Brodski transport u Šangaju se još uvek nije oporavio na nivo iz marta 2020. godine, ali Kineska akademija nauka smatra da će kontejnerski transport iz Kine ostati osnova za stabilan rast u svetu.
"Luke su važan deo međunarodne logistike i igraju ključnu ulogu u svetskoj trgovini", rekao je Xie Gang, profesor iz Centra za prognostičke nauke. On je dodao: "Kina je među najvećim proizvodnim centrima, kao i najveća zemlja u trgovini dobrima. Ogromna potražnja za trgovinom u Kini podstiče potrebu za kontejnerskim lukama".
Kontejnerske luke su posebne po tome što se specijalizuju za transport standardizovanim kontejnerima, poznatim kao TEU (engl. twenty-foot equivalent – jedinica ekvivalentna 20 stopa).
Prema izveštaju Centra za prognostičke nauke, Kina će ove godine imati sedam od 10 najvećih svetskih kontejnerskih luka, dok će u prvih 20 luka na svetu biti devet kineskih. Najveću tražnju istraživači očekuju u lukama Ningbo-Džoušan, Ćingdaou i Tijenđin.
Šangajska luka ostaće najveća svetska kontejnerska luka ove godine, a istraživači očekuju da će u 2022. godini kroz nju proći 48,2 miliona TEU, što je rast of 2,5 odsto u odnosu na 2021. godinu.
Uprkos ovom trendu, Šangaj će cele godine osećati posledice zatvaranja zbog pandemije. Krajem aprila je broj TEU u luci pao na nivo iz marta 2020. godine i još uvek se nije vratio na nivo iz januara ove godine kada je postignut rekod po broju TEU na mesečnom nivou u luci.
Međutim, kao posledica rata u Ukrajini i zatvaranja zbog pandemije, posebno u Kini, svetska industrija transporta je u problemu. Cene transporta rastu zbog rekordnih cena nafte, a rastuća očekivanja da će ekonomske aktivnosti usporiti negativno će uticati na izvoz Kine.
Izvoz Kine porastao je 17,9 odsto u junu i time zabeležio najveći rast od početka godine na godišnjem nivou, ali neizvesnost je sveprisutna. Dodatni pritisak na kinesku ekonomiju stvara situacija na tržištu nekretnina, pošto je veliki broj Kineza prestao da plaća hipoteke na stanove jer građevinske kompanije kasne se završetkom projekata.
"Oporavak Kine u velikoj meri zavisi od toga da li će i kakvih zatvaranja ekonomije biti", rekla je šefica ekonomista ING Banke za Kinu Iris Pang za Bloomberg. "Fiskalni stimulus za infrastrukturu i pomoć malim i srednjim preduzećima su ključni za ekonomski razvoj i rast zaposlenosti", dodala je.
Prema očekivanjima analitičara Bloomberga, šanse za recesiju u Kini u 20 odsto, što je znatno niže od prognoza da će do recesije u narednih 12 meseci doći u SAD i evrozoni, gde je verovatnoća recesije 33 odsto, tj. 45 odsto.