Srbija je među zemljama sa jeftinijim novim stanovima, sa prosečnom cenom kvadrata od 1.520 evra, pokazalo je istraživanje Deloitte Property Index 2022 koje je obuhvatilo 23 zemlje. Ipak, da bi se kupio jedan stan od 70 kvadrata, građanima je potrebno 11,5 prosečnih bruto godišnjih plata.
Najjeftiniju novogradnju ima Bosna i Hercegovina (BiH) sa prosečnom cenom od 974 evra po kvadratnom metru, te se ona nalazi na vrhu liste zemalja obuhvaćenih pomenutom analizom.
"Tokom 2021. godine maloprodajno tržište stambenih nekretnina u BiH beležilo je stabilne stope rasta, nakon nižeg obima prodaje zbog pandemijskih ograničenja u 2020. godini. Na početku pandemije promet stambenih nekretnina značajno je pao zbog globalne neizvesnosti. Tražene cene novih stanova zabeležile su dvocifreni rast na međugodišnjem nivou u najvećim gradovima - Sarajevu i Banjaluci, a transakcijske cene su pomno pratile taj trend. Sektor iznajmljivanja, nakon značajnog smanjenja u 2020, sledio je sličan trend kao transakcije stambenih nekretnina u 2021'', stoji u izveštaju.
Opširnije
Britanci bi stambene kredite mogli da prenose na decu
Pooštravanjem monetarne politike, tržište nekretnina počinje da drema, a britanski premijer ima ideju kako da probudi potražnju.
04.07.2022
Najskuplja kuća prodata u Hongkongu koštala 111 miliona dolara
Kuća se prostire na 746 kvadratnih metara, ima privatnu baštu, bazen i parking.
27.06.2022
Prosečan najam stanova na Menhetnu 4.000 dolara - i biće još gore
Cene stanova za izdavanje na Menhetnu nastavile su vrtoglavo da rastu i prošlog meseca.
10.06.2022
Kada je reč o ostalim zemljama regiona, prosečna cena kvadrata u Hrvatskoj je 1.823, a u Sloveniji 3.356 evra.
''Kao i prošle godine, zemlje iz CEE regije - Letonija, Hrvatska, Mađarska, Poljska, Srbija i Rumunija zabeležile su prosečne cene između 1.500 i 2.500 evra po kvadratnom metru'', navodi se u izveštaju.
S druge strane, Velika Britanija preuzela je vodeću poziciju najskuplje zemlje s prosečnom cenom od 4.905 evra po kvadratnom metru. Na drugom mestu je Austrija s cenom od 4.782 evra, dok treću poziciju zauzima Francuska s prosečnom cenom od 4.639 evra. Nemačka i Holandija pridružile su se listi najskupljih zemlja u 2021, s cenama od 4.600 i 3.949 evra po kvadratu.
Pristupačnost
Kada je u pitanju pristupačnost kupovine stana u svakoj zemlji, izračunata kao broj prosečnih bruto godišnjih plata potrebnih za kupovinu novog standardnog stana od 70 kvadrata, Srbija je pri dnu liste (na trećem mestu gledano odozdo) sa 11,5 godišnjih plata. Češka se može smatrati jednom od najnepovoljnijih zemalja u Evropi, s obzirom na to da je za kupovinu stana potrebno izdvojiti 13,31 bruto godišnju platu. Druga najmanje pristupačna zemlja je Slovačka gde je za kupovinu stana potrebno izdvojiti 12,76 godišnjih plata.
Kada je reč o zemljama u kojima je najlakše doći do stana, na vrhu liste je Irska, gde je za kupovinu potrebna 3,1 bruto godišnja plata, sledi Norveška gde je potrebno izdvojiti 4,4 bruto godišnje plate i na trećem mestu je Belgija čiji stanovnici treba da izdvoje 4,5 bruto godišnjih plata.
Na osnovu dostupnih podataka iz pojedinih glavnih gradova, najnepovoljniji grad u pogledu kupovine novog standardizovanog stana je Amsterdam. Građani ovde treba da uštede ekvivalent od oko 17,67 prosečnih bruto godišnjih plata kako bi mogli da priušte stan. Amsterdam slede Prag, Bratislava i - Beograd. Pristupačnije stanovanje dostupno je u Rigi, Rimu i Oslu, gde je za kupovinu novog standardizovanog stana potrebno otprilike šest do osam prosečnih bruto godišnjih plata.
Kada je reč o iznajmljivanju stanova, Pariz je na vrhu liste najskupljih, gde mesečna zakupnina košta 29,1 evro po kvadratu. Prosečne mesečne kirije veće od 20 evra po kvadratnom metru zabeležene su u sedam gradova – Oslu, Londonu, Amsterdamu, Trondhejmu, Barseloni, Kopenhagenu i Bergenu.
Među srednjoevropskim zemljama, kao i prošle godine, Varšava je najskuplji grad s mesečnom cenom od 17,9 evra po kvadratu.
Na suprotnoj strani lestvice, najniže prosečne cene najma više puta su primećene u Bugarskoj, tačnije u Burgasu, gde bi građani mogli da plate prosečno 2,9 evra po kvadratu, a slede Varna s 3,7 evra po kvadratu i Sofija sa 4,6 evra.
Ostale balkanske zemlje (Srbija, Bosna i Hercegovina i Hrvatska) rangirane su na dnu lestvice i stoga se ponose najpristupačnijim cenama iznajmljivanja stanova širom Evrope.