Svi smeštajni kapaciteti u hotelima u Srbiju za predstojeće praznike su popunjeni, a što se tiče privatnog smeštaja, ostao je slobodan tek poneki stan. Novu godinu Srbija će najverovatnije dočekati sa rekordnim brojem gostiju, uprkos tome što je proslava Nove godine na trgovima otkazana širom Srbije. Prestonica očekuje 110.000 ljudi i zaradu od 38 miliona evra, i to samo od vanpansionke potrošnje.
"Zainteresovanost inostranih turista za destinacije u Srbiji tokom novogodišnjih praznika blago je povećana, a trenutno su rezervisani svi hotelski kapaciteti u Beogradu, planinskim centrima, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Veliko interesovanje vlada i za doček Nove godine u banjama", kaže Georgi Genov, direktor Poslovnog udruženja hotelijera i restoratera Srbije, za Bloomberg Adriju.
Ono što je drugačije u odnosu na prethodne godine je, kaže Genov, povećanje broja turista iz Rumunije i Severne Makedonije na Kopaoniku.
Opširnije
Osam novih proizvoda za lakše putovanje tokom praznika
U mesečnom pregledu izdvajamo izdržljive vreće za pakovanje, jaknu koja može poslužiti kao jastuk i vrlo ukusan suplement za opuštanje.
13.12.2024
Oboren rekord: Air Serbia prevezla četiri miliona putnika u 2024.
Lane je Air Serbia ostvarila profit od 40,5 miliona evra.
16.11.2024
Balkan na putu ka luksuznom turizmu: Srbija atraktivna cele godine
Kako se države Adria regiona bore da privuku premijum turiste? Upravo tu temu otvaramo sa stručnjacima iz industrije, inspirisani predstavljanjem Balkana, kao turističke destinacije, na najvećem svetskom sajmu za putovanja u Londonu.
14.11.2024
Privrednici: Gradićemo hotele, ali samo ako država da novac
Srpski privrednici traže proširenje uredbe o subvencijama za izgradnju i rekonstrukciju hotela
17.10.2024
Najveći broj gostiju stiže iz regiona – Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Crne Gore.
"To je oko 50 odsto gostiju. Značajan broj dolazaka imamo iz Turske, Kine, Grčke i zemalja zapadne Evrope (Nemačke, Holandije, Belgije), što je novina. Za istočnu i jugoistočnu Srbiju, kao i boravak u banjama, veoma su zainteresovani Bugari i Rumuni", kaže Aleksandar Seničić, direktor Jute, za Bloomberg Adriju.
Britanski BBC preporučio je Srbiju kao jednu od četiri destinacije gde rado dočekuju nove turiste i koriste turizam da bi izgradili snažniju ekonomiju.
Stranci troše 100 evra za dan
Prosečna vanpansionska potrošnja po gostu je, kako kaže Seničić, od 70 do 100 evra po danu.
"Nažalost, taj iznos je već godinama isti i potrebno je ponuditi još različitih sadržaja, kako bismo ih motivisali da potroše više", ističe on.
Srpsku prestonicu tokom novogodišnjih praznika, krajem prošle i početkom ove godine posetilo je oko 100.000 ljudi, a ove godine zainteresovanost je povećana, za oko 10 odsto.
"Gosti ostaju tokom zimskih praznika u proseku tri do četiri dana. Kada se broj dana pomnoži sa prosečnom dnevnom vanpansionskom potrošnjom (ugostiteljima, taksijima, trgovinama, muzejima i svima onima koji će biti na usluzi gostima grada) i brojem očekivanih gostiju u Beogradu, račun kaže da će se samo u Beograd tokom praznika, i to kad se izuzmu smeštaj i prevoz, sliti 38 miliona evra", objašnjava Seničić.
Prvo rasprodate luksuzne sobe
Što se tiče smeštaja u prestonici, prvo su, ističe Senićić, rasprodate sobe u luksuznim hotelima, u kojima se noćenje po osobi kreće od 300 evra, pa naviše.
"Veliko je interesovanje i za privatni smeštaj u Beogradu. Očekujem i da on bude popunjen u periodu od 30. decembra do 2. januara, 90 odsto", ističe on.
Visoke brojke i ne čudi mnogo, jer je Beograd na dobrom glasu već godinama unazad upravo u vreme praznika.
"Mi smo verovatno nosioci najlaskavije titule ‘grada sa najboljim raspoloženjem u Evropi i svetu’, upoređuju nas u ovo doba godine sa karnevalom u Riju", rekao je ranije Miodrag Popović, direktor Turističke organizacije Beograda.
