Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden rekao je da je recesija u SAD moguća, ali da bi svaki pad bio veoma blag i da je američka ekonomija dovoljno otporna da prebrodi turbulencije.
"Mislim da neće biti recesije. Ako bude, biće to vrlo mala recesija, odnosno pomerićemo se malo naniže", rekao je Biden u intervjuu u utorak za CNN.
Ipak, strahovi od ekonomskog sunovrata i dalje su tu. Međunarodni monetarni fond (MMF) u utorak је smanjio svoju prognozu rasta u SAD za 2022. na 1,6 odsto i zadržao je na jedan odsto za 2023. Smanjio je i svoju prognozu svetskog rasta u 2023. i upozorio na pogoršanje izgleda za globalnu ekonomiju.
Biden je potpisao niz zakonodavnih mera namenjenih smanjenju troškova američkih domaćinstava, kao što su odredbe o cenama lekova u zakonu o smanjenju inflacije, i rekao je da će one ublažiti udarac bilo kakve stagnacije ili pada i ukazao na nepoverenje u upozorenja stručnjaka.
"Ovo kažu svakih šest meseci", rekao je on o upozorenjima na recesiju.
Upitan da li američki narod treba da se pripremi za recesiju, Biden je odgovorio: „Ne”.
Model verovatnoće recesije Bloomberg Economicsa u septembru je ukazao na 30 odsto šanse da pad ekonomske aktivnosti počne u narednih 12 meseci. Ta procena koja je zasnovana na modelu može čak i potceniti rizik, jer bi ubrzano pooštravanje Feda u drugoj polovini 2023. godine dovelo do povećanja verovatnoće da će do recesije doći, navodi američki tim Bloomberg Economicsa.
Biden je više puta rekao da ne očekuje recesiju, i često se nije slagao sa republikancima ili analitičarima koji upozoravaju da je pad u nekoj meri moguć, tj. verovatan ili skoro izvestan.
Predsednik je u junu za AP rekao da recesija nije neizbežna, ali od tada Fed agresivno povećava kamatnu stopu, a inflacija je i dalje tvrdoglavo visoka, smanjujući verovatnoću da će doći do sporijeg rasta i usporavanja inflacije bez pada aktivnosti.
Mesec dana kasnije, Biden je rekao da misli da će niska stopa nezaposlenosti pomoći ekonomiji da prebrodi trenutno stanje bez smanjenja aktivnosti.
"Nećemo biti u recesiji", rekao je on u julu. "Videćemo da rast u nekim ekonomijama pada. Ali mislim da nećemo - ako Bog da, mislim da nećemo videti recesiju."
Stanje ekonomije je potencijalni rizik za demokrate koji idu na novembarske izbore na sredini mandata, na kojima Biden i njegova stranka vode kampanju kako bi zadržali malu većinu u oba doma Kongresa. Sve je više upozorenja da je američka ekonomija spremna za usporavanje ili kontrakciju - izvršni direktor JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon rekao je ove nedelje da će udarni vetrovi verovatno dovesti SAD u neku vrstu recesije za šest do devet meseci od sada.
Fed zvanično ne predviđa recesiju, ali njeni zvaničnici očekuju da će nezaposlenost porasti tokom naredne godine, a predsednik Jerome Powell upozorio je da bi moglo doći do pogoršanja stanja u ekonomiji zbog naglog povećanja stope centralne banke.
Očekuje se da će Fed povećati referentnu kamatnu stopu za 75 baznih poena kada se centralni bankara budu sastali početkom sledećeg meseca, samo nekoliko dana pre izbora u SAD.
"U ovom trenutku, veći rizici dolaze od premalog zaoštravanja i omogućavanja da se veoma visoka inflacija zadrži i ukoreni u ekonomiji", rekla je predsednica Federalne banke rezervi Klivlenda Loretta Mester u utorak tokom događaja za The Economic Club of New York
Ministarstvo rada će u četvrtak objaviti najnovije podatke o inflaciji, što će biti poslednje saopštenje o stanju u ekonomiji pre izbora. Medijalna procena ekonomista koje je anketirao Bloomberg je da će godišnja stopa biti 8,1 odsto, što je najniže od februara.
Anketa Monmoutha sprovedena krajem septembra pokazala je da je 82 odsto Amerikanaca inflaciju nazvalo izuzetno ili veoma važnim pitanjem, a 30 odsto odobrava Bidenovo postupanje sa tim. Što se tiče poslova i nezaposlenosti, 68 odsto ispitanika je reklo da je to pitanje izuzetno ili veoma važno, a 43 odsto odobrava predsednika.
(Ažurirano sa prognozom Bloomberg Economics, od sedmog pasusa.)
- Pisanju pomogli Jonnelle Marte, Nancy Cook i Eric Martin