Najveći emiteri CO2 nisu uspeli da prilagode novčanu naknadu direktora sa preduzimanjem potrebnih strategija radi smanjenja emisija.
Američke korporacije koje su najveći emiteri gasova sa efektom staklene bašte, ne uspevaju da na adekvatan način usklade platu glavnih izvršnih direktora sa ostvarenjem cilja smanjenja emisija, pokazuje izveštaj interesne grupe akcionara.
Neprofitna organizacija As You Sow analizirala je paket novčane kompenzacije za direktore 47 kompanija u SAD, koje učestvuju u inicijativi Climate Action 100+, organizaciji koju su pokrenuli investitori kako bi omogućili najvećim svetskim emiterima da smanje karbonski otisak. Prema podacima izveštaja, mnoge kompanije nisu prilagodile zaradu direktora sa preduzimanjem potrebnih strategija za ostvarenje cilja, a kada su je povećale, to nije bilo na nivou koji bi podstakao direktore da zaista znatno smanje emisije.
Veza između zarade i ostvarenja klimatskih ciljeva dobija na značaju kao mehanizam koji bi podstakao glavne izvršne direktore da preduzmu akciju u borbi protiv klimatskih promena, jer najbolji svetski klimatski naučnici upozoravaju da uskoro više neće biti vremena za pokušaj suzbijanja globalnog zagrevanja. Skoro 70 odsto kompanija S&P 500 je ove godine prilikom davanja izjave o punomoćju, u plan podsticaja uključilo ESG metrike (eng. Environmental, Social, Governance), strategije koje podrazumevaju zaštitu životne sredine, društvenu odgovornost i savesno korporativno upravljanje, što je više od prošlogodišnjh 50 odsto. Međutim, taj potez neće imati efekta ukoliko se samo mali deo novčane naknade posveti borbi protiv klimatskih promena, a prema organizaciji As You Sow, kriterijumi koji se koriste za procenu učinka glavnih izvršnih direktora nisu jasno određeni.
"Glavni izvršni direktori koji sada obećavaju da će smanjiti svoje emisije na nulu do 2050. godine neće biti na čelu svojih kompanija, kada dođe rok za ispunjenje tih obećanja“, napisala je autorka Melissa Walton u izveštaju As You Sow. To znači da je ključno smatrati odgovornim današnje rukovodioce za investicije koje su neophodne za ostvarenje tih ciljeva, napisala je.
As You Sow je ocenjivala kompanije na osnovu toga da li je kompenzacija direktora dovoljna da se preduzimu potrebne klimatske strategije, dajući veće ocene za podsticaje koji su u skladu sa Pariskim sporazumom i ograničenjem globalnog zagrevanja na 1,5°C. Takođe je želela da proveri da li je novčana naknada dovoljna za ostvarenje klimatskog cilja. Poslednja stvar koju je organizacija ispitala je da li je klimatski cilj uključen u dugoročni plan podsticaja rukovodilaca (LTIP), koji znači da će finansijska nagrada biti isplaćena rukovodiocima u roku od tri godine, i koji iznosi 60 ili 70 odsto plate glavnih izvršnih direktora.
Nakon toga, organizacija je na osnovu rezultata dala ocene, koristeći lestvicu od A do F. Komunalna kompanija Xcel Energy Inc. dobila je najveću ocenu - B, jer je uključila učinak smanjenja emisija u dugoročni podsticajni plan, za koji je odredila srazmernu količinu novčane nagrade. Skoro 90 odsto kompanija dobilo je ocenu D ili F jer “nisu povezale ostvarenje klimatskih ciljeva sa odgovarajućom novčanom naknadom ili dugoročnim podsticajnim planovima”.
“Kod većine kompanija, ova veza nije bila dovoljna za klimatski napredak“, napisala je Walton. “Novac koji se koristi da bi se ostvario klimatski cilj bio je zanemarljiv u odnosu na ukupnu kompenzaciju“.
Portparol kompanije Marathon Petroleum Corp, koja je dobila ocenu C-, istakao je da je to prva nezavisna energetska kompanija u SAD koja je odredila da kompenzacija direktora i zaposlenih zavisi od intenziteta smanjenja nivoa emisija obima jedan i dva. "Nastavljamo da pomeramo naše granice, da budemo prvi u korišćenju održive energije tako što se još više zalažemo za zaštitu životne sredine, društvenu odgovornost i korporativno upravljanje, koje će dovesti do dugoročne koristi našem poslovanju i zainteresovanim stranama“, rekao je portparol.
Kompanija General Motors Co., koja je dobila D-, izjavila je da trenutno usklađuju mnoge oblasti poslovanja sa dostizanjem klimatskih ciljeva, a ne samo kompenzaciju rukovodilaca (što je novo ove godine), govoreći o novom okviru održivog finansiranja i izdavanja zelenih obveznica. Portparol je takođe ukazao na saopštenje generalne direktorke Mary Barre da će kompanija odrediti “značajan iznos” dugoročnog plana podsticaja za rukovodioce, za ispunjenje ciljeva koji su u vezi sa električnim vozilima.
Kompanije Procter & Gamble i Walmart odbile su da daju komentar. Kompanije American Airlines, Berkshire Hathaway, Chevron, Delta Air Lines i Ford Motor nisu odgovorile na zahtev za komentar.
Mnoge kompanije su napravile nacrt cilja za smanjenje emisija a da nisu odredile cilj koji je potreban za primanje novčane naknade, navodi se u izveštaju. Drugi su koristili nejasne izraze poput “pokazivanja vođstva” u ograničavanju emisija gasova staklene bašte, što se ne može precizirati, dok su drugi govorili da će napraviti prekretnicu, a da uopšte nisu postavili ostvarljive ciljeve. To nije dovoljno za investitore.
"Važno je da kompanije pojasne ovu vezu, i da postave klimatske ciljeve koji pokreću stvarne, naučno zasnovane promene“, rekao je Simon Fischweicher, direktor lanca snabdevanja neprofitne organizacije za zaštitu životne sredine CDP, koja nije učestvovala u pravljenju izveštaja. “To je posebno važno, jer investitore zanima kako se kompanija bori protiv klimatskih promena.”
Istraživanje As You Sow takođe je pokazalo da je u većini kompanija naknada za ispunjenje klimatskih ciljeva deo godišnjih bonusa, a ne dugoročnih podsticajnih planova, što ograničava potencijal da se preduzme akcija jer su bonusi uglavnom mali deo sveukupne kompenzacije. Upravni odbori su diskretniji kad je reč o bonusima nego kad je reč o dugoročnom planu podsticaja.
Grupi je takođe zasmetalo to što kompanije nisu otkrile još informacija prlikom davanja izjava o punomoćju, zbog čega je bilo teže razlikovati moguću vezu novčane naknade i ostvarenja cilja, od onih koje bi se zaista ostvarile.
Izveštaj navodi da bi trebalo na jasan način odrediti klimatske ciljeve, kao i prag koji je potrebno preći za novčanu naknadu.
“Kompanije previše žure da se uključe”, izjavio je Walton u intervjuu. “To mora da bude dobro urađeno".