Nemačka planira da zabrani neke kineske komponente u bežičnoj mreži pete generacije, objavio je list "Zeit", pošto pojačane geopolitičke tenzije guraju zakonodavce da ponište kompromis koji je postignut u vreme kancelarke Angele Merkel.
Operaterima će biti zabranjeno da koriste određene delove koje proizvode Huawei Technologies i ZTE, saopštio je Zeit, pozivajući se na anonimne izvore iz vlade.
Portparoli nemačke vlade i dve kompanije nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Opširnije
Bela kuća traži zabranu korišćenja TikToka
OMB dala je američkim saveznim agencijama rok od 30 dana da uklone društvenu mrežu TikTok sa svojih pametnih uređaja.
28.02.2023
EK zabranila zaposlenima da koriste TikTok zbog mogućih sajber-napada
Evropska komisija zabranila je zaposlenima korišćenje TikToka zbog zabrinutosti u vezi sa praksom prikupljanja podataka te aplikacije.
23.02.2023
Proizvođač iPhonea se udaljava od Kine i okreće ka Indiji
Tajvanska kompanija planira da izgradi fabriku za proizvodnju delova za iPhone na lokaciji od 300 hektara blizu aerodroma u Bengaluruu.
03.03.2023
Berlin zauzima oštriji stav po pitanju kritične mrežne infrastrukture nakon što je vlada prošlog meseca rekla da ne zna koliko je kineska oprema rasprostranjena u njenim mobilnim sistemima. Ovaj potez dolazi dok SAD razmatraju postojeće dozvole za izvoz Huawei proizvoda zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost.
SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Evropska unija (EU) sve se više usredsređuju na bezbednosne rizike koje predstavljaju kineske kompanije. Evropska komisija je prošlog meseca zabranila osoblju da koristi TikTok na službenim telefonima, nakon što je američki Kongres prošle godine ograničio upotrebu aplikacije na federalnim uređajima.
Za razliku od mnogih zemalja EU, suočene sa pritiskom SAD da isključi kineske dobavljače infrastrukture, Nemačka je u početku izbegavala potpunu zabranu Huawei 5G tehnologije. Umesto toga, vlada je odlučila da sve komponente 5G mreže koje se smatraju kritičnom IT infrastrukturom treba da budu sertifikovane od vlasti. Odluka o zabrani nekih komponenti dolazi pošto se pritisak na Berlin da deluje stalno povećava.
Šefica EU za konkurenciju Margrethe Vestager rekla je u novembru da bi zemlje trebalo postepeno da ukinu upotrebu visokorizičnih dobavljača 5G.
SAD su predvodile napore još od Trumpove administracije da ograniče domet Huaweija iz bezbednosnih razloga. Kompanija je već podložna američkim trgovinskim ograničenjima, a grupa senatora, uključujući lidera većine Chucka Schumera, predložila je zakon koji bi mogao da joj prekine pristup finansiranju iz SAD.
Zemlje EU, uključujući Švedsku, Bugarsku i Grčku, imaju ograničenu ulogu Huaweija u svojoj 5G infrastrukturi. Ali "kutija alata" bloka, koja omogućava zemljama da prestanu da koriste usluge i proizvode rizičnih dobavljača, nije obavezujuća i omogućava zemljama i preduzećima da odrede sopstvene politike.