozona se suočava sa "blagom recesijom", navode iz kompanije Moody's.
16.01.2023
Nacrt zakona, koji će stupiti na snagu jedino ako ga odobre Gornji i Donji dom italijanskog parlamenta, čini se da je preventivan potez, čiji je cilj ukazivanje na vladinu odlučnost da odbrani italijansku kulinarsku tradiciju.
"Nacrt zakona se zasniva na principu predostrožnosti, jer još uvek ne postoje naučni dokazi o štetnim efektima sintetičke hrane", izjavio je ministar zdravlja Orazio Schillaci, na konferenciji za novinare u utorak. "Želimo da zaštitimo zdravlje građana, da očuvamo nasleđe naše zemlje i našu poljoprivredno-prehrambenu kulturu, baziranu na mediteranskoj ishrani."
Dok su biljni proteini široko dostupni, kultivisano meso još uvek treba da pređe dug put kako bi se našlo na policama supermarketa. Većina startapa tek treba da poboljša tehnologiju pre nego što dobije regulatorno odobrenje. Do sada je samo Singapur odobrio prodaju kultivisane piletine, kada su dve kompanije savladale prvu regulatornu prepreku u SAD.
"Ovakav razvoj dovodi Italiju u sukob sa ostatkom Evrope, u kojoj druge vlade žele da pokažu pogodnosti kultivisanog mesa", izjavila je Alice Ravenscroft, šefica politike na Institutu dobre hrane u Evropi, koji predstavlja industriju alternativnih izvora proteina. Holandija, Velika Britanija i Španija su poslednjih godina najavile finansiranje alternativnih izvora proteina, rekla je ona.
- U pisanju teksta pomogle Chiara Albanese, Agnieszka de Sousa i Deena Shanker