Mađarska energetska kompanija Alteo, u kojoj MOL ima manjinski udeo, najavila je ambicioznu regionalnu ekspanziju. Kompanija planira da uspostavi zelenu platformu s kapacitetom od 1,5 do dva gigavata za proizvodnju energije, koja će uključivati upravljanje, softverska rešenja, održavanje, skladištenje energije i upravljanje otpadom. Ulaganje je usmereno na Hrvatsku, Srbiju, Mađarsku i Slovačku, dok su dodatni ciljevi Rumunija, Češka, ostale zemlje bivše Jugoslavije i Poljska.
Planirani iznosi ulaganja i ciljevi
Alteo, kompanija koja od 2010. godine kotira na Budimpeštanskoj berzi, osigurala je čak 2,5 milijardi evra za kapitalne investicije. Kompanija planira da kroz organski razvoj i akvizicije poveća svoju prisutnost u domaćem i regionalnom energetskom sektoru.
"Naša vizija za 2030. godinu je da Alteo postane regionalni lider u održivosti", izjavio je glavni izvršni direktor Attila Chikán, a prenosi Bloomberg. MOL Grupa, čija je Ina članica, zajedno s dva privatna investiciona fonda kontroliše kompaniju kroz manjinski udeo.
Opširnije
Birokratija i neiskorišćeni resursi koče zelenu tranziciju regiona
Dugotrajni administrativni postupci i neusklađena regulativa značajno koče razvoj projekata obnovljivih izvora energije.
16.01.2025
Zeleno finansiranje, ESG ili AI – šta će odrediti smer održivosti u 2025.
Održivi projekti i tehnologije obećavaju napredak, ali izazovi su veći nego ikad.
07.01.2025
Kinezi bi mogli da Evropu napajaju strujom iz Subotice
Nemačka kompanija Flender, koja više od dve decenije u Subotici pravi generatore za vetroelektrane, uskoro bi se mogla naći u kineskom vlasništvu, nezvanično saznaje Bloomberg Adria.
30.12.2024
Kako je region 2024. pronašao svoje mesto pod 'zelenim suncem'
Održivi projekti u energetici i inovacijama oblikuju zeleniju budućnost Adria regiona.
06.01.2025
Kako je Siemens Energy iz krize prerastao u ključnog igrača zelene tranzicije
Knjiga narudžbina Siemens Energyja dostigla je vrednost od 123 milijarde evra.
24.12.2024
"Moguće je da ćemo već ove godine u jednoj od ciljanih zemalja najaviti transakciju", rekao je Chikán u intervjuu, ne otkrivajući detalje. Dodao je kako kompanija planira povećanje kapitala, ali da će to zavisiti od stvarnih finansijskih potreba.
Diverzifikacija portfelja i fleksibilnost sistema
Alteo planira da razvije raznolik portfelj koji će uključivati obnovljive izvore energije, skladište energije, kotlove, plinske motore i rešenja za cirkularnu ekonomiju poput upravljanja otpadom. Uz to, kompanija razvija softver i rešenja zasnovana na veštačkoj inteligenciji za upravljanje energetskim postrojenjima.
Prema poslednjoj prezentaciji kompanije, cilj je da postigne godišnju zaradu pre kamata, poreza, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) od 300 miliona evra do 2030. godine. Plan uključuje i značajno povećanje kapitala u narednim godinama.
Postojeći kapaciteti i tehnologije
Do trećeg kvartala prošle godine, grupa Alteo poseduje ili upravlja elektranama i toplanama kojih je ukupno 35. Ukupni kapacitet proizvodnje električne energije iznosi 313 megavata, od čega 116 megavata dolazi iz obnovljivih izvora, 19 megavata iz skladišta energije, a 110 megavata iz plinskih motora. Kapacitet proizvodnje toplotne energije iznosi 899 megavata, dok tri električna kotla troše do 17 megavata.
Obnovljivi izvori čine značajan deo kapaciteta s 91,6 megavata, uz dodatak nedavno stečene vetroelektrane od 24 megavata. Alteo takođe upravlja virtuelnom elektranom i razvija projekte u segmentima obnovljivih gasova i biogasa.
Fokus na održivost i inovacije
Alteo od 2017. godine kontinuirano razvija fotonaponske sisteme, s prvom solarnom elektranom koja je tada puštena u pogon. Kompanija trenutno upravlja dvema malim hidroelektranama i nastavlja s ulaganjima u tehnologije koje podržavaju zelenu tranziciju.
Kompanija upravlja kapacitetom od gotovo 100 megavata iz obnovljivih izvora, uključujući vetar, sunce i hidroenergiju, prema najnovijem finansijskom izveštaju iz novembra.
Cene deonica grupe Alteo porasle su više od 13 odsto od početka godine, čime je postala najbolji izvođač na Budimpeštanskoj berzi u ovom mesecu.
"Želimo dodatno da razvijamo svoju priču na mađarskoj berzi, povećamo likvidnost i dugoročno potencijalno izađemo i na drugu berzu", izjavio je Chikán.