Velike korporacije nepovratno su se kladile na obnovljivu energiju: svake godine sve više.
U 2012. su kompanije proizvele 300 megavata energije od vetra i sunca; prošle godine kupile su više od 30 gigavata, što je povećanje od 100 puta. Sada postoji više od 125 gigavata čiste energije pod ugovorom sa velikim kompanijama širom sveta.
Ipak, ako pogledamo pažljivo podatke iz prve polovine 2022. godine, čini se da su se stvari promenile. Korporativna nabaka čiste energije zaustavljena je ispod 15 gigavata, manje od polovine prošlogodišnjeg ukupnog iznosa. To znači da bi trenutnim tempom 2022. mogla biti prva slabija godina u više od decenije za novu korporaativnu proizvodnju čiste energije.
Relativni pad nije ravnomerno raspoređen. U Severnoj i Južnoj Americi ugovori zaostaju samo nekoliko stotina megavata za godišnjom stopom iz 2021. U azijsko-pacifičkoj regiji, međutim, ugovori se kreću više od 20 odsto iznad proseka. Najveći deo pada dolazi od ugovora u Evropi, na Bliskom istoku i u Africi.
Brojni faktori ugrožavaju korporativno tržište čiste energije, pogotovo u Evropi. Tu su prisutna geopolitička neizvesnost ruskog rata u Ukrajini, kao i uticaj rata na cene električne energije (koje su skočile na astronomske nivoe u Francuskoj i Nemačkoj). Skok cena i inflacija u celoj privredi jako su otežali pregovaranje o dugoročnim uslovima kupovine električne energije.
Postoje neke svetle tačke: korporativna tržišta čiste energije u Španiji i Danskoj beleže rekordan tempo. Evropsko tržište je u celini ograničeno.
Ni situacija na tržištu u Severnoj i Južnoj Americi nije tako bajna kako brojevi prikazuju. Amazon je odigrao ogromnu ulogu u ukupnoj korporativnoj kupovini čiste energije, potpisavši 25 ugovora za vlastiti kapacitet od pet gigavata. Bez toga bi i količine u regionu bile znatno ispod prošlogodišnjeg trenda.
Između 2020. i 2021. Amazonova potrošnja električne energije porasla je za gotovo 29 odsto. Kompanija je do danas kupila 19 gigavata čiste energije. To je dvostruko više od sledećeg najvećeg korporativnog kupca, Microsofta, koji je kupio devet gigavata.
Dok kineske kompanije dominiraju globalnim portfeljima čiste energije, Amazon koristi više čiste energije nego što poseduje Berkshire Hathaway Warrena Buffetta i više od francuskog energetskog diva Électricité de France (EDF). Amazonova čista energija tek je malo manja od dva druga velika evropska komunalna poduzeća koja poseduju izvore obnovljive energije - Iberdrole iz Španije i Enela iz Italije.
Amazonov apetit je znak onoga što je pred nama. Potražnja kompanija za čistom energijom raste, bez obzira na kratkoročne poremećaje na tržištu. Kompanije koje su potpisale obećanje RE100 za 100 odsto čistu energiju će zahtevati još 275 teravat-sati čiste energije u 2030. godini, koliko Španija proizvodi danas.
Bonus tablica: Kalifornija
Kalifornija je ove nedelje postavila rekord u potražnji električne energije svih vremena zahvaljujući rekordnoj vrućini u mnogim delovima države. Poslednji rekord datira iz 2006. godine, a od tada je država dodala više gigavata krovne solarne energije. To je nešto potpuno novo od poslednjeg rekorda u podacima o potražnji, koje su postavile baterije.
Sledeći grafikon prikazuje petogodišnju vrednost energije iz baterija na Praznik rada. Nije teško videti rast, a takođe nije teško zamisliti koliko bi kalifornijska električna mreža bila opterećenija bez distribuirane solarne proizvodnje i vrlo velikih baterija koje se prazne kada sistemu najviše trebaju.