Burna politička i ekonomska kriza u Tunisu podstakla je bekstvo mladih u Evropu, a pokušaji migracije iz te severnoafričke zemlje dostigli su najviši nivo od protesta poznatih kao Arapsko proleće, pre više od deset godina.
Najmanje 45.421 Tunišanin je pokušao ili uspeo da pređe Mediteran brodom ove godine do 26. oktobra, prema Bloombergovim računanju na osnovu podataka organizacije Tuniski forum za ekonomska i socijalna prava (FTDES). Poređenja radi, taj broj je 2011. godine bio 36.424, što je bila posledica pobuna kada je zbačen diktator Zine El Abidine Ben Ali.
Ti brojevi su posebno zabrinjavajući imajući u vidu da je Tunis bio najveća nada za demokratiju u regionu, a do ovog rasta je došlo u trenutku kada su prelazi izbeglica i migranata ponovo u fokusu Evrope. Većina njih preko Mediterana želi da stigne u Italiju, gde je nova premijerka, liderka ekstremne desnice, obećala da će se potruditi da zadrži migrante van zemlje.
Ukupan broj se takođe petostruko povećao od 2019. godine, kada je za predsednika izabran Kais Saied. Optužen je da je vratio Tunis pod autoritarnu vlast i da nije uspeo da oživi ekonomiju koja je godinama beležila slabi rast. Inflacija je najviša u tri decenije, a stopa nezaposlenosti mladih je skoro 40 odsto.
"Svi su očajni", izjavio je u intervjuu izvršni direktor organizacije FTDES Alaa Talbi, navodeći kao krivce sve gore ekonomske uslove i češće suše. "Migracija danas više nije plan pojedinaca ili delinkvenata, već celih porodica."
Tunis, koji je poslednjih meseci video nestašice goriva i hleba, na putu je da obezbedi pomoć Međunarodnog monetarnog fonda, ali to neće u velikoj meri smanjiti bojazan javnosti. Vlada je spremna da smanji subvencije 2023. godine, a glavni radnički sindikat ove nedelje upozorava na "društvenu bitku" ako bude bilo kakvih značajnih promena koje utiču na životni standard 12 miliona stanovnika.
Otprilike dve trećine potencijalnih migranata presretnuto je ove godine, iako je njih 16.292 stiglo u Italiju, jedinu zemlju za koju su bili omogućeni podaci iz 2022. godine. Organizacija sa sedištem u Tunisu FTDES skuplja iskaze i poredi izvore, među kojima su vlast Tunisa, Agencija UN za izbeglice i vlade članica Evropske unije (EU).
Prekomorsko putovanje je veoma rizično. Više od 540 osoba se udavilo ili je njihov nestanak prijavljen, nakon što su napustili obalu Tunisa na putu za Evropu ove godine, u odnosu na 440 njih 2021. godine. U oktobru su u gradu Zarzis održani protesti tokom više dana, zbog, kako tvrdi lokalno stanovništvo, tajne sahrane Tunišana koji su poginuli u moru, koju su sprovele vlasti.
Poslednjih nedelja, izveštaji u novinama o dolasku četvorogodišnje devojčice iz Tunisa u Italiju bez pratnje, stavilo je napuštanje zemlje u središte pažnje. Prema FTDES-u, sada odlazi mnogo više osoba mlađih od 18 godina nego što je to bio slučaj prethodnih godina.
Kada je reč o ostatku kontinenta, Srbija Tunišanima uvodi vize za ulazak, što bi moglo da spreči da nju koriste kao tranzit do susedne EU. Na svojoj teritoriji, vlast Tunisa odgovara talasima hapšenja i militarizacijom na graničnim prelazima, izjavio je Talbi.
"Šta zaista može da zadrži mlade i žene u Tunisu?", rekao je. "Svaki Tunišanin je potencijalni migrant."