Prema novom izveštaju neprofitne organizacije Carbon Market Watch, vodeće evropske avio-kompanije obmanjuju potrošače tvrdnjama da mogu da lete bez griže savesti, oslanjajući se na sistem kompenzacije za ugljenik kako bi neutralisale uticaj letova na životnu sredinu.
Ako se izuzme privremeni pad tokom pandemije kovida 19, emisije avio-kompanija su stalno rasle u poslednje dve decenije i - ako se ne kontrolišu - mogle bi se utrostručiti do 2050. Gledano na svetskom nivou, industrija generiše otprilike milijardu tona CO2 godišnje, što je slično nivou emisija jednog Japana, treće po veličini svetske privrede.
Da bi umirile savest putnika, avio-kompanije su se okrenule kompenzacijama za ugljenik, reklamirajući svoje korporativne investicije i ohrabrujući putnike da plaćaju za kompenzacije. Ali ti dobrovoljni napori ne funkcionišu, saopštio je Carbon Market Watch, jer se prevoznici oslanjaju na jeftine kompenzacije lošeg kvaliteta za koje se ne može garantovati da će smanjiti emisije na drugim mestima.
Opširnije
Emiteri CO2 ne prilagođavaju plate direktora ekološkim strategijama
Najveći emiteri CO2 nisu uspeli da prilagode novčanu naknadu direktora sa preduzimanjem potrebnih strategija radi smanjenja emisija.
02.10.2022
Oživljavanje uglja preti rekordnim emisijama ove godine
Emisije u sektoru proizvodnje električne energije povećane su za 1,7 odsto, odnosno 133 miliona tona.
06.10.2022
Prvi australijski zakon o klimi posle više od decenije
Australija je usvojila prvi veliki klimatski zakon posle više od decenije da bi zacrtala cilj za ograničenje emisija gasova.
08.09.2022
Svet se okreće prljavijim gorivima zbog velikog rasta cene gasa
Usled rastućih cena prirodnog gasa, ali i zbog poteškoća u snabdevanju, svet se sve više okreće jeftinijim i prljavijim alternativama.
16.08.2022
Zaključci su zasnovani na studiji istraživačke firme Öko-Institut, koja je procenila obim i kvalitet politike smanjenja emisija osam najvećih avio-kompanija u Evropi, od maja do jula, koje su kolektivno odgovorne za više od polovine ukupnih emisija CO2 u vazduhoplovnom sektoru Evropske unije (EU) u 2019: Air France, British Airways, Easyjet, KLM, Lufthansa, Ryanair, SAS i Wizz Air.
Studija je pokazala da se skoro sve ove kompanije oslanjaju na kompenzacije u vidu jeftinih šumarskih projekata u zemljama u razvoju, a oni su ranjivi na duge staze. Drveće može izgoreti, uvenuti ili biti posečeno ako se politike promene - što pravi preokret u procesu skladištenja ugljenika - i možda jednostavno neće trajati dovoljno dugo da bi se zaista nadoknadilo za emitovan ugljenik.
"Iako ne plaćaju za svoje zagađenje, avio-kompanije šalju obmanjujuće signale klimatske neutralnosti kupcima na osnovu kupovine nekvalitetnih kompenzacija", rekao je Daniele Rao, stručnjak za dekarbonizaciju vazduhoplovstva i transporta u Carbon Market Watchu. "Ova loša praksa se mora okončati."
Emisije iz vazduhoplovstva su regulisane u okviru sistema EU za trgovinu emisijama (engl. emissions trading system – ETS), koji je trenutno u fazi revizije, a Carbon Market Watch kaže da bi EU trebalo da proširi svoj obim kako bi pokrila sve letove koji polaze i stižu u Evropski ekonomski prostor, a ne samo one unutar zone. EU bi takođe trebalo da zahteva "jasna i potpuna" obelodanjivanja od avio-kompanija o njihovoj kupovini karbonskih kompenzacija i drugim dobrovoljnim klimatskim akcijama, potom da zabrani obmanjujuće reklame i izda uputstva o tome kako se daju informativne tvrdnje, saopštila je neprofitna organizacija.
EasyJet je branio svoje ekološke akcije. "EasyJet pravi stvarne i značajne korake ka dekarbonizaciji naših operacija, što je nedavno pokazala naša mapa puta za nultu neto emisiju koja je objavljena prošlog meseca. Ona opisuje kako možemo doći do neto nulte emisije ugljenika do 2050. kroz kombinaciju obnove flote, operativne efikasnosti, održivog vazduhoplovnog goriva, tehnologija nulte emisije ugljenika i samo uklanjanje ugljenika", navodi se u saopštenju.
EasyJet i Ryanair saglasni su sa Carbon Market Watchom da bi regulatorna šema trebalo da obuhvati sve letove koji dolaze i odlaze iz Evrope. "To bi značilo da bi najbogatiji putnici, na dugim relacijama koje najviše zagađuju, konačno platili pravičnu svotu za ETS ekološke takse", navodi se u saopštenju Ryanaira. Ističe se da letovi na kratkim relacijama unutar EU stvaraju manje od 50 odsto vazdušnih emisija u regionu.
I British Airways i Air France su poručili da su fokusirani na niz kratkoročnih i dugoročnih mera dekarbonizacije i energetske efikasnosti, kao i da su kompenzacije ugljenika dopunske. "Prioritet Air Francea je smanjenje emisija gasova staklene bašte što je brže moguće, prvenstveno onih koje proizvode direktno naše operacije", navodi se u saopštenju avio-prevoznika. "Mere kompenzacije za ugljenik dolaze kao dodatak."
Wizz i Lufthansa nisu odgovorili na zahteve za komentar.
U junu su holandske ekološke grupe tužile još jednu avio-kompaniju - KLM, navodeći da je reklamna kampanja te avio-kompanije "Leti odgovorno" (engl. "Fly Responsibly") predstavljala "greenwashing" (u doslovnom prevodu "zeleno pranje", termin koji se koristi da označi neki vid ekomanipulacije, to jest manipulacije koja se koristi u promovisanju ekoloških mera). U aprilu je holandska agencija za nadzor oglašavanja presudila da je promocija KLM-a koja klijentima govori da mogu da lete bez emisija - obmanjujuća.
Autori studije iz Öko-Instituta rekli su da su morali da se oslone na procene zbog ograničenog otkrivanja informacija avio-kompanija, kako u javnom izveštavanju, tako i u odgovorima na pitanja. Prema njihovom istraživanju, cene za kompenzaciju koje plaćaju avio-kompanije i njihovi klijenti su bile preniske da bi dovele do bilo kakvog značajnog smanjenja emisija.
Carbon Market Watch je to nazvao jeftinijom i pogodnijom alternativom, koja ne zahteva promene u načinu rada ili poslovnom modelu, dodavši da bi avio-kompanije koje prodaju letove bez ugljenika mogle da podstaknu dalji rast u vazdušnom saobraćaju u vremenu kada bi umesto toga trebalo da se radi na smanjenju broja letova.
Da kontaktirate sa autorima ove priče:
Natasha White u Londonu na nwhite107@bloomberg.net
Siddharth Philip u Londonu na sphilip3@bloomberg.net
Lin Noueihed u Dubaiju na lnoueihed@bloomberg.net