Obnova dvoraca u Srbiji, jednog od najvećih neiskorišćenih potencijala turističke ponude Srbije, teško da će početi ove godine uprkos tome što su planovi počeli krajem 2020. godine jer mnogi eksterni faktori remete planove.
Prema planovima radne grupe za obnovu dvoraca Srbije, grupa eksperata iz Francuske trebalo je da poseti Srbiju kako bi dali svoje predloge za sanaciju i upotrebu dvoraca.
"Do te posete, nažalost, još uvek nije došlo, prvo zbog pandemije, posle zbog rata u Ukrajini pa zbog tehničkog mandata sadašnje Vlade Srbije," objasnio je za Bloomberg Adriju Robert Čoban, idejni tvorac najnovijih planova da se obnove dvorci u Srbiji.
Opširnije
Krajnje je vreme da se stvarno obnove dvorci u Srbiji
Dvorci treba da budu otvoreni za posetioce i dok se rešavaju komplikovani vlasnički odnosi.
24.07.2022
Naime, Čoban, osnivač medijske kompanije Color Press Group, objasnio je da je u aprilu 2020. godine krenuo na nekoliko biciklističkih tura po Vojvodini, u nemogućnosti da putuje van Srbije zbog pandemije virusa kovid 19. Tada je posetio Dvorac Karačonji u Novom Miloševu u kom se u balskoj dvorani nalaze hemijski prozvodi pošto je godinama korišćen kao fabrika, što ga je navelo da na društvoj mreži Facebook pokrene grupu "Baština bez zaštite".
"Kada je formirana nova Vlada Republike Srbije krajem oktobra te godine ministar Tomislav Momirović me je pozvao i predložio da njegovo ministarstvo i Ministarstvo kulture zajednički oforme radnu grupu 'Dvorci Srbije: Zaštita kulturne baštine' koja će se baviti ovim problemom. Ministarka Gojković je reagovala pozitivno i radna grupa Vlade Srbije je formirana već sredinom novembra 2020", rekao je Čoban.
Članovi ove radne grupe su Danijela Vanušić, pomoćnica ministarke kulture za kulturno nasleđe i digitalizaciju, Dubravka Đukanović, direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture Republike Srbije, predstavnica Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, i Jelena Jahura, predstavnik Fondacije za zaštitu kulturnog i istorijskog nasleđa, čiji je Čoban predsednik.
Kroz aktivnosti ove radne grupe je nastao i sajt dvorcisrbije.rs, na kom je detaljno opisano 118 dvoraca u Srbiji, što je bio veliki korak ka daljim akcijama.
Međutim, da bi se nastavilo sa sistemskim renoviranjem dvoraca Srbije, potrebno je sačekati formiranje nove vlade koja se čeka već mesecima. Nedano je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će imenovati mandatara sredinom meseca.
S obzirom na to da se država suočava sa nizom geopolitičkih i ekonomskih problema, ne može se očekivati da će jedna od prvih stvari na agendi nove vlade biti obnavljanje dvoraca. A i kada bi bilo, uskoro dolaze jesen i zima, kada je teže obavljati prekopotrebne građevinske radove na dvorcima te ne izgleda kao da će renoviranje dvoraca početi uskoro.
Međutim, Čoban je optimističan i naglašava da već sada ima nekih primera uspešnog sređivanja dvoraca.
"Primer uspešnog sređivanja i privođenja novoj nameni jednog zapuštenog letnjihovca je Dvorac Hertelendi u Bočaru, koji je Pokrajinska vlada obnovila i u kojem će deca iz škola u Vojvodini ubuduće imati aktivnosti nastave u prirodi i na selu."