Prema Bloombergovoj listi milijardera, ubedljivi lider među najbogatijima na svetu ostaje Elon Musk, sa neto imovinom od oko 363 milijarde dolara, iako je osnivač i vlasnik Tesle zabeležio pad od 4,38 milijarde dolara u jednom danu i gubitak od gotovo 70 milijardi dolara od početka godine. Podsetimo, Muska već duži niz godina prate razne kontroverze, mada je Tesla uspevala da održi stabilnost na globalnom tržištu električnih vozila (EV). Ali sa pojavom kineskih, jeftinijih rivala, kao i sa Muskovim uplitanjem u politiku u eri Donalda Trumpa - stvari su se zakomplikovale za najbogatijeg čoveka sveta i njegovu kompaniju. Ipak, početkom juna, posle smirivanja tenzija između dva dominantna lidera, akcije Tesle su započele svoj put oporavka.
Opširnije

Musk besan zbog Trumpovog zakona koji ukida subvencije za e-vozila
Elon Musk je oštro kritikovao najnoviju verziju zakona o porezima predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa, vrednog više triliona dolara, koji je u subotu usvojio američki Senat.
29.06.2025

Japanski rekord postavljen, a gde se nalaze Buffettove akcije
Japanski indeks Nikei 225 nadmašio rekord iz osamdesetih.
05.06.2025

Da, krstarenja su sada glamurozna
Na ovim luksuznim brodovima ne manjka putnika iako se cene putovanja kreću od 14.000 dolara za sedmodnevni boravak za dve osobe.
12.06.2025

Nvidia postavila novi rekord i postala najvrednija kompanija na svetu
Deonica je porasla za 4,3 odsto, na 154,31 dolara, probivši prethodni rekord iz januara.
26.06.2025
Tesla je krajem prošlog meseca pokrenula i dugoočekivane robotaksije u Ostinu, ali bez mnogo pompe. Musk usmerava Teslu ka visoko promovisanim, ali još uvek nedokazanim tehnologijama, uključujući samovozeća vozila i humanoidne robote. Neki investitori se nadaju da će upravo ulazak na nova tržišta oživeti kompaniju nakon pada prodaje i sve veće odbojnosti potrošača prema samom Musku. Uprkos nedavnom oporavku, akcije Tesle su ove godine pale za 20 odsto.
Ko se još našao na čuvenoj listi
Drugo mesto Bloombergove liste milijardera pripalo je Marku Zuckerbergu iz Mete, sa neto bogatstvom vrednim 260 milijardi dolara. Tik uz njega je još jedan tehnološki mag, Jeff Bezos (Amazon), koji trenutno broji 240 milijardi dolara, uz blagi godišnji rast od 1,65 milijardi dolara.
Larry Ellison, osnivač Oraclea, zauzeo je visoko četvrto mesto na listi, a zabeležio je skok zahvaljujući snažnom performansu akcija ovog softverskog giganta koji je u poslednje vreme značajno pospešio prodaju. Oracle je u ponedeljak saopštio da je potpisao ugovor o korišćenju klaud usluga vredan 30 milijardi dolara godišnjeg prihoda - što je više od celokupnog trenutnog obima njegovog poslovanja u oblasti klaud infrastrukture, preneo je Bloomberg.
"Oracle je snažno započeo fiskalnu 2026. godinu", izjavila je izvršna direktorka Safra Catz.
Ostali najbogatiji moguli na listi su Bill Gates (179 milijardi dolara) i Steve Ballmer (172 milijarde dolara), a obojica su zabeležili skokove svojih neto bogatstava pre svega zahvaljujući akcijama Microsofta. Sedmu poziciju zauzeo je Larry Page, "težak" 160 milijardi dolara.
Warren Buffett, poznat po strategiji vrednosnog investiranja (engl. value investing), zadržao je 8. mesto na listi, sa oko 152 milijarde dolara, uz donaciju od šest milijardi dolara u vrednosti akcija njegove kompanije Berkshire. Podsetimo da se u maju ove godine Buffet povukao sa vodeće funkcije u Berkshire Hathaway Inc.
Na devetom mestu je Sergey Brin, čije je neto bogatstvo procenjeno na 150 milijardi, a na desetom mestu je Bernard Arnault, sa neto vrednošću od 149 milijardi dolara. Tvorac impresivne modne kompanije LVMH važi za jednog od najboljih lidera u tom domenu, ipak, ova godina nije počela obećavajuće. Tržišna kapitalizacija francuskog proizvođača visoke mode Hermès premašila je tržišnu kapitalizaciju konkurentske kompanije LVMH - Hermès je bolje od konkurencije uspeo da izdrži pad potražnje za luksuzom.
Jače svetlo bačeno na Huanga
Na Bloombergovoj listi milijardera posebno se ističe Jensen Huang, suosnivač i izvršni direktor Nvidije, čija je imovina porasla na 138 milijardi dolara zahvaljujući jeku potražnje za čipovima i veštačkom inteligencijom (AI).
Nvidia je kompanija sa kapitalizacijom od oko 3,8 biliona dolara, što je trenutno čini najvrednijom kompanijom čijim se akcijama javno trguje, i pozicionira je ispred Microsofta i Applea. Analitičari iz Loop Capitala predviđaju potencijalnu tržišnu vrednost Nvidije do čak šest biliona dolara, zasnovanu na porastu porudžbina za AI infrastrukturu do 2028. godine.
Početkom juna, akcije Nvidije su porasle za 60 odsto posle aprilske korekcije, dostigavši rekordne nivoe (154-157 dolara po akciji).
Nvidia dominira tržištem AI hardvera i infrastrukture, posebno sa Blackwell arhitekturom, i uz najavljene buduće generacije - Rubin (2026) i Feynman (2028).
Kada je reč o Huangu, koji se polako, ali sigurno sve više penje ka tronu liste najbogatijih ljudi sveta, on je rođen 1963. godine na Tajvanu. Tokom detinjstva živeo je i na Tajlandu, a kasnije se preselio u SAD (Kentaki, Oregon). Pre osnivanja Nvidie radio je u LSI Logic i AMD, a Nvidiju je pokrenuo davne 1993. i to iz lokalnog Denny’s restorana. Pored uspeha sa Nvidijom, Huang je zajedno sa suprugom Lori Huang osnovao i fondaciju koja je donirala desetine miliona dolara obrazovnim institucijama.
Jensen Huang / Bloomberg
Sveukupno, na aktuelnoj Bloombergovoj listi milijardera nastavljaju da dominiraju lideri iz tehnološkog sektora, a čipovi i AI-ja bez oklevanja nagrađuju vizionare poput Jensena Huanga. Takođe je primetno da dominiraju američki milijarderi, ali sve više raste bogatstvo i Azijata, posebno Indijaca, čiji su najsvetliji primeri Mukesh Ambani sa neto bogatstvom od 109 milijardi dolara i Gautam Adani sa 85,1 milijardu dolara.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...