Godina 2023. će biti zapamćena po mnogim stvarima, ipak veštačka inteligencija će verovatno biti jedna od onih koje se najduže pamte. U posebnom videu snimljenom za Bloomberg Opinion, Parmy Olson podseća nas kako je protekla godina veštačke inteligencije (AI). Teško je poverovati da je ChatGPT predstavljen javnosti pre malo više od godinu dana - a još je teže zamislivo kako će izgledati za godinu dana. Odjednom, bilo ko može da, na bilo koje pitanje, dobije prozaičan, "ljudski" odgovor. Midjourney nam je omogućio da ukucavanjem ključnih reči dođemo do bilo koje slike koja nam padne na pamet - od rakuna u svemiru do realsitičnog portreta Muhammeda Alija. Vrlo brzo nakon toga, ljudima je postalo teško da naprave razlike između originalnih slika istorijskih ličnosti i onih koje je stvorio AI.
Tako, uopšte nije neobično to što se tehnološke kompanije utrkuju da predstave sopstvene proizvode koji uključuju takozvani generativni AI. Na početku, alati u koje je veštačka inteligencija integrisana uglavnom su korišćeni za analizu informacija. Sada, generativni AI može da proizvodi sadržaj, u nekim slučajevima jednako kvalitetno kao i ljudi. To predstavlja pretnju za sve vrste umetnika, koji uzvraćaju udarac i na sudovima i na ulicama. Po prvi put u više od šest decenija, holivudski pisci i glumci ove godine su odlučili da prestanu da rade ne bi li izdejstvovali bolju zaštitu od veštačke inteligencije. Scenaristi su pritiskali studije da obećaju da neće koristiti ChatGPT, a poznate ličnosti su se borile da zadrže svoju autonomiju - koja se suaočava sa velikom pretnjom uzimajući u obzir da AI može da u samo nekoliko minuta stvori dvojnika osobu nalik na ljudsko biće.
Ranije ove godine, Parmy je u poseti kompaniji Synesthesia, specijalizovanoj za stvaranje avatara za više od 15.000 firmi kao što su i McDonald's, Accenture i Amazon, imala priliku da vidi šta donosi budućnost. "Cilj je da naučimo AI model da stvori mog digitalnog klona", pisala je tada ona. Njen avatar - za čije je stvaranje bilo potrebno svega dva sata rada u studiju - bio je jezivo sličan, iako su se moglo primetiti da nešto nije sasvim kako treba. Njen glas, na primer, bio je čudan spoj Siri i Parmy, a njeni pokreti pomalo isprekidani i neprirodni.
Opširnije
Blokčejn je tu da omogući efikasnije i etičniji pristup AI-ju
Ida Pandur, CEO u NEAR Balkan, kaže da je AI eksplodirao u smislu automatizacije i mogućnosti koje pruža.
15.12.2023
Godinu pred nama će 'pojesti' AI dominacija
Dakle, u godini za nama, zemlje Adria regiona, a među njima i Srbija, izbegle su recesiju i to zahvaljujući javnim investicijama i likvidnosti banaka.
13.12.2023
Muzika za video-igre sledeća na udaru AI-ja
U muzičkoj industriji raspravlja se o rizicima treniranja softvera da imitira rad umetnika.
09.12.2023
EU sve bliže donošenju zakona o veštačkoj inteligenciji
Evropska unija je na korak do konačnog dogovora u vezi sa zakonom o veštačkoj inteligenciji.
07.12.2023
Ipak, Parmy kaže da je pojava ovih avatara "jedan od najsnažnijih efekata ovog brzog napretka" veštačke inteligencije, "koja sada može da stvara umetnost, imitira glasove muzičara, klonira lica i tela, pravi pop muziku, piše scenarije, kratke priče i novinske članke. Ona predstavlja virtuelni ekser ukucan u kovčeg onoga što danas poznajemo kao digitalni proces i ubrzava transformaciju zbog koje ljudi tragaju za poslom koji se ne oslanja na njihovu imaginaciju". Nedavno smo videli ruskog predsednika Vladimira Putina sa svojim AI dvojnikom na konferenciji za medije. Možete samo da zamislite kakvi digitalni užasi vrebaju iza ćoška.
Istraživači upozoravaju da bi AI modeli takođe mogli da dalje podstiču rasne i polne etareotipe na osnovu podataka na kojima su trenirani, a tome nije pomogla ni odluka kompanije OpenAI da postane manje transparentna po pitanju rada modela koje razvija. Kompanija je delovala još sumnjivije u novembru, kada je njen odbor, čiji je zadatak bio da osiguraju bezbedan razvoj AI, otpustio izvršnog direktora Sama Altmana zbog razlika u stavovima.
Uprkos svim tim bojaznima, kompanije poput Microsofta i Google pojurile su da integrišu AI u softvere koje prodaju potrošačima i kompanijama, stvarajući nove asistente koji mogu da obavljaju sve od pisanja imejla do kompjuterskog koda. Time svakako mogu da uštede sate rada. Međutim, ova neregulisana, netestirana tehnologija takođe bi mogla da dovede do uklidanja brojnih poslova i ima potencijal da dovede do stvaranja većih predrasuda.
ChatGPT ne može baš da podiže teške pakete, ali je spreman za kancelaijski posao.
Za manje od godinu dana, od puke pomisli da bi ChatGPT mogao da zameni novinare stigli smo do toga da na mrežama vidimo AI dvojnike televizijskih voditelja i tekstove koje je generisala veštačka inteligencija. Šta će ova tehnologija moći da uradi u narednih 12 meseci? I kome bi trebalo da verujemo kada je u pitanju njena budućnost njena budućnost i, kako mnogi strahuju - budućnost čovečanstva?