Kompanije koje posluju u Srbiji i naši građani koji iz inostranstva šalju novac svojima u domovinu, sa velikom pažnjom očekuju vest da li će Srbija do 1. januara 2025. pristupiti Jedinstvenoj zoni plaćanja u evrima (SEPA). To će omogućiti jeftiniji platni promet sa regionom i EU, koja je najveće izvozno tržište za srpske kompanije. Povećanje digitalizacije za 10 odsto na nivou regiona dovešće do snižavanja sive ekonomije za oko dva procenta. Ušteda za građane Zapadnog Balkana na novčanim transakcijama iznosiće pola milijarde evra.
Strani investitori, koji posebno insistiraju na ulasku u SEPA, u svakoj svojoj oceni privrednog ambijenta Srbije ne propuštaju da kao prioritet nametnu lakši i jeftini platni promet sa inostranstvom. Članice Američke privredne komore u godišnjoj publikaciji "Dvanaesto prolazno vreme", koja će danas biti predstavljena javnosti, poslovnu klimu su ocenili trojkom, a ono na čemu insistiraju jesu fleksibilniji uslovi rada i ulaganje u obrazovanje. Šta treba još poboljšati i kakvi su im planovi za narednu godinu, pročitajte prvo na portalu Bloomberg Adria.
Sezona korporativnih obveznica je otvorena ove nedelje. Telekom Srbija je na međunarodnom tržištu izdao obveznice u vrednosti od 900 miliona dolara, pri čemu je tražnja više nego petostruko premašila ponudu i iznosila je 5,5 milijardi dolara. Veliko interesovanje je pozitivno uticalo na smanjenje kamatne stope, čime su uslovi finansiranja dodatno poboljšani.
Na domaćem terenu Naftna industrija Srbije (NIS) mogla bi uskoro da postane prva kompanija koja će na Beogradskoj berzi emitovati korporativnu obveznicu. Na taj način Ministarstvo finansija planira da oživi srpsko tržište kapitala.
Rast berzanskih indeksa u Adria regionu nastaviće se do kraja godine, čemu će najpre doprineti jaki makroekonomski pokazatelji koji su prisutni u najvećem delu regiona, kažu analitičari Bloomberg Adrije. MMF je ove nedelje objavio prognozu rasta svetske privrede, Srbiji i Adria regionu pripisuje najviši rast, ali će joj pomoći da reši problem kadrova u Poreskoj upravi.
Istovremeno, u Rusiji je održan samit BRIKS-a, gde je tražena alternativa MMF-u. Dok se jedni kunu u potencijale ovih zemalja, drugi upozoravaju na opasnosti ulaganja u ovaj relativno labavi savez. Srpsku delegaciju je predvodila grupa ministara, mada je do poslednjeg trenuka bilo neizvesno da li će predsednik Srbije prisustvovati ovom skupu.
U to vreme u Srbiji su se smenjivale delegacije evropskih zvaničnika, ali se Aleksandar Vučić čuo telefonom sa Vladimirom Putinom, izvinio se što ne može doći i ugovorio novi gasni aranžman sa Rusijom, mada su cene gasa i struje trenutno ispod prosečnih. Zbog toga upravo kompanije iz energetskog sektora beleže najveću profitabilnost u Srbiji. Kako su poslovali Coca-Cola i Tesla, čitajte u analizama analitičara BBA.
Napravili smo listu događaja kada je bitcoin otpisan, a potom ponovo oživeo.
Koje promene se dešavaju na tržištu nekretnina i kako jeftini letovi spasavaju stan na dan, pročitajte na portalu Bloomberg Adria.
Osim toga donosimo i priče o tome kako da pomognete sebi i ne pregorite na poslu, koje aplikacije su korisne za vežbanje kod kuće i održavanje dobre fizičke forme, ali i o gastro-turizmu u Adria regionu i kako su fudbalski klubovi postali unosan biznis.