Novoizabrani predsednik SAD Donald Trump i kineski predsednik Xi Jinping razgovarali su u petak telefonom o trgovini, TikToku i fentanilum. Ovaj razgovor pre inauguracije bi mogao postaviti ton za odnose između dve najveće svetske ekonomije i glavnih geopolitičkih rivala.
"Poziv je bio veoma dobar za i Kinu i SAD", napisao je Trump u postu na svojoj platformi Truth Social. "Predsednik Xi i ja ćemo učiniti sve što je moguće kako bismo učinili svet mirnijim i bezbednijim!"
Razgovor između lidera najvećih globalnih sila dogodio se nekoliko dana pre nego što Trump ponovo preuzme funkciju u Beloj kući, sa koje je u svom prvom mandatu agresivno napao Peking zbog trgovinskih pitanja. Izabrani predsednik i njegov dolazeći tim signalizirali su da planiraju da nastave to i u drugom mandatu, uključujući i upotrebu carina.
Opširnije
Bekstvo na kineski TikTok - milion Amerikanaca u zamci cenzure
RedNote nudi brzinu i zabavu, ali krije opasnu pretnju po privatnost i slobodu govora.
16.01.2025
Xi Jinping razmišlja o prodaji TikToka Elonu Musku
Nije jasno da li su Musk, TikTok i ByteDance razgovarali o uslovima potencijalnog ugovora.
14.01.2025
Ima li Trump toliku moć da prekine rat u Ukrajini
Rusija u sredu napala Harkov balističkim projektilima.
26.12.2024
Trump se vratio. Šta sada?
Da li u Evropi treba da budemo zabrinuti zbog Trumpovog povratka?
29.11.2024
Trump obećao carine, Peking poručuje: 'Nema pobednika u ovom ratu'
Trump obećao dodatne carine od 10 odsto na uvezenu robu iz Kine, a na sve proizvode iz Meksika i Kanade ide carina od 25 odsto.
26.11.2024
Međutim, poslednjih dana Trump i njegov tim dali su signal da su spremni da odlože zabranu TikToka, društvene video aplikacije koju poseduje kineski ByteDance Ltd., uprkos saveznom zakonu koji zahteva da bude prodata ili zatvorena do nedelje. Zvaničnici Bidenove administracije nagovestili su da je malo verovatno da će sprovesti zakon pre Trumpove inauguracije u ponedeljak, što stvara prostor da nova administracija ponudi rešenje.
Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država potvrdio je u petak Zakon kojim se brani poslovanje kineske kompanije, a zabrana bi trebalo da stupi na snagu već u nedelju. Prema presudi zakon ne predstavlja kršenje Prvog amandmana američkog Ustava koji štiti slobodu govora, i navodi se da je u ovom slučaju važna nacionalna bezbednost.
Kineska državna televizija CCTV izvestila je da, iako Xi smatra da su razlike sa SAD "neizbežne", dve zemlje mogu da rade kao partneri i prijatelji. Xi je takođe rekao da se nada da će SAD pažljivo pristupiti pitanjima u vezi sa Tajvanom, autonomnom teritorijom koja je dugo bila najveća tačka napetosti između dve svetske supersile, i izrazio nadu da će odnos sa Trumpom u njegovom novom mandatu početi dobro.
Dvojica lidera razgovarala su o ratu u Ukrajini i ratu Izraela sa Hamasom, a Trump je rekao da se raduje što će sresti Xija, navode kineski mediji. Poziv je usledio nekoliko sati nakon što je Kina saopštila da će Xi preskočiti Trumpovu inauguraciju u ponedeljak, ali će poslati potpredsednika Han Zhengea.
Kineski mediji prenose da je Xi takođe naveo da su se dve zemlje složile da uspostave strateške komunikacione kanale i održavaju redovan kontakt o velikim pitanjima od zajedničkog interesa. Nije jasno da li se ovo odnosi na formalne kanale koji su prekinuti ili uklonjeni poslednjih godina zbog nesuglasica u vezi sa kineskom špijunskom balonom koji je leteo iznad Severne Amerike i posetom bivše predsednice Doma reprezentativaca Nancy Pelosi Tajvanu, uprkos protivljenju Pekinga.
"Ovo je sigurno važan gest s obe strane da se obnove njihovi radni odnosi, a takođe sugeriše da obe strane žele da nastave konstruktivan angažman u budućnosti", rekao je Wu Xinbo, direktor Centra za američke studije na Univerzitetu Fudan u Šangaju.
Iako je Trump hvalio Xija kao moćnog i "briljantnog" lidera, obećao je da će uvesti ogromne carine od oko 60 odsto na širok spektar robe iz Kine. Tokom svog prvog mandata, Trump je započeo trgovinski rat sa Kinom koji je preoblikovao globalnu ekonomiju. U kombinaciji sa pandemijom kovid-19, Trumpova trgovinska agenda pomogla je da se preurede globalni lanci snabdevanja, što je uglavnom nastavila Bidenova administracija, koja je koristila ograničenja izvoza da pokuša da onemogući Kini pristup naprednoj tehnologiji.
Iako nije jasno u kom pravcu će Trump sada razvijati odnose sa Kinom, njegova nova administracija ima nekoliko istaknutih zvaničnika koji zagovaraju oštriju politiku prema Kini, uključujući Marca Rubia, kojeg je predsednika izabrao za vođu Stejt departmenta. Njegov sekretara za finansije, Scott Bessent, rekao je u četvrtak da je Kina najneizbalansiranija ekonomija na svetu, u kojoj je vojna moć na prvom mestu i gde vlasti pokušavaju da izvoze jeftine proizvode u ostatak sveta kako bi održale rast.
Trump je takođe redovno kritikovao Kinu zbog proizvodnje hemikalija za fentanil, koji je preplavio SAD i doveo do porasta smrti od predoziranja. Trenutni predsednik Joe Biden učinio je rešavanje ovog problema centralnim delom svojih diplomatskih napora za poboljšanje odnosa sa Pekingom, a zvaničnici dve vlade pripisali su zajedničke napore nedavnom opadanju smrti od predoziranja.
Dok Trump dolazi na funkciju sa ekonomijom koja nadmašuje većinu rivala, sa izuzetno jakom potrošnjom i tržištem rada, uz umirujuću inflaciju, Xi se suočava sa malo težim problemima.
Kineska ekonomija porasla je više nego što se očekivalo prošle godine, za pet odsto, pokazali su zvanični podaci ove nedelje, rat uglavnom pokreće trgovina. I dok je rast potrošnje stagnirao, investicije u nekretnine smanjene su do rekordnih nivoa, a deflacija traje drugu godinu zaredom. Kineska valuta je pala više od pet odsto u odnosu na dolar od poslednjeg septembarskog maksimuma, usled pretnji Trumpovih carina
Odlazeća sekretarka za finansije Janet Yellen upozoravala je da Kina izvozi svoju industrijski "prekapacitet", što je, kako je rekla, pretnja industrijama i radnim mestima širom sveta. Bessent je na svom saslušanju u četvrtak rekao da Kina pokušava da "pronađe izlaz" iz onoga što je nazvao "teškom recesijom, ako ne i depresijom".
(Ažurirano informacijama u četvrtom pasusu.)