Stopa nezaposlenosti u Ujedinjenom Kraljevstvu nenadano je pala na najniži nivo od 1974. godine.
Iz britanske vlade su saopštili da je 3,5 odsto odraslih bilo u potrazi za poslom u avgustu, što je niže od julske stope od 3,6 odsto i najniži nivo od 1974. Ekonomisti nisu očekivali promenu.
Podaci znače nove brige u vezi sa manjkom radne snage, što kompanijama otežava pronalaženje radnika i proširenje kapaciteta. To takođe donosi strahove od daljeg rasta plata i stope inflacije, protiv koje se Banka Engleske (BoE) bori podizanjem kamatnih stopa.
"Ujedinjeno Kraljevstvo se susreće sa najzategnutijim tržištem rada u poslednjim godinama", rekao je David Bharier, glavni istraživač Britanske privredne komore. "Manjak radnika smanjuje mogućnost mnogih kompanija da usluže mušterije i prošire poslovanje."
Funta je oslabila za 0,5 odsto na 1,0998 dolara nakon objave podataka, što ukazuje na strahove investitora u vezi sa stanjem britanskih finansija.
Ministar finansija UK Kwasi Kwarteng je podatke tumačio kao snagu britanske privrede.
"Osnove britanske privrede ostaju otporne, a nezaposlenost je najniža u poslednjih 50 godina", rekao je Kwarteng u saopštenju.
Prosečan rast zarada, ne računajući bonuse, dostigao je 5,4 odsto, rekli su iz Nacionalne statističke agencije. To je i dalje tek nešto više od polovine stope inflacije, što znači da će domaćinstva i dalje biti u problemu.
Dodatne poteškoće predstavlja i gubitak stotina hiljada radnika otkako je pandemija počela, a postoje i slabašni znaci da će ih inflatorna kriza naterati da se vrate na posao.
Stopa neaktivne nezaposlenosti, odnosno broj nezaposlenih lica koji ne traže posao, rastao je najbržim tempom od kada se prate podaci, od 1971. Njihov broj je povećao se za 252.000 u poslednja tri meseca.
Ekonomisti očekuju samo delimično poboljšanje uslova na tržištu rada, a za optimizam je bilo nekoliko razloga u poslednjem izveštaju. Broj upražnjenih radnih mesta pao je za 46.000 u trećem tromesečju, što je najveći pad u poslednje dve godine. Broj zaposlenih je manji za 109.000.
Podaci ukazuju na to da bi situacija mogla da bude slična i u septembru jer se i radnici i poslodavci spremaju za dolazeću recesiju.
BoE je kamatnu stopu podigla sedam puta od septembra, a tržišta novca sada računaju na podizanje od celog procentnog poena u novembru.
To će zagorčati život potrošačima i kompanijama koji se već bore sa posledicama stope inflacije koja se bliži dvocifrenom iznosu.