Kina je nastavila da povećava uvoz ruskih energenata i prošlog meseca. Nabavke prirodnog gasa, uglja, sirove nafte i naftnih derivata su porasle na skoro 60 milijardi dolara od početka rata u Ukrajini, sa oko 35 milijardi dolara pre godinu dana.
Ruska prodaja je porasla uprkos velikom slabljenju kineskog uvoza u oktobru. Usporena kineska ekonomija ograničavala je isporuke artikala, ali je kupovina sirove nafte bile svetla tačka jer su rafinerije odgovorile na izglede za povećanje izvoza goriva nakon što je Peking izdao svoju najveću kvotu ove godine.
Prema podacima kineske carine, uvoz nafte iz Rusije porastao je prošlog meseca za 16 odsto na 7,72 miliona tona. Povećanje dolazi pošto kineske rafinerije traže pomoć Pekinga da ostave protok ruskog tereta nakon uvođenja novih sankcija početkom sledećeg meseca. Evropska unija će od petog decembra zabraniti finansiranje, osiguranje i otpremu ruske sirove nafte, što će primorati uvoznike da pronađu rešenja koja ne uključuju banke, osiguravajuće kuće i brodovlasnike iz bloka.
Ruska prodaja tečnog prirodnog gasa porasla je za više od polovine u odnosu na pre godinu dana na 756.000 tona u oktobru. Kina nije prijavila uvoz putem gasovoda, glavnog kanala za ruski gas, od početka godine.
Uvoz uglja iz Rusije porastao je za 26 odsto na 6,4 miliona tona. Od toga je oko 2,4 miliona tona koksnog uglja za industriju čelika, što je tri puta više nego pre godinu dana, ali nešto niže od rekorda postignutog u septembru.
To je ostavilo ukupnu kupovinu ruske energije, uključujući naftne proizvode, na 7,7 milijardi dolara prošlog meseca, nešto više od revidiranih 7,6 milijardi dolara za septembar, ali znatno iznad prošlogodišnje 5,4 milijarde dolara. To donosi ukupan iznos od oko 59,5 milijardi dolara otkako je Rusija započela rat u Ukrajini.
Iako su vrednosti uvoza naduvane zbog globalnog skoka cena energije izazvane invazijom, kineske kupovine iz Rusije su ponekad dolazile po sniženim cenama. Moskva sa svoje strane treba da pronađe dom za izvoz koji se u velikom delu sveta izbegava kao kazna za rat.
Cena nafte na svetskom tržištu je i ovu nedelju započela padom, pošto je Kina pooštrila mere protiv kovida, što je ugrozilo izglede za potražnju. Padala je i ruda gvožđa.