Tokom praznične večere, domaćin je predložio da svako od nas kaže nešto o bitnom događaju iz godine iza nas. Jedna žena je rekla kako joj je kurs pravljenja grnčarije dozvolio da istraži svoju kreativnu stranu, a druga joj je razdragano rekla da može da otvori nalog na platformi Etsy i prodaje svoje proizvode. Pre nego što je i završila rečenicu, viknuo sam: "Ne! Ne unovčavaj svoj hobi!"
Takav savet možda deluje jeretički u vreme ovako visoke inflacije. Na kraju krajeva, krajem novembra 2022. trebalo je 107 dolara za ono za šta je godinu pre toga trebalo okruglo 100, pokazali su podaci ministarstva rada Sjedinjenih Američkih Država. Između 2020. i 2021. ta razlika je umesto sedam dolara bila 1,17 dolara. Uprokos rastu cena, važno je da se na drugi posao gleda hladne glave.
Hobi, po svojoj definiciji, treba da bude nešto što treba da ljude opušta od posla. Naravno, vaši hobiji mogu biti zahtevni u fizičkom ili psihičkom smislu, kao što su šah ili planinarenje. Međutim, hobi više nije hobi ako na njega stavite cenu i počnete njegove plodove da prodajte mušterijama. To je posao.
Promovisanje mukotrpnog rada (eng. grind) u poslednjih nekoliko godina dobilo je maha toliko da ga neki opisuju kao toksično. Sigurno postoje negativne posledice primoravanja ljudi da konstantno gledaju stvari kroz prizmu profitabilnosti. Kao rekonvalescent od drugih poslova i dodatnih poslovnih šema, sa sigurnošću mogu da tvrdim da držanje barem jednog neprofitnog hobija čini čuda za mentalno zdravlje.
Sama činjenica da pišem kolumne sa finansijskom tematikom proizilazi iz mog nekadašnjeg hobija. Mali blog u kom sam nekada delio svoje stavove i iskustva o ličnim finansijama doneo mi je ponude za držanje predavanja, pa čak i za izdavanje knjige. Kada mi je to postalo posao, samo pisanje, iako inspirativno, izgubilo je dobar deo čari u odnosu na period kada mi je predstavljalo hobi.
To je takođe promenilo način na koji vidim druge hobije. Svaka oblast koja me je interesovala odjednom je delovala kao nešto što bi moglo da mi donese dodatne prihode. Isto tako sam počeo da izbegavam hobije jer su mi delovali kao nešto što će mi oduzeti previše vremena, a neće mi doneti dodatni profit.
Koliko sam samo pogrešio.
Pandemija je moj posao usporila na neko vreme, a to mi je pomoglo da uvidim da osim čitanja i gledanja televizije nemam čime da ispunim vreme. Koliko god da me te dve aktivnosti opuštaju, od hobija tražim više stimulacije. U poslednje dve godine sam počeo da učim da heklam i stepujem.
I jedno i drugo su hobiji koji ne samo da mi ne donose novac nego i koštaju. Međutim, i jedan i drugi su mi doneli velike dobrobiti, kao što su ponovno povezivanje sa svojom kreativnom stranom, osećaj ispunjenosti zbog naučenih novih veština, izazovi za um i telo i pristup novoj zajednici ljudi. Da, heklanje je hobi koji je lako unovčiti, ali profitne marže gotovo da ne postoje ako uračunate troškove materijala i utrošene sate. Umesto toga, svoje proizvode doniram ili poklanjam za rođendane.
Jednu stvar o unovčavanju hobija moram da priznam. Svi čiji hobiji kao rezultat imaju fizički proizvod (slikarstvo, obrada drveta, grnčarstvo ili izrada nakita) znaju da bavljenje hobijem dovodi do nereda. To su sve lepe stvari, ali vam zasigurno ne trebaju baš sve u kući. U ovom slučaju ima smisla da prodate svoje proizvode, a ta sredstava možete uložiti nazad u svoj hobi. Međutim, čišćenje nereda se razlikuje od gledanja na hobi kao na dodatni izvor prihoda.
Kao neko ko je imao više izvora prihoda skoro sve vreme od punoletstva, razumem da je dobro da znate više načina da zaradite novac. S druge strane, neki hobiji treba da ostanu hobiji. Dozvoljeno nam je da stvaramo i učimo samo zarad uživanja, čak iako nas košta novca, a ne donosi profit.
Da kontaktirate sa autorom priče:
Erin Lowry na elowry11@bloomberg.net