Turska je zaustavila dotok sirove nafte do svog izvoznog terminala Džejhan na obali Sredozemnog mora, što je mera predostrožnosti posle razornog zemljotresa koji je pogodio državu, prema navodima zvaničnika koji je upoznat sa situacijom.
Zemljotres jačine 7,7 stepeni Rihtera pogodio je turski grad Gazijantep i osetio se čak i na Kipru i u Egiptu.
Državni operater gasovoda Botas odluku je doneo u ponedeljak ujutru nakon jednog od najjačih zemljotresa na Bliskom istoku poslednjih godina. Odneo je živote stotina ljudi u Turskoj i Siriji i oštetio infrastrukturu.
Kako je dodao zvaničnik koji nije želeo da bude identifikovan, nije otkriveno curenje na cevovodima koji napajaju luku.
Džejhan je vitalno čvorište za prodaju nafte iz severa Iraka i Azerbejdžana. Luka je u januaru izvozila preko milion barela dnevno, prema podacima o praćenju plovila i utovaru u luku koje je prikupio Bloomberg.
Nafta iz Džejhana se uglavnom otprema u evropske rafinerije.
Kako je Bloomberg ranije izvestio, turska berza Borsa Istanbul zaustavila je trgovanje osam akcija, dok ne budu objavljene izjave o poslovanju njihovih firmi u ograncima koji su smešteni u oblasti zemljotresa. Glavni berzanski indeks pao je za čak 3,2 odsto. U 10.41 u Istanbulu se trgovao oslabljen za 1,8 odsto. Turska lira je neznatno promenjena i držala je nivo od 18,8332 za dolar.
Zemljotres je oštetio pistu aerodroma u Hataju, gde su se neke bolnice takođe delimično urušile, saopštila je vlast. Oštećeni su i pojedini auto-putevi u Hataju i provinciji Gazijantep.
- U pisanju teksta pomogli Julian Lee, Patrick Sykes, Beril Akman i Tugce Ozsoy.