BBA predviđanje: MOL Group - prihodi stabilni, težište na strateškim projektima
Analitičari ocenjuju da će akcenat biti na povećanju profitabilnosti MOL Groupa usled viših cena gasa
pre 2 dana
14. septembar 2023, 20:28
Dizanje kamatnih stopa nije jedini kanal zatezanja ECB
Do dodatnog podizanja kamatnih stopa neće doći
Rezanje kamatnih stopa već sredinom 2024. godine je i dalje vrlo verovatan scenario
Bloomberg Mercury
U ECB se čelnici u poslednje vreme dele na dve čvrsto podeljene frakcije. Prvi tabor je onaj koji zagovara dalji rast kamatnih stopa zbog uporne inflacije, posebno bazne inflacije koja se ne spušta očekivanim tempom. Drugi tabor veže se za loše makroekonomske podatke poput sentimenta u proizvođačkim i uslužnim granama, industrijskog izvoza Nemačke i pada fabričkih narudžbina. Prvi tabor zasada pobeđuje.
Dizanje kamatnih stopa nije jedini kanal zatezanja ECB, već je tu i istiskivanje viška likvidnosti. Ono se sprovodi kroz smanjeno reinvestiranje obveznica evropskih dužnika po dospeću i puštanje na dospeće kreditnih TLTRO aranžmana. Ali taj proces deluje polako, a višak likvidnosti u evrozoni je i dalje na 3,7 biliona evra, odnosno daleko iznad pretpandemijskih dva biliona evra.
Dosada su Nemačka i Francuska najviše učestvovale u kvantitativnom zatezanju, odnosno ECB nije njihove obveznice reinvestirala, štiteći tako države s visokim javnim dugom poput Italije, Španije i Portugala. Ali u septembru i oktobru na dospeće dolazi dug Italije, Španije i Portugala od oko 100 milijardi evra, što bi moglo da stvori pritisak na spredove njihovih obveznica i da poskupi zaduživanje.
Do dodatnog podizanja kamatnih stopa neće doći, barem ne u ovom ciklusu zatezanja, s obzirom na već spomenute negativne makroekonomske podatke, ali i prema rečima Lagarde, slabljenje tržišta rada kao i uslužni sektor, koji su do sada bili prilično stabilni.
Međutim, tu postoji i određeni rizik. Cena nafte raste već nekoliko meseci zahvaljujući smanjenju proizvodnje Saudijske Arabije i Rusije. Ako se i ostale članice OPEC+ odluče na sličan scenario, tada možemo očekivati zadržavanje visokih cena nafte i ponovno prelivanje na ostale kategorije proizvođačkih i potrošačkih cena. Takav scenario zahtevao bi dodatno podizanje kamatnih stopa ECB.
Smanjenje kamatnih stopa već sredinom 2024. godine je i dalje vrlo verovatan scenario. Pojedine zemlje evrozone već su u tehničkoj recesiji, rast kreditiranja preduzeća i domaćinstava usporava, a kamatne stope na kredite će dodatno rasti, što će posledično oslabiti privredni rast. Kako bi ponovno dovela do rasta ekonomija, ECB će morati da smanji kamatne stope naredne godine kako ne bi došlo do sunovrata privrede.
Isto tako, centralni bankari su na kraju dana i menadžeri, odnosno odgovaraju za poslovni rezultat centralne banke kojom upravljaju. ECB nikako ne odgovara da plaća visoke kamate za višak likvidnosti koji poslovne banke deponuju po visokim depozitnim stopama, stoga je ECB u interesu da što pre stvori uslove za rezanje kamatnih stopa.
(Ažurirano videom.)