U centralnim gradskim opštinama Stari grad, Vračar, Savski venac i Novi Beograd broj prodatih stanova u novogradnji je u prvoj polovini ove godine prilično opao, a u nekima čak i prepolovljen u odnosu na isti period prošle godine, tražnja se pomera ka periferiji, a sa tražnjom skaču i cene.
Opširnije
Ukratko: Investicioni rejting, penziona reforma, poplave
Srbija je nedavno prvi put u svojoj istoriji dobila investicioni rejting (BBB-) od S&P Globala.
02.11.2024
Domaća potrošnja pogurala privredu: rast BDP-a Srbije 3,1 odsto
Republički zavod za statistiku objavio u četvrtak da je realni rast BDP-a Srbije u trećem kvartalu 2024. iznosio 3,1 odsto
31.10.2024
Štediše u Srbiji oročavaju svoj novac po najvećim kamatnim stopama
U Srbiji je kamata na dinarsku štednju čak 1,5 p. p. veća u osnosu na deviznu, a u prilog dinarskoj ide i povoljan poreski tretman dinarske štednje.
31.10.2024
Beogradske kirije za stanove, najskuplje u regionu - pet stvari koje treba da znate
U Beogradu je trenutno smanjena potražnja za kupovinom stanova, pri čemu novogradnja beleži pad od čak 13 odsto, ali zato ne prestaje interesovanje za iznajmljivanjem.
30.10.2024
Podaci Republičkog geodetskog zavoda za prvo polugodište 2024. pokazuju da se u Beogradu kupuje manje stanova, ali i uopšte nekretnina. U prvih šest meseci stanovi su činili 57 odsto ukupnog prometa nekretnina u Beogradu, dok je u prvom polugodištu prošle godine taj udeo bio 63 odsto.
U tom periodu je potpisano 14.166 ugovora o kupovini nepokretnosti, što je najniži iznos u poslednje četiri godine, i to je za 3.255 ugovora manje nego u prvom polugodištu 2022. godine. Vrednost tržišta nekretnina u Beogradu je takođe u padu budući da je u prvih šest meseci 2024. godine bila 1,6 milijardi evra, a pre dve godine, vredelo je 200 miliona evra više.
Cene ne posustaju
No, uprkos tome što što se, prema podacima RGZ u Beogradu, tržište polako hladi, kvadratni metar stana teško može da se kupi po prosečnoj ceni ispod 2.000 evra, pa ne čudi što su sve popularnije obodne opštine i što se više kupuju stari nego novosagrađeni stanovi. Zbog izuzetno visokih cena sve su popularniji mikrostanovi površine od neverovatnih 10 kvadrata i ono što je dugogodišnja tendencija u Njujorku, Parizu ili Tokiju, sada je stiglo i do prestonice Srbije.
U prvoj polovini ove godine stari stanovi su imali jednocifrenu tendenciju rasta do najviše devet odsto, pokazuje novi izveštaj Republičkog geodetskog zavoda. Kada je u pitanju starogradnja, najviša cena po kvadratu, 7.500 evra, plaćena je za stan na opštini Stari grad.
Koliko je periferija zaista povoljna
Iznenađuje novogradnja, tako da u nekim opštinama koje decenijama važe za povoljne, poput Rakovice, cena kvadrata u prvih šest meseci ove godine veća za 27 odsto nego 2023. Najveći rast cena u odnosu na prošlu godinu zabeležen je na Čukarici za čak 42 odsto. Rastu cena u ovim gradskim opštinama po svemu sudeći su doprineli novi, luksuzni stambeni kompleksi Victory gardens na Čukarici i Bunea vista residence u Rakovici. Jedina beogradska opština gde je trend u poređenju s istim periodom prošle godine negativan jeste Zvezdara, gde su cene pale za jedan odsto.
Najskuplji kvadrat stana u Srbiji, u prvom polugodištu tekuće godine, prodat je u luksuznom naselju Beograd na vodi po ceni od 10.350 evra. Reč je o stanu u novogradnji, površine 188 kvadrata, čija je ukupna cena iznosila 1.226.888 evra, saopštio je RGZ. Inače, prosečna cena kvadrata na pomenutoj lokaciji je 4.580 evra, a u prvom polugodištu je prodato 179 stanova.
