Nasina svemirska letelica uspešno je pogodila asteroid udaljen približno 6,8 miliona milja (10,9 miliona kilometara) od Zemlje, što je bio test da bi se utvrdilo da li udar može malo da odgurne asteroid sa kursa.
Nasa je lansirala svoju svemirsku letelicu DART u novembru 2021. sa svrhom da se sudari sa asteroidom veličine fudbalskog stadiona brzinom od 14.000 milja na sat.
"U slučaju da pratite rezultat: čovečanstvo 1, asteroidi 0", rekla je Tahira Allen, portparol Nase tokom prenosa uživo nakon udara.
Ova misija je prva Nasina demonstracija inicijative da zaštiti Zemlju od mogućnosti opasnog sudara sa asteroidom. Ovaj konkretni asteroid, nazvan Dimorfos, ne ide ka našoj planeti, ali ga je Nasa izdvojila da testira tehniku skretanja. Ako merenja pokažu da je kurs asteroida čak i malo izmenjen, Nasa će smatrati da je misija uspela.
Proći će dani ili nedelje pre nego što astronomi saznaju da li je udar DART-a uradio svoj posao, ali kamera na letelici snimila je asteroid izbliza nekoliko trenutaka pre pada. Dimorfos je ispunio ceo okvir DART-ove kamere, pokazujući gromade i detalje baš kada je Nasa izgubila signal svemirske letelice.
Druga svemirska letelica, odvojena iz DART-a pre udara, takođe je snimila sudar, a Nasa je rekla da će te slike podeliti u narednim danima. Razni Nasa teleskopi, uključujući svemirski teleskop Hubble i James Webb Space Telescope, takođe su posmatrali udar.
Misija DART je saopštila da su pogodili skoro centar Dimorphosa, udarivši u asteroid samo 17 metara dalje. "Mnogo bolje ćemo razumeti gde se nalazimo na osnovu slika udara koje će istražni tim sada analizirati neko vreme", rekla je Elena Adams, sistemski inženjer DART misije u Johns Hopkinsu, tokom konferencije za novinare.
Ako u budućnosti bude primećen opasan asteroid koji ide ka Zemlji, moguće je da bi Nasa ili neka druga svemirska agencija mogla da pošalje letelicu na njega baš kao što je to uradio DART. Takav udar bi mogao malo promeniti putanju asteroida tako da, tokom vremena, bezbedno prođe pored Zemlje.
Dimorphos je zapravo asteroidni mesec, koji kruži oko mnogo većeg asteroida po imenu Didymos, pa se tako zove DART: Test dvostrukog preusmeravanja asteroida (Double Asteroid Redirection Test).
Sada kada se DART zabio u Dimorphos, astronomi na Zemlji će posmatrati asteroidni sistem optičkim i radarskim teleskopima tokom narednih nedelja da vide kako je svemirska letelica promenila orbitu asteroida oko Didimosa. Neposredno pre udara, Dimorfosova orbita oko Didimosa bila je nešto manje od 12 sati. Nasa predviđa da bi DART-ov sudar mogao da promeni orbitu za nekoliko minuta.
Nasa je izabrala Dimorphos kao metu zbog njegove veličine. Sa prečnikom od 525 stopa (160 metara), predstavlja vrste asteroida za koje Nasa i druge svemirske agencije najviše brinu. Astronomi su katalogizirali većinu džinovskih asteroida koji bi uništili našu planetu, a nijedan identifikovan ne predstavlja rizik u doglednoj budućnosti. Ipak, astronomi veruju da su pronašli manje od polovine od mnogih hiljada asteroida sličnih po veličini Dimorphosu koji lete blizu Zemlje. Da se jedna od ovih stena u nekom trenutku sruši na planetu, mogla bi da izazove ogromnu štetu.
"To bi bilo razorno za naseljeno područje, grad, državu“, rekla je Nancy Chabot, vođa koordinacije za DART u Laboratoriji za primenjenu fiziku Johnsa Hopkinsa. "Dakle, možda ne govorimo o globalnom izumiranju, ali i dalje želimo da to sprečimo ako možemo."
Takav scenario bi se u budućnosti mogao rešiti pomoću DART tehnike. Činilo se da je sudar prošao baš onako kako je Nasa očekivala, bez ikakvih grešaka. "Naš prvi test planetarne odbrane bio je uspešan i mislim da možemo da proslavimo to", rekao je Adams iz Nase uz aplauz. "Mislim da bi Zemljani trebalo bolje da spavaju. Ja definitivno hoću."