"Recesija je i dalje moguća, sve dok posledice carinskih mera nastavljaju da potresaju globalne ekonomije", izjavio je izvršni direktor JPMorgan Chase & Co, Jamie Dimon.
"Nadam se da ćemo je izbeći, ali u ovom trenutku je ne bih isključio", rekao je Dimon u intervjuu za Bloomberg Television u četvrtak, tokom godišnje JPMorganove Globalne konferencije o tržištima, koja se održava u Parizu.
"Ako dođe do recesije, ne znam kog obima bi bila, niti koliko bi trajala", dodaje.
Opširnije

Ukratko iz sveta - Svetski ekonomski forum želi Lagarde za novu liderku, posle Schwaba
Schwab (87) prvobitno je nameravao da ostane na funkciji do početka 2027. godine.
pre 7 sati

Ko su tržišni insajderi koji su prodali rekordni broj akcija pre Trumpovih carina
Najveći deo prošlogodišnjih prodaja akcija dolazio je od Jeffa Bezosa.
21.04.2025

Preplavljuje li Evropu talas jeftine kineske robe
Trgovinski rat između SAD i Kine dobija evropski epilog. Dok Vašington podiže carinske zidove, Brisel sve više razmatra vlastite prepreke kako bi zaštitio privredu Unije.
pre 22 sata

Predsednik SAD: Indija pristala da ukine carine na američku robu
Indija negira da je trgovina instrument pregovora o primirju sa Pakistanom
pre 22 sata
Trumpova administracija već više od mesec dana potresa tržišta svojom carinskom politikom, a Dimon navodi da se neki klijenti uzdržavaju od investicija zbog velike nestabilnosti. Ranije ove nedelje, SAD i Kina su se saglasile da privremeno smanje međusobne carine, dok pokušavaju da postignu dugoročniji dogovor. Dimon se nada da će nedavno popuštanje tenzija između SAD i Kine potrajati.
"Mislim da je to ispravno - da povučemo neke od tih mera. Važno je imati konstruktivan dijalog."
Scott Bessent (desno) / Bloomberg
Trumpova najava carina 2. aprila, koju je nazvao "danom oslobođenja", dovela je do pada tržišta, a nekoliko dana kasnije najavio je pauzu od 90 dana, kako bi se postigli dogovori. Dimon je više puta pozivao na to da ministar finansija Scott Bessent vodi pregovore, a u svom godišnjem pismu akcionarima prošlog meseca apelovao je na brzo rešavanje neizvesne situacije.
U intervjuu je naveo da je volatilnost na tržištima i dalje prisutna i da obim trgovanja u JPMorganu ostao visok. "Imali ste primere kada je volatilnost dobra i kada je loša. Ova je bila dobra. Sledeći put možda neće biti", rekao je.
Šezdesetdevetogodišnji direktor smatra da bi jedan od efekata carinskih tenzija mogao biti pad investicija u SAD.
"U nekoj meri će se i to dogoditi. Iritiramo mnogo ljudi. Sretnem ih i kažu mi: 'Znate, više ne kupuju naš burbon iz Kentakija'", navodi Dimon.
To, međutim, ne znači da će efekti biti široko rasprostranjeni, dodaje. "Da li su SAD loša destinacija za investicije? Ne. Kada biste morali da sav novac uložite u jednu zemlju, to bi i dalje bile Sjedinjene Države."
Trump je nedavno saopštio da će Saudijci investirati bilion dolara u SAD / Win McNamee/Getty Images/Bloomberg
Trgovci akcijama u JPMorganu ostvarili su rekordne prihode u prvom kvartalu, zahvaljujući haotičnim kretanjima na tržištu, i to pre carina uvedenih 2. aprila i kasnije uvedene pauze. Analitičari očekuju da će ukupni prihod od trgovanja najveće američke banke ponovo porasti u drugom kvartalu u odnosu na isti period prošle godine.
U opširnom intervjuu, Dimon je takođe rekao da ga ohrabruje mogućnost pregovora između EU i Velike Britanije. "Imaju šansu da razviju odličan odnos i delimično nadoknade katastrofu kakva je Bregzit postao", rekao je šef JP Morgana.
- U pisanju teksta pomogla Francine Lacqua.