Dugo sam bio u taboru "što više (kamate) na duže", insistirajući na tome da Federalne rezerve (Fed) SAD moraju da drže kratkoročne kamatne stope na trenutnom ili višem nivou, kako bi inflacija bila pod kontrolom.
Činjenice su se promenile, pa sam se i ja predomislio. Trebalo bi da Fed smanji kamate, po mogućnosti na sastanku o monetarnoj politici sledeće nedelje.
Godinama je uporna snaga američke ekonomije sugerisala da Fed ne čini dovoljno da uspori stvari, a vladina velikodušnost iz doba pandemije ostavila je ljudima i preduzećima dosta novca za trošenje. Ogromna ulaganja Bidenove administracije u infrastrukturu, poluprovodnike i zelenu tranziciju povećala su potražnju. Olakšavanje finansijskih uslova - posebno rastuće tržište akcija - podstaklo je bogatija domaćinstva da troše, i činilo se da bi obuzdavanje nastale inflacije zahtevalo Fedovo kontinuirano monetarno pooštravanje.
Opširnije
Zlato se bliži rekordu kako rastu nade u smanjenje kamata Feda
Optimizam u vezi sa smanjenjem američkih kamatnih stopa podržava vrednost zlata.
16.07.2024
Pet bitnih stvari iz Powellovog intervjua
Powell nije želeo da govori o mogućem trenutku prvog smanjenja kamata.
16.07.2024
Tržišta gledala Trumpa i Powella, akcije u zelenom
Veće šanse da Trump pobedi na izborima su pogurale prinos na dugoročne obveznice, a 30-godišnje hartije su prvi put od januara nosile veći prinos od dvogodišnjih.
15.07.2024
Američke akcije rasle, S&P 500 prešao istorijski prag
Predsednik Feda se po drugi put u dva dana našao pred američkim zakonodavcima, ali tržišta i nakon njegovih poruka računaju na smanjenja kamata u SAD.
10.07.2024
Sada, napori Feda da ohladi ekonomiju imaju vidljiv efekat. Doduše, bogata domaćinstva i dalje izdvajaju - zahvaljujući visokim cenama imovine i hipotekama koje se refinansiraju po istorijski niskim dugoročnim stopama; ali ostali su, generalno, iscrpili ono što su uspeli da uštede od vladinih izdašnih fiskalnih transfera. Oni osećaju efekat viših stopa preko svojih kreditnih kartica i kredita za automobile. Stambena izgradnja je posustala jer visoki troškovi zaduživanja potkopavaju ekonomičnost.
Čini se da zamah, generisan Bidenovim investicionim inicijativama, polako bledi.
Sporiji rast, zauzvrat, znači manje radnih mesta. Anketa o zaposlenosti među domaćinstvima pokazuje samo 195.000 njih koji su dodati u poslednjih 12 meseci. Odnos nepopunjenih radnih mesta u odnosu na nezaposlene vratio se na mesto pre pandemije, a najviše zabrinjava to što je tromesečna prosečna stopa nezaposlenosti porasla za 0,43 procentna poena u odnosu na najnižu tačku u prethodnih 12 meseci - veoma blizu praga od 0,5 koji je, kako je identifikovao pokazatelj Sahm Rule, uvek najavljivao američku recesiju.
U međuvremenu, inflacioni pritisci su se znatno smanjili nakon serije pozitivnih iznenađenja ranije ove godine. Fedov omiljeni indikator potrošačkih cena - osnovni deflator za izdatke za ličnu potrošnju - porastao je 2,6 odsto u maju u odnosu na godinu ranije, što nije daleko iznad cilja centralne banke SAD od dva odsto.
Očitavanje u junu, koje će biti sledeće nedelje, verovatno će pojačati ovu tendenciju, sudeći po već prijavljenim podacima koji ulaze u osnovni PCE (engl. personal consumption expenditures price index) proračun. Što se tiče plata, prosečna zarada po satu je porasla za 3,9 odsto u junu u odnosu na godinu ranije, a u poređenju sa vrhuncem od skoro šest odsto u martu 2022. godine.
Zašto onda zvaničnici Feda snažno nagoveštavaju da neće biti smanjenja stope na sastanku sledeće nedelje? Vidim tri razloga za to:
-
Prvo, Fed ne želi da bude ponovo prevaren. Krajem prošle godine, pokazalo se da je umerenija inflacija privremena. Ovog puta, dalji napredak u smanjenju međugodišnje inflacije biće težak, zbog niskih očitavanja u drugoj polovini prošle godine. Dakle, zvaničnici možda oklevaju da proglase pobedu (prerano).
-
Drugo, predsedavajući Jerome Powell možda čeka da se stvori najširi mogući konsenzus. S obzirom na to da tržišta već potpuno očekuju smanjenje u septembru, on može dobiti veću podršku od zagovornika zatezanja monetarne politike, dok istovremeno uverava protivnike te ideje da će kašnjenje imati blage posledice.
-
Treće, čini se da zvaničnici Feda nisu posebno zabrinuti zbog rizika da bi stopa nezaposlenosti uskoro mogla prekoračiti prag indikatora Sahm Rule. Logika je da brz rast radne snage, a ne rast otpuštanja, pokreće povećanje stope nezaposlenosti. Međutim, to nije ubedljivo: Sahm Rule je tačno predvideo recesiju 1970-ih, kada je radna snaga takođe brzo rasla.
Istorijski gledano, sve lošija tržišta rada stvaraju bumerang efekat, koji se samo pojačava. Kada je teže naći posao, domaćinstva smanjuju potrošnju, privreda slabi, a preduzeća režu investicije, što dovodi do otpuštanja i daljeg smanjenja potrošnje. Zbog toga je nezaposlenost, pošto je prešla granicu od 0,5 procentnih poena, uvek mnogo više rasla - najmanji rast je bio skoro dva procentna poena, od najnižeg nivoa do vrhunca.
Iako je možda već prekasno da se Fed odbrani od recesije smanjenjem stopa, trenutno odugovlačenje je nepotrebno i povećava rizik.