Veliki kompleksi ne obaraju cene
Bloomberg Adria je sredinom septembra pisala i o najvećim projektima u oblasti stanogradnje u Srbiji, a najveća srpska gradilišta aktivna na Vračaru, Novom Beogradu, Dorćolu, u Starom gradu i na opštini Savski venac, gde su ujedno i najviše cene.
Na području Beograda sve više se grade stambeni kompleksi kao što su Novi Dorćol, Bel mondo, Lastavice, Victory gardens, Voždov kvart, Buena vista residence i bez obzira što se misli da bi ovakva masovna stanogradnja trebalo da obori cene, to se ne dešava.
U Srbiji raste prodaja stanova
Ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u Srbiji, u prvom polugodištu 2024. godine, iznosila je 3,4 milijarde evra. Taj iznos predstavlja rast od 3,9 odsto u odnosu na prvo polugodište prošle godine. Najveći deo ukupne vrednosti prometa na tržištu nepokretnosti investiran je u stanove, sa iznosom od 1,8 milijardi evra i udelom od 54 odsto. U prvom polugodištu je prodato 3,7 odsto više stanova nego prošle godine, a vrednost prodatih stanova je veća za 2,6 odsto.
Čim su monetarne vlasti Evropske centralne banke počele da popuštaju i snižavaju kamatne stope, u Srbiji je počela da raste potražnja za stambenim kreditima. Prema izveštaju RGZ, u Srbiji se oko 20 odsto stanova kupuje iz kredita, što je za dva procentna poena više nego u istom periodu prošle godine. To bi, onda značilo, da imamo 80 odsto keš kupaca? Međutim, nije sve tako u realnosti.
"Ta brojka o keš kupcima je imaginarna, jer mi nismo bogata država. Imate, recimo, jednog kupca preko kredita koji da keš vlasniku stana, a on potom taj keš da za neku drugu nekretninu, pa se tako taj isti novac vrti četiri do pet puta. Srbi su tradicionalisti, vole da ulažu u nekretnine, stoga je skovan termin 'zlatni beton'. Mi smo plitko investiciono tržište i sve dok se ekonomski više ne opismenimo - tražićemo sigurni beg u nekretninama", objašnjava za Bloomberg Adriju Milić Đoković, licencirani procenitelj.
Euribor, broj transakcija i građevinskih dozvola - slika i prilika tržišta
Dodaje i da je pohvalno što je porastao broj kupaca iz kredita, jer je taj iznos ranije bio 17-18 odsto, i rast povezuje sa nižim kamatama.
"Što je euribor niži, to su povoljniji krediti, što znači da će euribor (in)direktno uticati na veću potražnju. Kada pričamo o cenama, treba u obzir uzeti inflaciju i imati na umu da je cena od 3.500 evra po metru kvadratnom od prošle godine ekvivalent ceni od 3.000 evra po metru kvadratnom u 2024. godine", kaže Đoković.
"Prema mom mišljenju, postoje tri ključna pokazatelja za stanje tržišta nekretnina u budućnosti - euribor, broj transakcija i broj izdatih građevinskih dozvola", ističe sagovornik BBA.
U prvom polugodištu 2024. godine najveći udeo kreditnog finansiranja stanova u prometu bio je u Beogradu 27 odsto (za pet procentnih poena više u odnosu na prvo polugodište 2023. godine), zatim u Vojvodini 20 odsto (za tri procentna poena više u odnosu na isti period prošle godine), u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji 13 odsto (za dva procentna poena više u odnosu na isti period prošle godine), dok je u Južnoj i Istočnoj Srbiji ostao na približno istom nivou kao prošle godine (16 odsto).
Povećanje broja odobrenih kredita komentarisala je nedavno za Bloomberg Adriju i Narodna banka Srbije.
"To se može dovesti u vezu sa Odlukom Narodne banke Srbije o privremenom ograničavanju kamatnih stopa na stambene kredite, odlukom ECB da započne sa ublažavanjem svoje monetarne politike, ali i rastom zarada. Nastavak rasta tražnje je očekivan i u trećem tromesečju 2024. godine. Od stupanja na snagu Odluke građanima je ukupno odobreno više od 10.000 stambenih kredita", navode u NBS.