Bosna i Hercegovina je jedna od retkih evropskih zemalja koja 100 odsto zavisi od Gazproma i ruskog gasa. Turski tok od 1. januara 2021. snabdeva gasom Republiku Srpsku, a od prvog aprila iste godine Federaciju BiH. Uprkos direktnom protivljenju BH Gasa i Energoinvesta prekršen je ugovor koji je potpisan s mađarskim FGSZ Natural Gas Transmission (FGSZ) na osnovu garancija Vlade FBiH (za snabdevanje preko Ukrajine, a ne Turske), navodi se u dokumentima i imejl prepiskama u koje je Bloomberg Adria imala uvid.
FGSZ je zbog prevremenog prekida ugovora sa Energoinvestom i BH Gasom za isporuku gasa preko Ukrajine i punkta Beregovo pokrenuo arbitražni postupak protiv Vlade FBiH, Energoinvesta i BH Gasa 2021. godine pred arbitražnim sudom u Cirihu. Na osnovu ugovora, FGSZ traži odštetu od 23 miliona američkih dolara.
Gazprom je iskoristio svoju dominantnu poziciju u Bosni i Hercegovini, budući da BiH uvozi samo ruski gas, i preusmerio ranije snabdevanje BiH preko Ukrajine na Tursku.
Pisma i FGSZ
Energoinvest i BH Gas potpisali su 1. maja 2020. godine produžetak ugovora sa mađarskim FGSZ-om za transport gasa preko tačke Beregovo, na granici Mađarske i Ukrajine, do kraja 2023. godine. FGSZ je garantovao "letnji popust", a uslov za potpisivanje bila je garancija Vlade FBiH da ostaje na punktu Beregovo (VIP Bereg) za prenos gasa. Garanciju je potpisao premijer Federacije BiH Fadil Novalić u formi Pisma garancije i Pisma saglasnosti.
U ugovoru sa FGSZ stoji da ukoliko Energoinvest/BH gas raskine ugovor pre 31. decembra 2023. godine, FGSZ ima pravo na obeštećenje. Prekid u 2021. značio bi naknadu FGSZ-u od 23 miliona dolara.
U Pismu uveravanja navodi se da je Vlada FBiH mišljenja da će tokom trajanja Dugoročnog sporazuma, tačka Beregovo i dalje ostati jedina prelazna tačka za uvoz ruskog prirodnog gasa, a transportni pravac Beregovo – Kiškundorozma – Zvornik će biti jedini pravac snabdevanja prirodnim gasom FBiH.
Uz pismo saglasnosti, Vlada nastavlja da podržava preduzeća (Energoinvest i BH Gas) sve dok je potrebno da u potpunosti ispune svoje obaveze po osnovu Dugoročnog ugovora "uz dodatak da ni Vlada FBiH, ni BH gas, ni Energoinvest neće odstupiti od ovde iznesenih izjava".
Naknadno su Energoinvest i BH Gas međusobno potpisali Pismo saglasnosti kojim "saglasno izjavljuju da neće raskidati zaključeni Dugoročni ugovor o transportu gasa sa FGSZ-om".
Dopisi Energoinvesta i Gazproma
Dmitry Averkin, trenutno zamenik glavnog izvršnog direktora za izvoz gasa u Gazprom Exportu, poslao je pismo Energoinvestu 24. decembra 2020. godine u kojem se navodi da je planirano da se isporuke prirodnog gasa u BiH 2021. godine vrše Turskim tokom. On je istakao da nisu u mogućnosti da produže sadašnji ugovor po uslovima isporuke VIP Bereg.
Direktorka Energoinvesta Bisera Hadžialjević odgovorila je, navodeći da Energoinvest godinama nije dobijao nikakvu informaciju niti je razgovarao o promeni mesta isporuke u Beregovu. "Sve informacije koje smo imali su da je zakup kapaciteta Gazprom Exporta preko Ukrajine produžen na pet godina sa mogućnošću produženja za još pet godina."
Hadžialjević je dodala da je upoznata sa činjenicama da su određene osobe iz Srbije i Republike Srpske davale razne izjave u vezi sa Turskim tokom i opcijom da se BiH uključi u taj tok, ali da to nikada nisu bile izjave Energoinvesta, BH Gasa i/ili Vlade Federacije BiH.
"Naprotiv, Vlada FBiH je dala garanciju FGSZ-u da će podvući potpisanu činjenicu da ćemo svoju obavezu ispuniti do 2023. godine", dodala je Hadžialjević.
Tadašnji predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik je 5. juna 2019. godine, pre puta u Sankt Peterburg, rekao da su Bosna i Hercegovina, a posebno Republika Srpska, zainteresovane za ruski gas i priključenje projektu gasovoda Turski tok.
Pošto Averkin nije odgovorio na pismo Energoinvesta, Hadžialjević je pisala i zameniku predsednika Upravnog odbora Gazproma, generalnoj direktorki Gazproma Eleni Burmistrovi. "Ovaj 'predlog', koji je u osnovi pitanje uzmi ili ostavi, podjednako je političko koliko i ekonomsko pitanje i zabrinuti smo da bi mogao da izazove politička previranja."
Pošto je Gazprom predložio prelazak na Turski tok, pokrenuta je interna rasprava o raskidu ugovora sa mađarskim FGSZ-om. U imejl prepisci u koju je Bloomberg Adrija imala uvid, Hadžialjević se saglasila sa izjavom savetnika za uprave BH Gasa Almira Bečarevića da se ugovor sa FGSZ-om ne može raskinuti na osnovu "više sile", što je ujedno i jedina klauzula po kojoj se ugovor može prekinuti bez penala. "Baš zato, da mi ne bismo bili krivci, jer je najlakše, neka bude odluka Vlade i Ministarstva šta dalje uraditi", napisala je ona.
Ceo tekst pročitajte na Gazprom 'prisilio' Federaciju BiH na Turski tok unatoč važećim garancijama FGSZ-u.