Otkazane proslave širom Srbije
Zbog tragedije u Novom Sadu od 1. novembra, kada se obrušila nadstrešnica na zgradi Železničke stanice usmrtivši 15 i teško povredivši dve osobe, ulazak u 2025. neće biti organizovan na trgovima brojnih gradova, što je bio običaj prethodnih godina. Proslava je prvo otkazana u Novom Sadu, a onda su taj primer sledili i drugi gradovi, pre svega u Vojvodini. Bez dočeka na trgu biće Subotica, Kikinda, Zrenjanin, Šid, Temerin...
A kuda idu Srbi
Pored već tradicionalnog odlaska u evropske metropole, kao i na egzotične destinacije, Srbi su sve više zainteresovani za božićne markete tokom praznika. Miris kuvanog vina, džina i cimeta i vesela atmosfera na ulicama Zagreba, Beča, Budimpešte i Temišvara privlače veliki broj turista iz Srbije koji žele da dožive prazničnu čaroliju na ulicama, i to tokom celog dana.
Bogato ukrašene ulice, gurmanski specijaliteti, veliki izbor pića, ručno izrađenih predmeta, dekoracije koja ostavlja bez daha i praznične atmosfere čine da se posetioci ovih božićnih marketa osećaju kao u pravom novogodišnjem filmu.
Beč - prvi advent organizovan u 13. veku
Bečka tradicija božićnih sajmova datira još iz 13. veka, kada je car Albreht I 1298. godine odobrio građanima pravo na održavanje decembarskog sajma. U početku adventi nisu organizovani radi zabave i razonode. Naprotiv, bili su vrlo pragmatični, i organizovani su na početku zime kako bi meštani mogli nabaviti dovoljno hrane i stvari za teško razdoblje koje sledi. S početka su organizovani na nemačkom govornom području.
Beč se sada može pohvaliti sa više od 20 božićnih marketa, među kojima je najpoznatiji Christkindlmarkt ispred Gradske kuće. Ovi marketi tokom decembra privuku oko 4,5 miliona posetilaca. Procene su da advent u Beču generiše prihode od oko 150 miliona evra, uključujući potrošnju na smeštaj, hranu, piće i kupovinu suvenira. Ovaj advent važi za jedan od najskupljih u okruženju.
Zagrebački advent - 107,3 miliona evra od hrane, pića i spavanja
Zagrebački advent je višestruko nagrađivan kao najbolji božićni sajam u Evropi. Poznat je po svojim raskošno ukrašenim ulicama, klizalištu na otvorenom, odličnoj zabavi i bogatoj gastronomiji. Iz godine u godinu raste broj posetilaca, ali i prihoda.
U decembru 2023. Zagreb je bio top turistička destinacija kako domaćih, tako i stranih gostiju. Najviše gostiju u Zagreb prošlog decembra stiglo iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Austrije i Nemačke.
Prema podacima Turističke zajednice Grada Zagreba, tokom decembra prošle godine ostvareno 125.910 dolazaka i 236.190 noćenja, što je u poređenju s 2022. godinom porast od 17 odsto u dolascima i 10 odsto u noćenjima. I ne samo to, u poslednjem mesecu u godini, Zagreb, tradicionalno, osvaja prvo mesto u Hrvatskoj po ostvarenim dolascima i noćenjima.
Čari adventa i doček Nove godine, prema podacima Poreske uprave Hrvatske, tokom decembra prošle godine, povećali su broj fiskalnih računa za sedam odsto, a iznos računa za čak 26 odsto. Ukupan iznos fiskalnih računa u Zagrebu u delatnosti pružanja smeštaja i pripreme i usluživanja hrane iznosio je 107,3 miliona evra i bio je veći za 33 miliona evra nego godinu ranije.
Budimpešta – 800.000 turista, Temišvar sve popularniji
U Budimpešti advent se održava na trgu Vörösmarty od 1998. godine. Ovaj jedinstveni i spektakularni sajam privuče oko 800.000 turista od kraja novembra do početka januara, a njegova popularnost iz godine u godinu raste. Tri puta je proglašen najlepšim u Evropi - 2019. 2021. i 2023. godine.
Poslednjih godina i advent u Temišvaru stiče sve veću popularnost. Iako nema dostupnih preciznih podataka o prihodima tokom adventa u Budimpešti i Temišvaru, nema sumnje da i te kako doprinose lokalnoj ekonomiji kroz povećan turistički promet i potrošnju.