Rast priliva deviza od turizma u Srbiji daje nadu da će se ta industrija i dalje razvijati, ali najnoviji podaci pokazuju da je taj put dugačak jer čak 69 zemalja sveta ima razvijeniji turizam od Srbije, pokazuje indeks turističkog razvoja (Travel & Tourism Development Index) predstavljen u utorak na godišnjem sastanku Svetskog ekonomskog foruma (World Economic Forum - WEF) u Davosu.
Indeks je zamišljen s idejom da meri "skup faktora i politika koji omogućuju održivi i ustrajan razvoj turističkog sektora, koji zauzvrat doprinosi razvoju zemlje". Vrednosti indeksa objavljene u utorak važe za 2021. godinu, a indeks je zapravo nova, dorađena i unapređena verzija indeksa turističke konkurentnosti kojeg je u dvogodišnjim razmacima do 2019. izračunavao WEF.
U indeks ulazi više od 100 raznih indikatora podeljenih u pet glavnih kategorija: opšte stanje društva, turističke politike, infrastruktura, faktori turističke tražnje, te održivost turizma. Unutar svake kategorije nalaze se manje podgrupe indikatora kojima se ocenjuju faktori poput poslovnog okruženja, bezbednosti, tržišta rada, cenovne konkurentnosti, infrastrukture za vazdušni, kopneni i vodeni saobraćaj, turističke infrastrukture, prirodnih i kulturnih resursa, socioekonomske otpornosti i uslova, kao i posledica turističke tražnje, ali i drugih.
"Postignuti rezultati pokazuju da turizam Republike Srbije ima ogroman potencijal i da treba da nastavimo da radimo na tome da naša zemlja postane globalno konkurentna i atraktivna turistička destinacija", rekla je ministarka Matić nekoliko dana pre nego što je izašla rang-lista.
Prema podacima WEF-a, Srbija može da se ugleda i na neke od zemalja u komšiluku.
Od regiona bolje su pozicionirane Mađarska na 37, Slovenija na 39, Hrvatska na 46. i Crna Gora na 67. mestu na listi. Severna Makedonija je na 87. mestu, a najlošije je plasirana Bosna i Hercegovina, koja se nalazi na 95. poziciji. Bosna i Hercegovina je ujedno i najgore rangirana evropska država.
Na prvom mestu u svetu nalazi se Japan, koji ima ocenu 5,2, a istu ocenu imaju i Sjedinjene Američke Države na drugom, te Španija na trećem mestu liste (moguće vrednosti indeksa kreću se od jedan do sedam, s tim da je sedam najbolja ocena). Odmah ispred Srbije nalazi se Dominikanska Republika, dok su malo lošiji rezultat od Srbije zabeležili Maroko, Albanija, Ekvador i Šri Lanka.
Iz nešto šireg regiona Italija i Austrija se nalaze na 10. odnosno 11. poziciji na listi. Na samom dnu liste po turističkoj razvijenosti su Jemen na 116. i Čad na 117. mestu s ocenama 2,6 odnosno 2,5.
WEF je indeks izračunavao u saradnji s brojnim svetskim institucijama poput Međunarodnog udruženja za aerotransport (International Air Transport Association - IATA), Svetskom turističkom organizacijom (World Tourist Organization - WTO), Svetskim savetom za putovanja i turizam (World Travel & Tourism Council - WTTC), analitičkom firmom Euromonitor International, Univerzitetom u Sariju i drugima.