Američki privredni rast usporio je u prvom tromesečju više nego što se očekivalo, usled mlakih poslovnih investicija i smanjenja zaliha.
Bruto domaći proizvod (BDP) porastao je po stopi od 1,1 odsto na godišnjem nivou zbog najveće lične potrošnje u skoro dve godine, pokazala je prva procena američkog ministarstva trgovine u četvrtak. Potrošnja domaćinstava je napredovala za 3,7 odsto.
Povećanje lične potrošnje odrazilo se na dobitke u sektoru roba i usluga, uključujući i rast kupovine motornih vozila. Poslovne investicije u opremu zabeležile su najveći pad od početka pandemije, a zalihe su oduzele najviše od BDP-a za dve godine.
Opširnije
Richard Record, SB: Ima mesta za brži rast BDP-a Srbije
Potrošnja i investicije najviše doprinose BDP-u.
26.04.2023
Svetska banka smanjila projekcije rasta BDP-a Srbije na 2,3 odsto
Projekcije inflacije za ovu i sledeću godinu su promenjeni sa novembarskih 9,2 i 3,7 odsto na 8,2 odsto i četiri odsto.
25.04.2023
Nemačka privreda se oporavlja od energetskog šoka
Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg predviđali su blagi pad.
24.04.2023
Inflacija u SAD će pasti brže nešto što se mislilo zbog kreditnih rizika
Očekuje se da će inflacija u SAD pasti brže nego što je prvobitno projektovano.
21.04.2023
Brojevi ilustruju privredni rast koji se postepeno smanjuje pod teretom povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi (Fed) i povišene inflacije. Dok je privreda jačala na početku godine, delimično potpomognuta neuobičajenim toplim vremenom, domaćinstva i preduzeća su povlačila potrošnju kako je kvartal odmicao.
Izgledi veoma zavise od otpornosti tržišta rada. Niska nezaposlenost i uporni rast plata dosad su omogućavali potrošačima da prebrode visoku inflaciju i nastave da troše.
Parametri za analizu inflacije na koje se Fed najviše oslanja su zabeležili ubrzanje. Indeks cena rashoda u okviru lične potrošnje (engl. personal consumption expenditure - PCE) rastao je tempom od 4,2 odsto na godišnjem nivou u periodu od januara do marta. Ne računajući hranu i energiju, indeks je porastao 4,9 procenata, brže od prognoze i najviše u godini. Podaci za mart biće objavljeni u petak.
Srednja projekcija u Bloombergovom istraživanju ekonomista ciljala je na rast BDP-a od 1,9 odsto i povećanje lične potrošnje od četiri odsto na godišnjem nivou. Fjučersi američkih akcija su pali, prinosi na državne obveznice su skočili, a dolar je ojačao nakon objavljivanja brojeva.
Odvojeni podaci saopšteni u četvrtak pokazuju da su zahtevi za beneficije za nezaposlene pali prvi put u tri sedmice. Zahtevi koji se ponavljaju, a koji mogu ponuditi uvid u to koliko brzo Amerikanci bez posla mogu da nađu novi posao, uglavnom su nepromenjeni.
(Tekst dopunjem detaljima o statističkim podacima od trećeg pasusa nadalje.)
- U pisanju pomogao Chris Middleton.